Ki váltja? Mircea Geoană várhatóan lemond, hogy elindulhasson a romániai elnökválasztáson
Fotó: Facebook/Mircea Geoană
Mark Rutte volt holland miniszterelnök, a NATO megválasztott új vezetője máris keresi a román főtitkár-helyettes, Mircea Geoană utódját, miután az várhatóan lemond, hogy elinduljon a romániai elnökválasztáson. Erről a Politico írt NATO-tisztségviselőkre hivatkozva.
2024. augusztus 18., 21:132024. augusztus 18., 21:13
2024. augusztus 18., 21:192024. augusztus 18., 21:19
Mircea Geoană 2019 óta tölti be a posztot.
Egy magas rangú nyugat-európai NATO-diplomata szerint a szövetségesek között általános konszenzus van abban, hogy egy kelet-európait kellene kinevezni Rutte helyettesévé. A NATO-központban folytatott megbeszélések középpontjában két nő áll, akik Észak-Macedónia és Bulgária korábbi magas rangú tisztségviselői.
„Nagyon valószínű, hogy a posztot egy kelet-európai nő kapja” – mondta Oana Lungescu volt NATO-szóvivő a Politiconak. „Nem utolsó sorban a közvélemény nyomása miatt, hogy Rutte helyére egy nőt nevezzenek ki főtitkárnak” – tette hozzá.
Németország például úgy becsüli, hogy Oroszország öt-nyolc éven belül katonailag készen állhat a NATO-országok megtámadására.
Ez teszi fontossá a Kreml gondolkodásának alapos ismeretét, amikor Rutte helyettesének kiválasztására kerül sor.
Egy NATO-diplomata és egy magas rangú NATO-tisztségviselő szerint
Ha őt választják, ő lesz a legmagasabb rangú NATO-tisztségviselő a nyugat-balkáni térségből az Európai Unión kívülről. Az ország mindössze négy éve csatlakozott a NATO-hoz, és Šekerinska kulcsszerepet játszott a csatlakozásban.
A Nyugat-párti Šekerinska jelenleg az Európai Szocialisták Pártjának európai szintű alelnöke.
Egy, az ukrajnai orosz inváziót követő interjúban elutasította Oroszország azon állítását, hogy a NATO keleti terjeszkedése „alattomos nyugati terv”.
„Éppen ellenkezőleg, kezdetben nagy NATO-tagállamoknak nem volt különösebb kedvük a bővítéshez” – mondta.
Šekerinska nem kívánta kommentálni azokat a találgatásokat, amelyek szerint ő lehet Rutte helyettese.
két, a terveit közvetlenül ismerő tisztviselő szerint.
„Marija Gabriel volt európai biztosról és bolgár miniszterelnök-helyettesről is keringenek pletykák” - erősítette meg Oana Lungescu.
Marija Gabriel nem válaszolt a Politico megkeresésére. Hasonlóképpen a bolgár és az észak-macedóniai NATO-delegáció sem kommentálta a jelölteket, és a NATO sem volt hajlandó nyilatkozni.
Így Krišjānis Kariņš volt lett miniszterelnök, aki egykor Rutte állására pályázott, egy magas rangú lett tisztviselő szerint szeretne Rutte helyettese lenni.
Két NATO-diplomata szerint Lengyelország és Törökország – mindkettő komoly katonai intézményrendszerrel rendelkezik – szintén fontolgatja, hogy saját jelöltet javasoljon. Lengyelországban azonban Andrzej Duda elnök és Donald Tusk miniszterelnök között belharcok dúlnak.
Oana Lungescu szerint
A tisztségviselő fő feladata, hogy helyettesítse a főtitkárt, és elnököljön az Észak-atlanti Tanács 32 nagykövetének heti kétszeri ülésén, illetve bármely rendkívüli ülésen, beleértve a NATO-Ukrajna Tanácsot is.
2021 májusában Geoană elnökölt a NATO külügyminisztereinek berlini informális találkozóján, amikor Jens Stoltenberg NATO-vezérnél Covid-kórt diagnosztizáltak.
Mint ismeretes,
A felmérések eddig azt mutatták, hogy ha elindul, nagy eséllyel meg is nyeri a választást.
Nem utasítja el bizonyos pártok támogatását, de ha indulni fog az államelnök-választáson, akkor azt kizárólag független jelöltként fogja megtenni – jelentette ki pénteken Râmnicu Vâlceán Mircea Geoană.
Romániai idő szerint szombaton 22 óráig több mint 700 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Donald Trump amerikai elnök szombaton a Truth Social nevű közösségi oldalán bejelentette, hogy hétfőn telefonon tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború leállításáról.
Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
szóljon hozzá!