Jogállamisági jelentés: Románia előrelépéseket tett az igazságszolgáltatás függetlensége felé, de még van tennivaló

jogállamiság

Dicséret és bírálat. Az Európai Bizottság jogállamisági jelentése szerint Románia tett előrelépéseket, de még van dolga

Fotó: 123RF

Románia jelentős lépéseket tett afelé, hogy figyelembe vegye a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre vonatkozó ajánlásait, amelyek az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével, minőségével és hatékonyságával kapcsolatos aggályokkal foglalkoztak – közölte az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentésében.

Krónika

2025. július 09., 13:012025. július 09., 13:01

A kedden nyilvánosságra hozott jogállamisági dokumentum értelmében jogalkotási lépéseket vizsgálnak a magas rangú ügyészek és az igazságügyi rendőrség függetlenségére vonatkozó biztosítékok további megerősítése érdekében, az igazságügyi minisztérium pedig az igazságügyi törvények végrehajtásának értékelését a törvények elfogadásától számított megfelelő idő elteltével fogja megvizsgálni, figyelembe véve a jogi keret stabilitásának fenntartása iránti igényt.

A jelentés szerint a fegyelmi szankciókkal kapcsolatos ítélkezési gyakorlat átláthatósága javult a figyelemfelkeltő erőfeszítéseknek köszönhetően.

Az igazságügyi minisztérium nyitottságot mutatott a bíróságok informatikai rendszereinek reformjára, hogy biztosítsa a bírói függetlenséget.

„További erőfeszítéseket tettek az igazságszolgáltatási rendszer megfelelő humánerőforrásainak biztosítására, többek között új munkatársak felvételével a költségvetési korlátozások ellenére . Több kezdeményezés is született a jogi segítségnyújtáshoz való hozzáférés megkönnyítésére. Az eljárások időtartama a korábbi évekhez képest nőtt” – áll a dokumentumban.

A jelentés szerint a 2021-2025-ös korrupcióellenes stratégia végrehajtása továbbra is a tervek szerint halad, és a jelenlegi stratégia utólagos értékelésére építve új stratégia készül.

„A hatóságok pozitív eredményeket értek el a korrupció elleni küzdelem terén, beleértve a magas szintű korrupciós ügyeket is. Az elévüléssel kapcsolatos döntéseket követően azonban a bíróságok számos korrupciós ügyet lezártak és az ítéleteket megsemmisítették” – hívja fel a figyelmet a jelentés.

A dokumentum kiemeli: további lépések történtek az igazságszolgáltatásban a bűncselekmények kivizsgálására és üldözésére szolgáló rendszerrel kapcsolatban. A feddhetetlenségre vonatkozó jogi keret aktualizálása vita tárgyát képezi, és folyamatban van a törvénytervezetének kidolgozása, amely a kiskapukkal foglalkozik.

Az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség fenntartotta az összeférhetetlenség és a vagyonnyilatkozatok kezelése terén elért eredményeit, azonban egy alkotmánybírósági határozat értelmében Romániának újra kell értékelnie a vagyonnyilatkozatok erősnek tekintett rendszerét.

Az EB kiemeli: néhány kezdeti lépést tettek a parlamenti képviselők lobbizására vonatkozó szabályok bevezetése érdekében, de a politikai pártfinanszírozás átláthatóságának javítását célzó jogszabályt továbbra sem fogadták el. A hatóságok veszélyként a korrupciót és a csalást a közbeszerzési eljárásokra, és jelenleg is folyamatban van néhány intézkedés ezek kezelésére.

Felhívják ugyanakkor a figyelmet, hogy

nem történtek lépések a közszolgálati média független irányításának és szerkesztői függetlenségének megerősítésére, a magánkézben levő sajtó politikai pártok és állami hatóságok általi finanszírozása pedig az átláthatatlan politikai reklámok növekedéséhez vezetett.

Arra is kitérnek, hogy a média szereplőinek még meg kell állapodniuk az önszabályozásról. Az átláthatósággal és az információhoz való hozzáféréssel kapcsolatos kérdések továbbra is fennállnak, amíg az új közigazgatási eljárási törvénykönyvről szóló tárgyalások nem kezdődnek meg. Az újságírók fenyegetése és zaklatása továbbra is probléma, és a szerkesztőségek függetlenségére gyakorolt politikai nyomás befolyásolja az újságírók munkáját.

A jelentés összegzésként rámutat: néhány lépést tettek a nyilvános konzultációk javítása érdekében, ugyanakkor a gyakorlatban továbbra is számos hiányosság tapasztalható.

A jogszabályok kiszámíthatatlansága, a sürgősségi kormányrendeletek gyakori alkalmazása , a jogszabályok minőségével kapcsolatos problémák és a szabályozási teher továbbra is aggodalomra ad okot a vállalkozások és a civil társadalmi szervezetek számára.

A jelentés emlékeztet: 2025-ben megismételték az elnökválasztást, miután az alkotmánybíróság a 2024-ben tartott első választási fordulót megsemmisítette.

A dokumentum rámutat: összességében a 2024. évi jogállamisági jelentésben foglalt ajánlások tekintetében Románia a következőket tette:

  • Jelentős előrelépést tett a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre vonatkozó ajánlásainak figyelembevétele érdekében kezdeményezett folyamat befejezésében, többek között a
    konzultációk és értékelések révén, az igazságügyi törvények további javítása érdekében a következő
    oldalon.
  • További előrelépés történt az igazságszolgáltatási rendszer megfelelő humánerőforrásainak biztosítása terén, beleértve az ügyészségi szolgálatokat is, figyelembe véve az igazságszolgáltatási rendszer erőforrásaira vonatkozó európai normákat.
  • Némi további előrelépés a hatékony nyomozás és büntetőeljárás biztosítása érdekében hozott intézkedések terén, különösen operatív szinten, az igazságszolgáltatáson belül, beleértve a
    a korrupciós bűncselekmények tekintetében, figyelembe véve az európai normákat.
  • Nem történt előrelépés a parlamenti képviselők lobbijára vonatkozó szabályok bevezetése terén.
  • Nem történt előrelépés a közszolgálati média független irányításának és szerkesztői függetlenségének megerősítését célzó szabályok és mechanizmusok megerősítése terén, figyelembe véve a közszolgálati médiára vonatkozó európai normákat.
  • Némi előrelépés a jogszabályok elfogadása előtti hatékony nyilvános konzultációk biztosítása terén.
  • Nem történt előrelépés a két nemzeti emberi jogi intézmény akkreditációjának megszerzésére irányuló folyamat előmozdítása terén, figyelembe véve az ENSZ párizsi alapelveit.

Mindezek alapján, valamint figyelembe véve a referencia-időszakban bekövetkezett egyéb fejleményeket, a helyreállítási és alkalmazkodóképességi terv keretében tett kötelezettségvállalások és az európai szemeszter keretében tett vonatkozó országspecifikus ajánlások felidézése mellett az Európai Bizottság azt ajánlja Romániának, hogy:

  • Tegyen jogalkotási lépéseket a magas rangú ügyészek függetlenségét, valamint az igazságügyi rendőrség megszervezését és működését biztosító biztosítékok megerősítésére.
  • Hozzon intézkedéseket a bűncselekmények hatékony kivizsgálásának és üldözésének biztosítására a
    igazságszolgáltatásban, beleértve a korrupciós bűncselekményeket is.
  • Vezessenek be szabályokat a parlamenti képviselők lobbizására vonatkozóan, és biztosítsák a
    vagyonnyilatkozati rendszer hatékonyságát.
  • Fokozzákl a közszolgálati média független irányításának és szerkesztői függetlenségének megerősítésére irányuló szabályokat és mechanizmusokat, figyelembe véve a
    közszolgálati médiára vonatkozó európai szabványokat.
  • Fokozzák az erőfeszítéseket a sürgősségi kormányrendeletek gyakori használatának kezelésére, és biztosítsák a jogszabályok elfogadása előtti hatékony nyilvános konzultációkat.
  • Az ENSZ párizsi alapelveinek figyelembevételével folytassák a nemzeti emberi jogi intézmények akkreditációjának megszerzésére irányuló folyamatot.

Radu Marinescu igazságügyi miniszter elégedetten nyugtázta, hogy az Európai Bizottság kedden közzétett jogállamisági jelentése objektíven megállapítja, hogy Románia jelentős előrelépéseket tett az igazságszolgáltatás és a korrupcióellenes küzdelem terén, és bejelentette, hogy fenntartja a reformok ütemét.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 09., szerda

Trump nem akarta szüneteltetni az ukrajnai fegyverszállítást, Hegseth a Fehér Ház tájékoztatása nélkül döntött

Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a

Trump nem akarta szüneteltetni az ukrajnai fegyverszállítást, Hegseth a Fehér Ház tájékoztatása nélkül döntött
2025. július 09., szerda

Átadta megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek az új magyar nagykövet

Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.

Átadta megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek az új magyar nagykövet
2025. július 09., szerda

Bolojan: Románia támogatja Ukrajnát, de fontos az ottani román közösség védelme

Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.

Bolojan: Románia támogatja Ukrajnát, de fontos az ottani román közösség védelme
2025. július 09., szerda

Már a hétvégére létrejöhet a gázai tűzszünet

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.

Már a hétvégére létrejöhet a gázai tűzszünet
2025. július 08., kedd

Putyin túl sok ember halálát okozza Trump szerint

Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.

Putyin túl sok ember halálát okozza Trump szerint
2025. július 08., kedd

Budapestre várják a szomszédos országok agrárminisztereit, hogy az Ukrajnával kötendő uniós megállapodást felülvizsgálják

Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.

Budapestre várják a szomszédos országok agrárminisztereit, hogy az Ukrajnával kötendő uniós megállapodást felülvizsgálják
2025. július 08., kedd

Moszkva: az újabb amerikai fegyverszállítások csak elnyújtják az ukrajnai háborút

Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.

Moszkva: az újabb amerikai fegyverszállítások csak elnyújtják az ukrajnai háborút
2025. július 08., kedd

Netanjahu Nobel-békedíjra jelölte Trumpot

A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Netanjahu Nobel-békedíjra jelölte Trumpot
2025. július 08., kedd

Pfizergate: von der Leyen szerint a román képviselő bizalmatlansági indítványa összeesküvés-elméleteken alapul

Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.

Pfizergate: von der Leyen szerint a román képviselő bizalmatlansági indítványa összeesküvés-elméleteken alapul
2025. július 08., kedd

Trump: további fegyvereket szállítunk Ukrajnának

Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy további védelmi fegyvereket tervez küldeni Ukrajnának, miután kormánya a múlt héten leállított bizonyos szállítmányokat.

Trump: további fegyvereket szállítunk Ukrajnának