Fotó: Európai Parlament/Alexis Haulot
Elfogadta szerdán az Európai Parlament (EP) a Románia schengeni csatlakozását megakadályozó osztrák vétó jogszerűségének vizsgálatára felszólító határozatot.
2023. július 12., 14:512023. július 12., 14:51
Az állásfoglalást 526 támogató és 57 ellenszavazattal fogadták el, 42 képviselő tartózkodott.
A határozat azon a petíción alapul, amelyet Răzvan Nicolescu volt miniszter nyújtott be az EP-hez. Tervezetét idén március 22-én vitatta meg a petíciós bizottság (PETI).
Az állásfoglalásban az Európai Parlament leszögezi, hogy Románia és Bulgária eleget tesz a schengeni csatlakozás követelményeinek. A dokumentumban az EP-képviselők sajnálatukat fejezik ki amiatt, hogy az Európai Unió Tanácsa 2022. december 8-án a két ország felvételének elutasításáról döntött, „anélkül, hogy ismertette volna a csatlakozási kritériumokhoz kapcsolódó jogi indoklást”. A belső határellenőrzés nélküli térség kibővítése erősebbé tenné az Európai Uniót – érvelnek.
Az aláírók szerint
A bolgár és román állampolgárokat hátrányos megkülönböztetés éri, késedelmekkel, bürokratikus nehézségekkel és a schengeni térségben élőkhöz képest többletköltségekkel kell szembenézniük, amikor külföldre utaznak vagy külföldön kötnek üzletet – olvasható a szövegben.
Az EP-képviselők felhívják a figyelmet, hogy
míg a schengeni tagállamok állampolgárai tíz perc alatt átjutnak a határon. Ez nagyon sokat ront a román és bolgár kamionsofőrök munkakörülményein is – teszik hozzá.
A határnál várakozó kamionok százainak kipufogógáza ugyanakkor környezeti károkat is okoz a térségben, veszélyeztetve a határrendészek, a kamionsofőrök és a környező lakosság egészségét.
– állítják.
Az állásfoglalás felszólítja az Európai Bizottságot, hogy készítsen felmérést azokról az alternatív költségekről és környezeti károkról, amelyeket Románia és Bulgária 2011 júniusa óta elszenvedett a schengeni térségbe való felvétel „indokolatlan elutasítása” miatt. Ugyanakkor kéri, hogy vizsgálják meg a pénzügyi kompenzáció lehetőségeit.
Jelenleg Bulgária, Ciprus, Írország és Románia kivételével valamennyi uniós tagállam tagja a belső határellenőrzés nélküli térségnek, amelyhez EU-n kívüli országok (Izland, Norvégia, Svájc és Liechtenstein) is hozzátartoznak. Az Európai Bizottság úgy értékelte, hogy Bulgária és Románia készen áll a schengeni övezethez való csatlakozásra, az Európai Parlament pedig többször is kiállt a két ország csatlakozása mellett, legutóbb egy 2022. október 5-i állásfoglalásban és egy 2022. december 14-i vitán.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
Megkínoztak és megöltek gy 22 éves palesztin férfit a Hamász fegyveresei, miután nyilvánosan bírálta a terrorszervezetet, és részt vett az egyébként ritka Hamász-ellenes tüntetéseken Gázában – közölte a családja.
A Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői az elmúlt napokban megvitatták annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes biztosítani az ukrajnai békemegállapodást a következő néhány hónapban.
Az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek kedd este Budapesten a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért, ezt megelőzően többen is felszólaltak a jogszabály és a kormány ellen.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
szóljon hozzá!