Fotó: Európai Tanács
Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője kiállt Niger demokratikusan megválasztott elnöke mellett, elfogadhatatlannak nevezte az országban szerdán elkövetett katonai puccsot és közölte: az EU támogatja az Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) által a puccsra válaszul elfogadott összes intézkedést.
2023. július 31., 11:142023. július 31., 11:14
Borrell hétfőn közzétett közleményében azt írta: az Európai Unió csatlakozik a tizenöt államot tömörítő ECOWAS államfőihez, akik elítélték a Nigerben végrehajtott puccsot.
Közölte, az Európai Unió támogatja az ECOWAS által a puccsra válaszul elfogadott összes intézkedést, – melyek között a nigeri katonai hatalomátvétel vezetőivel szembeni szankciók szerepelnek és erő esetleges alkalmazása, egy hetet biztosítva a nigeri puccsistáknak arra, hogy visszahelyezzék a hatalomba Mohamed Bazoum elnököt.
Bazoumnak haladéktalanul és feltétel nélkül vissza kell szereznie hivatala gyakorlásának szabadságát és teljességét – írta.
„Az Európai Unió elutasítja a külföldi beavatkozással kapcsolatos vádakat. Fontos, hogy a nigeriek választáson kifejezett akaratát tiszteletben tartsák” – fogalmazott.
– tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.
Katonák egy csoportja „a romló biztonsági helyzet és rossz kormányzásra” hivatkozva a múlt héten puccsal eltávolította hatalmából Bazoumot. Az új vezetővé Abdourahamane Tchianit, az elnöki gárda vezetőjét kiltották ki.
Az egykori francia gyarmatot 2021 óta irányította az első demokratikus elnökként megválasztott Mohamed Bazoum. Az 1960-ban kihirdetett függetlenné válása óta négy államcsínyt és számos puccskísérletet hajtottak végre a nagy kiterjedésű, szegény sivatagi országban. 2021. március 31-én, két nappal az államfő beiktatása előtt a nigeri hatóságok már megakadályoztak egy kísérletet a Mohamed Bazoum elleni katonai hatalomátvételre.
Az új niamey-i vezetés óva intette a szomszédos országokat az esetleges katonai beavatkozástól és tüntetésre szólította az ország lakóit a regionális afrikai tömörüléssel szemben.
– hangoztatta még szombat este Amadou Abdramane, a junta szóvivője.
A puccsot széles körben elítélte a nemzetközi közösség, ideértve az ENSZ-t, az Egyesült Államokat, az Afrikai Uniót, az Európai Uniót, illetve a volt gyarmattartó Franciaországot is.
Nigerben több ezren tüntettek vasárnap Franciaország niamey-i nagykövetsége előtt, a rendőrség a tömeg feloszlatására könnygázt is bevetett.
Helyszíni beszámolók szerint az emberek a Mohamed Bazoum nigeri elnököt eltávolító puccsisták mellett tüntettek, a tömegből néhányan pedig igyekeztek behatolni a nagykövetség épületébe.
Szemtanúk szerint néhányan leverték a nagykövetség feliratát a kapuról és a nigeri, valamint az orosz zászlót függesztették ki.
mások az Egyesült Államok diplomáciai képviselete felé indultak.
Franciaország vasárnap közölte, hogy azonnal lépni fog, ha állampolgárait támadás éri Nigerben. Az elnöki hivatal tájékoztatása szerint Emmanuel Macron francia államfő nem fogja eltűrni, hogy Franciaországot és érdekeltségeit bármilyen támadás érje. Párizs 1500 katonát állomásoztat az afrikai országban a terrorizmus elleni harc támogatására, és szombaton bejelentette, hogy a puccs miatt felfüggeszti a Nigernek nyújtott költségvetési támogatást.
Vasárnap Franciaország felszólította a nigeri hatóságokat, hogy szavatolják a nagykövetség biztonságát, és azt közölte, hogy minden kezdeményezést támogat a rend és a megválasztott elnök hatalmának helyreállítására.
Kínának és Oroszországnak elő kell mozdítania a nemzetközi rend igazságosabb és észszerűbb irányú fejlődését – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Pekingben, aki a Nagy Népi Csarnokban fogadta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert.
Az Európai Unió üdvözölte Donald Trump amerikai elnök újbóli törekvését arra, hogy Oroszországot tárgyalóasztalhoz ültesse – mondta Kaja Kallas uniós külügyi főképviselő, hozzátéve, hogy Washington 50 napos időkerete „hosszú idő”.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.
Levált az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje útját a Föld felé.
Donald Trump amerikai elnök közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff vasárnap úgy nyilatkozott, hogy „bizakodó” a Katarban folyó gázai tűzszüneti tárgyalásokkal kapcsolatban.
Donald Trump amerikai elnök vasárnap közölte, hogy Patriot légvédelmi rakétákat fog küldeni Ukrajnába, mondván, hogy az ország védelméhez szükségesek, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök „szépen beszél, de aztán este mindenkit lebombáz”.
Szigorú büntetések várnak a romániai sofőrökre, ha megsértik a közlekedési szabályokat Bulgáriában. A bírságokat az illető lakcímére küldik el a hatóságok.
Az európai törvényhozók megszavazták a légitársaságok bonyolult kézipoggyász-díjainak eltörlését és az iparág egészében a szabványosítás előmozdítását.
szóljon hozzá!