Hamarosan odacsapnak? Néhány héten belül csapást mérhet Izrael a kiszemelt iráni célpontokra
Fotó: Hill Air Force Base
Izrael terve az iráni október 1-jei támadásra adott válaszra készen áll – mondta a CNN-nek egy, az ügyet ismerő forrás, további információk közlése nélkül.
2024. október 17., 08:292024. október 17., 08:29
Izraeli tisztségviselők, köztük Benjamin Netanjahu miniszterelnök,
– állítja a forrás.
Mint arról beszámoltunk, Irán több tucat rakétát lőtt ki Izraelre, megtorlásul Haszan Naszrallah Hezbollah-vezető, Iszmail Haníje, a Hamász politikai vezetője és más terrorista vezetők meggyilkolásáért.
Netanjahu figyelmeztetett, hogy Irán „megfizet” a támadásért.
Közben amerikai tisztviselők arra számítanak, hogy Izrael még november 5-e előtt megtorolja az e havi iráni támadást, ami az amerikai elnökválasztás előtt néhány nappal felhívná a figyelmet a Közel-Keleten tapasztalható növekvő bizonytalanságra.
– mondták a források.
Mégis, Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök – akit magas rangú amerikai kormányzati tisztségviselők úgy írnak le, mint aki mélységesen érzékenyen reagál az amerikai politikára – komolyan odafigyel Izrael akcióinak esetleges politikai következményeire az Egyesült Államokban – mondták.
Az amerikai választásokon a közel-keleti konfliktus erősödése állandó témaként jelent meg.
Eközben a republikánusok – köztük Donald Trump volt elnök – azzal vádolták a kormányt, hogy elbaltázta a válság kezelését és káoszba taszította a világot.
A választások közeledtével a kormányzat újabb nyomást kezdett gyakorolni Izraelre, hogy javítsa a humanitárius körülményeket Gázában. A héten nyilvánosságra hozott szigorú levélben Antony Blinken külügyminiszter és Lloyd Austin védelmi miniszter figyelmeztette Izraelt, hogy ha nem szállít több segélyt az enklávéba, az a katonai támogatás megvonását vonhatja maga után.
A Gázába irányuló humanitárius segélyek bejuttatásának határideje a választások utánra esik. A figyelmeztetés pedig ugyanazon a héten érkezett az országba, amikor az Egyesült Államok által Izraelnek biztosított fejlett légvédelmi rendszer katonai személyzete és alkatrészei megérkeztek.
Húszi fegyverraktárakat bombázott Jemenben az Egyesült Államok
Az Egyesült Államok öt földalatti fegyverraktárat vett célba Jemen húszik által ellenőrzött területein, a csapássorozatot B-2 lopakodó bombázók hajtották végre – közölte Lloyd Austin védelmi miniszter helyi idő szerint szerda este.
„Ez egy egyedülálló demonstrációja volt az Egyesült Államok azon képességének, hogy olyan létesítményeket célozzon meg, amelyeket ellenfeleink igyekeznek elérhetetlenné tenni” – mondta Austin.
„Az amerikai légierő B-2 Spirit nagy hatótávolságú lopakodó bombázóinak bevetése demonstrálja az Egyesült Államok globális csapásmérő képességét, hogy szükség esetén bármikor és bárhol felléphessenek ezek ellen a célpontok ellen” – tette hozzá.
Austin elmondta, hogy Joe Biden elnök utasítására engedélyezte a csapásokat, hogy „tovább rontsák” a húszik képességeit, miután azok több mint egy éve támadásokat hajtanak végre a térségben lévő amerikai és nemzetközi hajók ellen. A létesítményekben a hajók elleni támadásokhoz használt fegyverek „különböző fegyverkomponenseit” tárolták.
„Továbbra is világossá fogjuk tenni a húszik számára, hogy illegális és meggondolatlan támadásaiknak következményei lesznek” – mondta Austin.
Autó hajtott az ünneplő tömegbe a Liverpool futballcsapatának hétfői esti bajnoki győzelmi parádéján. A rendőrség nem terrorcselekményként kezeli az északnyugat-angliai nagyvárosban történt incidenst.
A Kreml szerint Donald Trump az „érzelmi túlterheltség” jeleit mutatja, miután az amerikai elnök „teljesen őrültnek” nevezte Vlagyimir Putyint Moszkva legnagyobb ukrajnai légitámadását követően.
Az izraeli légierő az utóbbi két napban több mint kétszáz légicsapást hajtott végre olyan Gázai övezeti célpontok ellen, ahol terroristák fegyverraktárai, páncéltörő- és mesterlövészállásai, alagútlejáratai és egyéb infrastruktúrája volt.
A pénzügyőrök 42 ezer doboz magyar zárjegy nélküli cigarettát találtak egy román kamionban, amelyet az M1-es autópálya Győr-Moson-Sopron vármegyei szakaszán ellenőriztek – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-vel.
A Gázai övezetben egy kitelepítetteknek otthont adó iskolára mért izraeli csapás legalább 20 embert megölt és több tucatnyit megsebesített – közölték a helyi hatóságok hétfőn kora reggel a Reuters hírügynökséggel.
Donald Trump amerikai elnök vasárnap visszavonta az Európai Unióból érkező importra kivetett 50 százalékos vámok bevezetésével kapcsolatos fenyegetését, és beleegyezett, hogy július 9-ig meghosszabbítsa a kereskedelmi tárgyalások határidejét.
Vlagyimir Putyin orosz elnök „teljesen megőrült” – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök vasárnap, hozzátéve: „nem örül annak, amit Putyin csinál”, miután Moszkva három éve tartó ukrajnai háborújának legnagyobb légitámadását hajtotta végre.
Vlagyimir Putyin elnök helikoptere dróntámadás kereszttüzébe került a Kurszki területen a héten tett látogatása során az orosz sajtó szerint.
Moszkva és Kijev befejezte az ezer-ezer fős fogolycserét, további 303 katona tért vissza Oroszországba, illetve Ukrajnába – közölte vasárnap az orosz védelmi minisztérium.
Romániát hagyta el a legtöbb lakos az elmúlt 20 évben az Unió tagállamai közül – derül ki az Eurostat statisztikai hivatal Európa népessége – 2025-ös kiadás című kutatásából, mely számos más érdekességre, ugyanakkor szomorú adatokra is rávilágít.
szóljon hozzá!