Vészjelzés. A hét korábbi amerikai nagykövet a vasárnapi választás óriási tétjére hívta fel a figyelmet
Fotó: Pixabay
Nyílt levélben fordult Románia polgáraihoz az Egyesült Államok hét korábbi romániai nagykövete a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt egy héttel, melyben arra figyelmeztetnek, hogy Oroszország ismét támadásba lendült, és veszélybe került Románia európai uniós tagsága és az Egyesült Államokkal kötött szövetség.
2025. május 12., 20:462025. május 12., 20:46
A levelet demokrata és republikánus kormányok alatt szolgáló nagykövetek is aláírták.
„Alulírottak, volt romániai amerikai nagykövetek, republikánusok és demokraták, a Clinton-adminisztrációtól a Trump-adminisztrációig, nem az amerikai kormány hivatalos képviselőiként, és nem is bármilyen más szakmai minőségben fordulunk ehhez az üzenethez, hanem olyan amerikai állampolgárokként, akik éveket szenteltek életükből és hírnevükből annak, hogy amerikaiak és románok egymáson segítsenek” – mutatnak rá a szerzők.
„Mélyen szeretjük Romániát, és rendíthetetlenül elkötelezettek vagyunk az Európa és az Egyesült Államok közötti erős transzatlanti szövetség mellett, amelyben Románia mindkét ország biztonsága és szabadsága szempontjából kritikus jelentőségű bástya.
Ezért válaszolunk azokra a kérdésekre, amelyeket néhányan a romániaiaktól kaptunk, mert
– hangsúlyozzák a levél aláírói.
A diplomaták szerint az őket kinevező amerikai elnökök hivatali idejük alatt világosan bebizonyították, hogy egyértelműen elkötelezettek az erős transzatlanti szövetség mellett, amelynek Románia a NATO és az Európai Unió, Amerika és Románia biztonságának egyik pillére.
„Első kézből láttuk a románok sikeres felszabadulását az orosz diktatúra alól, a szabadsághoz vezető útjukat és az Európai Unión keresztül a többi európai országgal való integrációjukat, valamint a NATO-n keresztül az Egyesült Államokkal való szövetségüket.
– teszik fel a kérdést a volt nagykövetek.
„Ketten közülünk román származásúak. Megértjük a sok román állampolgár küzdelmét. De mint amerikai állampolgárok és korábbi romániai amerikai nagykövetek, azt is megértjük, hogy az amerikaiak többsége hogyan látja Vlagyimir Putyint és szövetségeseit. Végzetes fenyegetést jelentenek Románia, Európa és Amerika biztonságára, szabadságára és jólétére.
A románok barátaiként, Máramarosszigettől Konstancáig, Temesvártól Jászvásárig – és köztük minden megyével és községgel – szívből reméljük, hogy román barátaink megerősítik a transzatlanti értékeket, és elutasítják a Putyin érdekeivel való bármilyen vélt szövetséget.
A romániai elnökválasztáson nem szavazhatunk. De önök igen” – zárul a hét volt nagykövet levele.
Mint ismeretes, az elnökválasztás második fordulójába a voksok közel 41 százalékával George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal jelöltje és a közel 21 százalékot szerző Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló liberális polgármestere jutott be.
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
Románia jelentős lépéseket tett afelé, hogy figyelembe vegye a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre ajánlásait, amelyek az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével foglalkoztak – közölte az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentésében.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
szóljon hozzá!