Fotó: MTI
2008. július 31., 00:002008. július 31., 00:00
A hírek szerint hajnali háromnegyed négykor gördült ki a vádlottat szállító, fekete terepjárókból álló gépkocsioszlop annak a belgrádi börtönnek az udvaráról, ahol Karadzsicsot július 21-i elfogása óta őrizték.
A szerb titkosszolgálat álarcos munkatársai kísérték a volt boszniai szerb elnököt a belgrádi repülőtérre. A szerb kormány Falcon 50 típusú gépével szállították Rotterdamba, ahonnan helikopteren vitték a hágai Nemzetközi Törvényszék scheveningeni börtönébe. A szerb kormány jelzéseit viselő fehér repülőgépet beállították egy hangárba, elrejtve azt a riporterek és a tv-kamerák elől, mielőtt bárki kiszállt volna belőle. Innen vitték a háborús bűnöst a scheveningeni börtönbe.
A Beta szerb hírügynökség értesülése szerint Sznezana Malovics szerb igazságügyi miniszter írta alá a kiadatásról szóló határozatot. Az igazságügyi minisztérium közölte: úgy döntött, „a hágai Nemzetközi Törvényszékkel való együttműködésről szóló szerb törvény alapján lehetséges Radovan Karadzsics kiadatása”.
A tervek szerint Scheveningenben mindenekelőtt megerősítik a 63 éves Karadzsics személyazonosságát, egyúttal tájékoztatják jogairól, és átesik egy előzetes orvosi vizsgálaton. Az NT szóvivője nem volt hajlandó részleteket elárulni Karadzsics fogvatartásáról, csupán annyit mondott, hogy „amenynyire lehetséges és a nemzetközi előírások lehetővé teszik, biztosítják számára a tisztességes tárgyaláshoz való jogot”. Első meghallgatására ma kerül sor, a tárgyalásra azonban valószínűleg hónapokig várni kell, és a per több éven át tarthat.
Közben Belgrádban Karadzsics ügyvédje közölte: védence nem emel kifogást a Nemzetközi Törvényszék előtti első megjelenésekor. Szveta Vujacsics egyúttal bejelentette, hogy az egykori hadúr 30 napot kér a törvényszéktől védelme előkészítésére. Az ügyvéd leszögezte továbbá, hogy nem fellebbezett Karadzsics szerbiai kiadatása ellen. Éppen a fellebbezés körüli többnapos bizonytalanság késleltette a háborús bűnös kiadatását a Nemzetközi Törvényszéknek.
Serge Brammertz, a Nemzetközi törvényszék főügyésze tegnap méltatta a szerb hatóságokat Karadzsics elfogása miatt, de hozzátette: mindaddig nem értékeli úgy, hogy Szerbia teljes mértékben együttműködik a törvényszékkel, amíg el nem fogják Ratko Mladics egykori boszniai szerb főparancsnokot és Goran Hadzsics egykori horvátországi szerb vezetőt. Mint ismeretes, az Európai Unió attól tette függővé a további közeledést Szerbiához, hogy Belgrád teljes mértékben együttműködik-e a törvényszékkel.
A volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűntettek kivizsgálására létesített NT 11 vádpontot fogalmazott meg Karadzsiccsal szemben. Többek között népirtással, háborús és emberiesség elleni bűntettekkel vádolják az 1992–1995 közötti boszniai háború idején elkövetett jogsértések, így Szarajevó ostroma és a srebrenicai mészárlás miatt. Egykori főparancsnoka, Ratko Mladics továbbra is szökésben van.
Karadzsics július 21-i letartóztatásáig egy belgrádi külvárosban élt elváltoztatott külsővel, Dragan Dabics álnéven, és természetgyógyászként praktizált.
Összecsapások Belgrádban
Negyvenhat ember sérült meg könnyebben kedden késő este a szerb fővárosban, a Radovan Karadzsics őrizetbe vétele elleni tiltakozógyűlés után fiatalok és a rendőrség között kirobbant összetűzésekben. A belügyminisztérium közlése szerint 25 rendőr és 19 randalírozó sérült meg, orvosi ellátásra szorult az RTE spanyol televízió operatőre és a Beta szerb hírügynökség egyik újságírója is. A karhatalom könnygázt és gumilövedéket vetett be az ellen a bő félszáz futballhuligán ellen, akik a Belgrád központjában tartott nagygyűlésről távozva pirotechnikai eszközöket és köveket hajigáltak a rendőrök felé, és kukákat borogattak. Éjfélre helyreállt a rend – közölte Milorad Veljovics belgrádi rendőrfőparancsnok. Rendőrségi és hírügynökségi becslések szerint legfeljebb 15 ezer ember vehetett részt a szerb főváros központi terén megtartott, a hágai Nemzetközi Törvényszék által népirtással, háborús és emberiesség elleni bűntettekkel vádolt Karadzsics múlt heti őrizetbe vétele elleni tiltakozó megmozduláson. A rendezvény főszervezője az ellenzéki nacionalista Szerb Radikális Párt volt.
Hírösszefoglaló
Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban.
Kedden kezdődik és egy hétig tart a XII. Balatoni Csillagösvény, melyen Böjte Csaba ferences szerzetes és a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjai vesznek részt.
A magyar kormány kedden azt kezdeményezte Brüsszelben, hogy az Európai Unió emberi jogi szankciós listájára azonnali hatállyal vegyék fel azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József magyar állampolgár haláláért – közölte Orbán Viktor.
Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.
Kínának és Oroszországnak elő kell mozdítania a nemzetközi rend igazságosabb és észszerűbb irányú fejlődését – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Pekingben, aki a Nagy Népi Csarnokban fogadta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert.
Az Európai Unió üdvözölte Donald Trump amerikai elnök újbóli törekvését arra, hogy Oroszországot tárgyalóasztalhoz ültesse – mondta Kaja Kallas uniós külügyi főképviselő, hozzátéve, hogy Washington 50 napos időkerete „hosszú idő”.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.
Levált az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje útját a Föld felé.