Fotó: Atef Safadi/EPA/Agerpres
A Hamász vezetése, beleértve a legfőbb gázai tisztségviselőjét is, „menekül”, miközben az izraeli hadsereg egyre délebbre nyomul a palesztin enklávéban – állította hétfőn Joav Galant izraeli védelmi miniszter.
2024. február 06., 08:022024. február 06., 08:02
Az izraeli katonai művelet a déli Hán-Júnisz városában „hamarosan eléri céljá” ahogy a csapatok dél felé haladnak Rafah – a Hamász utolsó megmaradt erőssége – felé – mondta Galant egy televíziós tájékoztatóban.
„Erőink a Gázai övezet területének nagy részén a helyszínen tevékenykednek” – mondta.
Izrael nyilvánosan azzal vádolta meg Jahja Szinvár Hamász-vezetőt, hogy ő a csoport október 7-i támadásának „kiagyalója” – bár szakértők szerint valószínűleg ő csak az egyik a sok közül –, így ő a gázai háború egyik fő célpontja.
Galant hétfőn azt állította, hogy Szinvár elvesztette a kapcsolatot a harcosaival, és kénytelen volt egyik rejtekhelyről a másikra menekülni, miközben az izraeli hadsereg szorosan üldözte.
„Nem vezeti az erőket; a saját személyes túlélésével van elfoglalva. A Hamász vezetője helyett szökevény terroristává vált” – mondta Galant.
Ugyanakkor Huszam Badran, a Hamász katari szóvivője tagadta Galant állításait, mondván, hogy azok az izraeli morál növelésére tett kísérletnek tekinthetők. A Hamász harcosai „még mindig Gáza minden területén tevékenykednek” – áll Badran nyilatkozatában, amelyet a Hamász médiaszervezete, az Al Aqsa hétfőn késő este tett közzé.
Eközben Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hétfőn azt mondta, hogy a háborúnak nem szabad véget érnie", mielőtt Izrael megöli a Hamász vezetését.
„A célunk a Hamász feletti abszolút győzelem. Meg fogjuk ölni a Hamász vezetését, ezért a Gázai övezet minden területén folytatnunk kell a fellépést.
– mondta pártja, a Likud frakcióülésén.
Izrael a múltban nem csinált titkot abból, hogy a háború befejezése után még sokáig folytatja a Hamász vezetői utáni vadászatot. Netanjahu korábban azt is mondta, hogy a Hamász elleni háború „hosszú harc lesz”.
Az izraeli hadsereg (IDF) közben megismételte a Gáza városától nyugatra, északon, valamint az enklávé déli részén fekvő Hán-Júnisz nagy részén élő palesztin civileknek kiadott evakuálási parancsot, hogy hagyják el a környéküket és menjenek más területekre.
és az Al-Rasid (Al-Bahr) utcán keresztül haladjanak a Deir Al-Balahban lévő ismert óvóhelyek felé”.
Legalább hét ember meghalt egy Deir al-Balah-i légicsapásban hétfő reggel – közölte a Gáza középső részén lévő Al-Aksza Mártírok Kórháza a CNN-nel. A kórház egyik orvosa szerint a csapást aut követően hajtották végre, hogy vasárnap több áldozatot követelt egy másik csapás ugyanabban a térségben.
Az IDF egyúttal felszólította a Hán-Júnisztól nyugatra fekvő öt háztömbben élőket, hogy azonnal menjenek az Al-Bahr utcán keresztül az Al-Mavaszi humanitárius területre.
Közben
Mindeközben Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceg megvitatta a gázai háború befejezéséről szóló regionális koordinációt, valamint a harcok hétfői befejezése után a háború sújtotta övezetre vonatkozó terveket – tudatta a külügyminisztérium szóvivője egy közleményben.
A több mint kétórás rijádi találkozó során a vezetők beszéltek a „gázai humanitárius szükségletek kezelésének fontosságáról és a konfliktus további terjedésének megakadályozásáról”, valamint a „régióbeli feszültségek csökkentésének sürgős szükségességéről”, beleértve a húszik Vörös-tengeren elkövetett támadásait is – áll Matt Miller szóvivő közleményében.
A múlt hónapban a térségben tartott találkozóit követően Blinken azt mondta, hogy
Blinken akkor azt mondta, hogy ezek a partnerek aláhúzták, hogy ennek magában kell foglalnia a palesztin államhoz vezető utat.
ENSZ-vizsgálóbizottságot hoztak létre az UNRWA kivizsgálására
Az ENSZ vizsgálóbizottságot hozott létre a világszervezet palesztinokat segélyező ügynöksége (UNRWA) pártatlanságának felmérésére a szervezet munkatársai ellen felmerült izraeli vádak nyomán – jelentette be hétfőn António Guterres ENSZ-főtitkár.
A testületet Catherine Colonna volt francia külügyminiszter fogja vezetni, és az szorosan együttműködik majd három – egy svéd, dán és norvég – emberi jogi szervezettel.
A bizottság célja megállapítani, hogy „az ügynökség minden tőle telhetőt megtesz-e, hogy biztosítsa semlegességét és reagáljon súlyos visszaélésekre, amennyiben ilyesmi fennállna. Az UNRWA tizenkét munkatársát gyanúsítják azzal, hogy közük volt a Hamász radikális iszlamista palesztin szervezet Izrael elleni támadásához tavaly október 7-én. Több ország, köztük Ausztria, Nagy-Britannia, Egyesült Államok, Japán, Kanada, Új-Zéland és Németország a vádak nyomán felfüggesztette az ügynökség finanszírozását.
A bizottságnak március végéig kell előterjesztenie időközi jelentését az ENSZ főtitkárának, április végéig pedig zárójelentését, amely adott esetben magában foglal majd ajánlásokat a meglévő mechanizmusok javítására, illetve erősítésére.
Guterres hangsúlyozta: a közel-keleti régióban tevékeny legnagyobb ENSZ-szervezet, az UNRWA elleni vádak olyan időben merültek fel, amikor az ügynökség roppant nehéz körülmények között kénytelen működni, hogy támogatni tudja a Gázai övezet kétmillió lakóját, akik rászorulnak a szervezetre, hogy túlélhessék a világ egyik legsúlyosabb és legbonyolultabb humanitárius válságát.
A független vizsgálat párhuzamosan zajlik egy belső ENSZ-ellenőrzéssel, amelyet még januárban indítottak el az UNRWA-munkatársak ellen felmerült gyanú nyomán.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök január végén úgy fogalmazott, hogy a Hamász iszlamista terrorszervezet „beszivárgott” az UNRWA soraiba.
Emmanuel Macron francia elnök az X közösségi portálra feltett posztjában azt írta, hogy ukrán kollégájával, Volodimir Zelenszkijjel „hangsúlyozták a független és teljes mértékben hatékony intézmények által a korrupció ellen folytatott harc fontosságát”.
Donald Trump amerikai elnök Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével tartott skóciai megbeszélése után bejelentette: megállapodtak a vámok ügyében, amelyekről hónapok óta folynak a tárgyalások.
Oroszország, amely vasárnap ünnepli az orosz flotta napját, „biztonsági okokból” lemondta az erre az alkalomra tervezett nagyszabású haditengerészeti parádét Szentpéterváron – jelentette be a Kreml orosz hírügynökségek jelentése szerint.
Az Iszlám Állam dzsihadista szervezethez köthető felkelők gyilkoltak meg vasárnap 38 embert a Kongói Demokratikus Köztársaság forrongó keleti részén egy templomban.
A pólóján szereplő felirattal utalt arra Magyarország miniszterelnök, hogy jövőre mikor rendezhetik a parlamenti választást az anyaországban. Orbán Viktor ugyanakkor megismételte az egy nappal korábban a Tusványoson tett győzelmi várakozásait.
Törökország délkeleti részén 50 Celsius-foknál magasabb hőmérsékletet mértek szombaton, ami nehezíti az erdőtüzek oltását. Görögország már az idei harmadik hőhullámot szenvedi el, és ott is erdőtüzek pusztítanak.
Nicușor Dan államfő megbeszélést folytatott szombaton Salzburgban Christian Stocker osztrák kancellárral.
Oroszország szombatra virradó éjszaka 208 drónnal és 27 rakétával és légibombával támadta Ukrajnát, a fő célpont Dnyipropetrovszk megye volt, amelynek székhelyén, Dnyipróban az eddigi adatok szerint két ember életét vesztette.
A korrupcióellenes hatóságokat a nyugati globalista körök erőltették rá Kijevre, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pedig hibázott, amikor azt hitte, most megszabadulhat a gyámságuk alól – összegzett Dunda György kárpátaljai újságíró.
A belga szövetségi kormány jóváhagyta azt a törvénytervezetet, amely lehetővé teszi radikális szervezetek betiltását az ország biztonságának és demokratikus rendjének védelme érdekében – közölte pénteken a belga belügyminisztérium.
szóljon hozzá!