A román gép az árvizek sújtotta líbiai lakosságnak visz élelmiszereket és tábori felszereléseket
Fotó: Mapn.ro
Humanitárius segélyszállítmánnyal indult el a román légierő egyik C-130 Hercules gépe szombat reggel a líbiai Bengáziba. A gép az árvizek sújtotta líbiai lakosságnak visz élelmiszereket és tábori felszereléseket.
2023. szeptember 16., 14:192023. szeptember 16., 14:19
A Románia által ingyenes nemzetközi segítségként küldött segély első szállítmányával szombat reggel szállt fel a repülőgép az otopeni-i 90-es légi bázisról. A védelmi tárca szombati közleménye szerint az 55 tonna élelmiszerekből és tábori felszerelésből álló segélyt hat szállítmánnyal juttatják el Líbiába. Románia az uniós polgári védelmi mechanizmus keretében siet Líbia segítségére, a segély küldéséről az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) 2023/32-es határozatában döntött 0 számolt be az Agerpres.
Közben folytatódik a túlélők utáni kutatás Dernában, ahol a líbiai árvíz a legnagyobb pusztítást végezte. A város polgármestere a Euronews szerint közölte:
A hivatásos kutató-mentő csapatok mellett a túlélők is keresik hozzátartozóikat. A BBC arról ír, hogy az áldozatok holttesteit az árvíz miatt sokszor 100 kilométerrel távolabb találják meg Dernától.
A líbiai Vörös Félhold csütörtökön még arról számolt be, hogy átlépte a 11 ezret a halálos áldozatok száma. Az ország vezetéséért harcoló rivális politikai erők egymást okolják a tragédiáért. A kelet-líbiai bengázi székhelyű kormány szóvivője szerint azért lett ennyi halottja a természeti katasztrófának, mert a hatóságok arra utasították az embereket: ne hagyják el otthonaikat.
Eközben a Meteorológiai Világszervezet közölte: ha Líbia működőképes, figyelmeztetéseket kiadó időjárás-előrejelzési szolgálattal rendelkezne, messze nem haltak volna meg ennyien. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) arra kérte a helyi hatóságokat, ne temessék tömegsírokba az áldozatokat.
Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
szóljon hozzá!