Leoltották a villanyt. Izrael a túszok szabadon engedése érdekében gyakorol nyomást a Hamász terroristáira
Fotó: Videófelvétel
Izrael bejelentette, hogy leállította az áramellátást az utolsó gázai létesítményben, amely még mindig az Izraeli Elektromos Művek áramellátását kapta.
2025. március 10., 09:582025. március 10., 09:58
„Éppen most írtam alá a Gázai övezetbe irányuló áramszolgáltatás azonnali leállítására vonatkozó parancsot” – mondta Eli Kohen izraeli energiaügyi miniszter szombati nyilatkozatában, hozzátéve, hogy az ország „minden rendelkezésünkre álló eszközt bevet, hogy biztosítsa az összes túsz visszatérését”.
Az IEC szóvivője megerősítette a CNN-nek, hogy „ma kaptunk egy utasítást, hogy kapcsoljuk le az áramot a létesítményről, és ez meg is történt”.
A Hamász szóvivője, Hazem Kasszem úgy vélte, hogy a lépésnek kevés gyakorlati hatása lesz a korábbi leállások miatt.
Ugyanakkor kritizálta azt, mint „olyan magatartást, amely megerősíti a megszállás szándékát, hogy folytassa népirtó háborúját Gáza ellen, az éheztetési politika alkalmazásával, egyértelműen figyelmen kívül hagyva minden nemzetközi törvényt és normát”.
Itamar Ben Gvir jobboldali izraeli politikus üdvözölte az energiaügyi minisztérium lépését, és sürgette a kormányt, hogy menjen még tovább, és vegye célba az Izrael és a Hamász között létrejött tűzszüneti és túszmegállapodást követően az enklávéba jutó üzemanyagot.
– mondta. „Izraelnek bombáznia kell a hatalmas raktárakat, ahol azt az üzemanyagot tárolják, amely a szerencsétlen alku részeként érkezett az övezetbe, valamint a Hamász által működtetett generátorokat – tette hozzá”.
Mindeközben zajlanak az Izrael és a Hamász közötti törékeny tűzszünetről és túszalkuról szóló tárgyalások.
Múlt héten Izrael bejelentette, hogy leállítja minden humanitárius segély bejutását az enklávéba, hogy nyomást gyakoroljon a Hamászra, hogy feltételeit fogadja el a tűzszüneti megállapodás meghosszabbításának új, miután a tűzszünet első szakasza lejárt.
A Hamász ragaszkodott a tűzszüneti megállapodás második szakaszának elkezdéséhez, amely a gázai háború végleges befejezéséről szóló tárgyalásokat foglalja magában.
A Hamász küldöttsége pénteken érkezett Kairóba, hogy megvitassák a tűzszüneti megállapodást és szorgalmazzák a megállapodás esetleges második szakaszát, míg Izrael szombaton közölte, hogy „elfogadta az Egyesült Államok által támogatott közvetítők meghívását”, hogy hétfőn izraeli küldöttséget küldjön Dohába, „a tárgyalások előmozdítása érdekében”.
Egy izraeli forrás a CNN-nek azt mondta, hogy
Adam Boehler, Donald Trump amerikai elnök túszokért felelős különmegbízottja vasárnap optimizmusát fejezte ki az Izrael és a Hamász közötti esetleges tűzszünetre vonatkozóan, miután a héten közvetlen tárgyalásokat folytattak a terrorszervezettel.
„Úgy gondolom, hogy heteken belül összejöhet valami. Azt mondom, hogy úgy vélem, hogy van esély arra, hogy egyezség szülessen a Hamász akarata és fogadókészesége, valamint Izrael akarata és dogadókészsége között. És úgy gondolom, hogy van olyan alku, amelyben az összes foglyot ki tudják hozni, nem csak az amerikaiakat” – mondta Boehler a CNN-nek.
Az 59-ből öt amerikai, akik közül csak egy – Edan Alexander – van még életben.
Vasárnap az Al Aksza TV – egy, a terrorzservezethez kapcsolódó csatorna – idézte Taher Al Nunu magas rangú Hamász-tisztviselőt, aki azt mondta, hogy nem ellenzi Alexander szabadon bocsátását a háború befejezéséről szóló tárgyalások részeként.
Al Nunu szerint a Hamász ezt az üzenetet az amerikai tisztségviselőkkel közölte a háború befejezését célzó ideiglenes megállapodás végrehajtására összpontosító közelmúltbeli tárgyalások során.
Ukrajna külügyminisztere csütörtökön azt mondta, hogy Oroszország többször is megsértette saját háromnapos tűzszünetét órákkal annak kezdete után, és „bohózatnak” nevezte a kezdeményezést, míg Moszkva szerint Kijev folytatta a harcokat.
Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
Az Orbán-kormány „őszödi beszédeként” harangozott be a napokban Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke egy hangfelvételt, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a Facebook-oldalán.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tartott szavazásán támogatta az élőhelyvédelmi irányelv módosítását célzó európai bizottsági javaslatot annak érdekében, hogy az uniós farkasvédelmi státuszt összhangba hozza a vonatkozó Berni Egyezménnyel.
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, frakcióvezetője lemond a DK elnöki tisztségéről, lemond frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, a választásokon nem indul – jelentette be csütörtökön Dobrev Klára.
Az Egyesült Államok és Európa ugyanazon „civilizációs csapat” tagja, kultúrájuk szorosan összefonódik, de ez nem jelenti azt, hogy nem bírálhatják egymást – jelentette ki J. D. Vance amerikai alelnök szerdán Washingtonban.
A csütörtöki első két szavazáson sem sikerült pápát választaniuk a konklávéra összegyűlt bíborosoknak: a pápaválasztó gyűlésnek otthont adó vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből fekete füst szállt fel kelet-európai idő szerint nem sokkal egy óra előtt.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje megválasztása esetén népszavazást írna ki arról, hogy megtartsák-e a tavalyi elnökválasztás alkotmánybíróság által eltörölt második fordulóját.
Európának közösen kell megoldania a migráció ügyét, és jobb európai szabályozásra kell törekedni – jelentette ki Friedrich Merz új német kancellár szerdán Varsóban a Donald Tusk lengyel kormányfővel tartott közös sajtókonferencián.
Az Egyesült Államok és Izrael megvitatta annak lehetőségét, hogy Washington irányítsa a Gázai övezet háború utáni ideiglenes közigazgatását – közölte öt, az ügyet jól ismerő személy a Reut
szóljon hozzá!