Fotó: Európai Parlament/Alexis Haulot
Elfogadta szerdán az Európai Parlament (EP) a Románia schengeni csatlakozását megakadályozó osztrák vétó jogszerűségének vizsgálatára felszólító határozatot.
2023. július 12., 14:512023. július 12., 14:51
Az állásfoglalást 526 támogató és 57 ellenszavazattal fogadták el, 42 képviselő tartózkodott.
A határozat azon a petíción alapul, amelyet Răzvan Nicolescu volt miniszter nyújtott be az EP-hez. Tervezetét idén március 22-én vitatta meg a petíciós bizottság (PETI).
Az állásfoglalásban az Európai Parlament leszögezi, hogy Románia és Bulgária eleget tesz a schengeni csatlakozás követelményeinek. A dokumentumban az EP-képviselők sajnálatukat fejezik ki amiatt, hogy az Európai Unió Tanácsa 2022. december 8-án a két ország felvételének elutasításáról döntött, „anélkül, hogy ismertette volna a csatlakozási kritériumokhoz kapcsolódó jogi indoklást”. A belső határellenőrzés nélküli térség kibővítése erősebbé tenné az Európai Uniót – érvelnek.
Az aláírók szerint
A bolgár és román állampolgárokat hátrányos megkülönböztetés éri, késedelmekkel, bürokratikus nehézségekkel és a schengeni térségben élőkhöz képest többletköltségekkel kell szembenézniük, amikor külföldre utaznak vagy külföldön kötnek üzletet – olvasható a szövegben.
Az EP-képviselők felhívják a figyelmet, hogy
míg a schengeni tagállamok állampolgárai tíz perc alatt átjutnak a határon. Ez nagyon sokat ront a román és bolgár kamionsofőrök munkakörülményein is – teszik hozzá.
A határnál várakozó kamionok százainak kipufogógáza ugyanakkor környezeti károkat is okoz a térségben, veszélyeztetve a határrendészek, a kamionsofőrök és a környező lakosság egészségét.
– állítják.
Az állásfoglalás felszólítja az Európai Bizottságot, hogy készítsen felmérést azokról az alternatív költségekről és környezeti károkról, amelyeket Románia és Bulgária 2011 júniusa óta elszenvedett a schengeni térségbe való felvétel „indokolatlan elutasítása” miatt. Ugyanakkor kéri, hogy vizsgálják meg a pénzügyi kompenzáció lehetőségeit.
Jelenleg Bulgária, Ciprus, Írország és Románia kivételével valamennyi uniós tagállam tagja a belső határellenőrzés nélküli térségnek, amelyhez EU-n kívüli országok (Izland, Norvégia, Svájc és Liechtenstein) is hozzátartoznak. Az Európai Bizottság úgy értékelte, hogy Bulgária és Románia készen áll a schengeni övezethez való csatlakozásra, az Európai Parlament pedig többször is kiállt a két ország csatlakozása mellett, legutóbb egy 2022. október 5-i állásfoglalásban és egy 2022. december 14-i vitán.
Szombatra virradóra megszólaltak a légvédelmi szirénák Bejrútban, miután az izraeli légierő rakétatámadást intézett a libanoni főváros ellen, válaszul arra, hogy a Hezbollah korábban legalább öt rakétát lőtt ki a zsidó állam területére.
A katonai mozgósítás elkerülését hamis dokumentumok kiállításával segítő egészségügyi hivatali alkalmazottakat lepleztek le az ukrán hatóságok pénteken a nyugat-ukrajnai Hmelnickij és a keleti országrészben lévő Harkiv megyében.
Meglőttek egy tiltott határátlépésen és falopáson tetten ért román állampolgárt a bolgár határőrök a Duna egy Bulgáriához tartozó szigetén, Turnu Magurele (RO), illetve Nikápoly (BG) térségében – közölte pénteken a román határrendészet.
Tömegtüntetést szervez szombatra Londonban a legnagyobb brit palesztinpárti kampányszervezet a Gázai övezetben indított izraeli hadműveletek kezdetének közelgő első évfordulója elé időzítve.
Az izraeli hadsereg (IDF) pénteken bejelentette, hogy a négy napja elindított dél-libanoni korlátozott hadműveletekben eddig az Iránból támogatott libanoni Hezbollah síita terrorszervezet kétszázötven harcosát ölték meg.
Romániai ,,körbe van kerítve” olyan országokkal, ahol ismét felütötte a fejét a madárinfluenza. Noha nálunk hivatalosan még nem észlelték, a szárnyas-tartók a legrosszabb forgatókönyvekre készülhetnek, ha nem tartják be a szigorú járványügyi előírásokat.
Újabb 74 román állampolgár és elsőfokú rokonaik – többségében nők, gyermekek, betegek – hagyták el pénteken Libanont – közölte a külügyminisztérium.
,,Teljes mértékben legitimnek” nevezte Ali Hamenei ajatollah, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője Teheránban a pénteki imán az Izrael ellen kedd este végrehajtott iráni rakétatámadást, és arra figyelmeztetett, hogy Izraelnek „már nincs sok hátra”.
Az uniós állampolgárok jogaival ellentétes, ha egy tagállam megtagadja a keresztnév és a nem valamely más tagállamban történt megváltoztatásának elismerését – tette közzé határozatát pénteken az EU bírósága.
A kormányülésen szó volt arról, hogy két-három éven belül hogyan lehet elérni az ezereurós minimálbért, és a mintegy hatszázezer forintos (1500 eurós) átlagbér egymillió forintra (2500 euróra) emelését – mondta Orbán Viktor.
szóljon hozzá!