Hamász: már több mint tízezer palesztin halt meg Gázában – Netanjahu: a háború után Izrael felel az övezet biztonságáért

•  Fotó: Facebook/UNRWA

Fotó: Facebook/UNRWA

A Hamász október 7-i izraeli támadása óta a Gázai övezetben megölt palesztinok száma meghaladta a 10 ezret – közölte a ramallahi palesztin egészségügyi minisztérium a Hamász által ellenőrzött enklávéban lévő forrásokra támaszkodva.

Hírösszefoglaló

2023. november 07., 08:012023. november 07., 08:01

A halottak több mint 70 százaléka gyermek, nő és idős személy volt, míg a minisztérium szerint mintegy 24 ezer ember megsebesült.

Mint ismeretes, Izrael hadat üzent a Hamásznak, miután az iszlamista fegyveres csoport október 7-én brutális támadást indított, 1400 embert ölt meg Izraelben, és több mint 240-et elrabolt. Izrael megtorlásul légi és szárazföldi offenzívát indított Gáza ellen, és megfogadta, hogy felszámolja a csoportot.

Az elmúlt hónapban több ezerrel több palesztin halt meg Gázában, mint az Izraellel folytatott konfliktusok során az elmúlt 15 évben együttvéve.

Az ENSZ Emberi Jogi Hivatala szerint a Gáza legnagyobb menekülttábora elleni múlt heti támadások „háborús bűncselekménynek minősülhetnek”, tekintettel az áldozatok és a pusztítás mértékére.

A Palesztön Vörös Félhold azt közölte: az izraeli légicsapások az AL-Kudsz kórház közelében levő célpontokat támadott, két rakéta az intézmény kapujától 50 méternyire csapódott be.

Mai al-Kaila, a Palesztin Hatóság egészségügyi minisztere szerint

a gázai egészségügyi intézmények több mint 60 százaléka működésképtelen, 35 kórházból 16, 72 egészségügyi központból pedig 51 nem működik az üzemanyag- és az orvosiestköz-hiány, valamint az izraeli bombázások miatt.

Ugyanakkor – mint arról beszámoltunk – az izraeli hadsereg bizonyítékokkal szolgált arra, hogy a Hamász szándékosan kórházak és más közintézmények közelébe telepíti parancsnoki központjait, fegyverraktárait és kilövőállásait.

Eközben Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök egy, az ABC News által hétfőn sugárzott interjúban arról beszélt: a háború befejezése után „határozatlan ideig” Izraelé lesz a „teljes biztonsági felelősség” Gázában.

Gázát azoknak kell irányítaniuk, „akik nem akarják folytatni a Hamász útját” – mondta Netanjahu, majd hozzátette: „Úgy gondolom, hogy Izraelé lesz egy meghatározatlan ideig az általános biztonsági felelősség, mert láttuk, mi történik, ha nem miénk a felelősség”.

A miniszterelnök azt is megismételte, hogy Izrael nem engedi meg az általános tűzszünetet, amíg a Hamász nem engedi szabadon az összes túszt.

Netanjahu azonban azt mondta, hogy nyitott arra, hogy rövid szünetekre kerüljön sor.

„Ami a taktikai kis szüneteket illeti, egy óra itt, egy óra ott. Voltak már ilyenek korábban is, gondolom, megvizsgáljuk a körülményeket, hogy lehetővé tegyük az áruk, a humanitárius javak bejuttatását, vagy a túszaink, az egyes túszok távozását. De nem hiszem, hogy általános tűzszünet lesz” – mondta.

Netanjahu kitért Irán és a Hezbollah konfliktusban betöltött szerepére is, óva intve őket attól, hogy még jobban belekeveredjenek.

„Azt hiszem, megértették, hogy ha jelentősebb mértékben belépnek a háborúba, a válasz nagyon-nagyon erőteljes lesz, és remélem, nem követik el ezt a hibát” – mondta Netanjahu az ABC-nek.

Mindeközben Antony Blinken amerikai külügyminiszter hétfőn azt állította, hogy előrelépést ért el a közel-keleti útja során kitűzött céljai tekintetében, miközben kevés kézzelfogható eredménnyel távozott térségbeli vezetőkkel folytatott találkozói után.

Az Izraelben, Jordániában, Ciszjordániában, Irakban és Törökországban tartott találkozói során

Blinken prioritásai középpontjában a civilek védelme és a Gázába érkező humanitárius segítség növelése, a Hamász által fogva tartott túszok szabadon bocsátásának sürgetése, valamint a konfliktus tágabb régióra való kiterjedésének megakadályozása állt.

A tűzszünet helyett ugyanakkor többször is „humanitárius szünetről” beszélt.

Az amerikai csúcsdiplomata hétfőn Ankarából Tokióba indulva hangsúlyozta, hogy „mindez még folyamatban lévő munka”.

„Úgy gondolom, hogy ezen területek mindegyikén előrelépést értünk el” – mondta Blinken a CNN kérdésére válaszolva.

A humanitárius segítségnyújtás terén elért konkrét előrelépés kapcsán kifejtette: „Azt hiszem, az előttünk álló napokban látni fogják, hogy a segítségnyújtás jelentős mértékben bővülhet, hogy több jusson el azokhoz, akiknek szükségük van rá, és eljusson azokhoz, akiknek szükségük van rá, valamint hogy az emberek továbbra is kijuthassanak Gázából”.

Közben hétfőn a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője kijelentette:

az amerikai kormányzat változatlanul sürgeti az izraeli kormányt, hogy egyezzen bele egy „humanitárius szünetbe” a Gázai-övezetben zajló katonai műveleteket illetően.

John Kirby újságírók számára tartott online beszélgetésen úgy fogalmazott, hogy „továbbra is hiszünk egy átmeneti humanitárius szünet értékében bizonyos célok elérése érdekében – így dolgok bejuttatását és emberek kijuttatását illetően”. Hozzátette, hogy Izrael mellett más regionális partnerekkel is zajlanak egyeztetések, de ennek a folyamatnak az elején tartanak, így egy „humanitárius szünet” időtartamáról sem lehet egyelőre pontosat tudni.

Arra a kérdésre, elképzelhető-e, hogy Izrael vállaljon szerepet a Gázai övezet feletti ellenőrzésben, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának koordinátora azt mondta, hogy a regionális partnerekkel erről is zajlanak egyeztetések, de megállapította, hogy a történtek után a radikális iszlamista Hamász többé nem gyakorolhat ellenőrzést a palesztin terület felett.

John Kirby ugyanakkor

határozottan cáfolta az iráni külügyminiszter szavait, aki hétfőn azt állította, hogy az Egyesült Államok az elmúlt három napban arról értesítette, hogy tűzszünet elérésére törekszik a Gázai övezetben.

A nemzetbiztonsági szóvivő azt mondta, hogy a humanitárius tűzszünet érdekében lépnek fel, ami lehetővé teszi, hogy a Hamász elengedje a Gázában tartott túszokat is. Hozzátette, hogy Teherán számára a washingtoni adminisztráció világossá tette, hogy következményekkel járna, ha a konfliktus kiszélesítését akarná elérni.

Az Egyesült Államok több nagyvárosában lezajlott hétvégi palesztinpárti tüntetésekre vonatkozó kérdésekre John Kirby azt mondta, hogy

az adminisztráció tiszteletben tartja a békés tiltakozás jogát, ugyanakkor elfogadhatatlannak tartja az antiszemita megnyilvánulásokat, ide értve bizonyos szimbólumok használatát.

Az adminisztráció megérti a zsidó közösség aggodalmát, és komolyan veszi a történteket, valamint látja, hogy a zsidóellenesség növekszik, nemcsak az Egyesült Államokban, hanem világszerte is – fűzte hozzá a fehér házi illetékes.

Eközben a Scotland Yard a szombatra tervezett palesztinpárti tüntetések elhalasztását kéri a szervezőktől, aznap ugyanis az évszázados hagyománynak megfelelően a háborúk áldozatairól emlékeznek meg Nagy-Britanniában. A szervezők egyelőre nem mutatnak hajlandóságot a november 11-ére – vagyis az első világháborút lezáró tűzszünet emléknapjára – meghirdetett demonstrációk elnapolására.

A Gázai övezetben zajló izraeli hadműveletek ellen eddig négy egymást követő szombaton vonultak tüntetők tízezrei London és több más brit nagyváros utcáira.

Az izraeli katonai akció előzményeként a Gázát uraló Hamász iszlamista terrorcsoport fegyveresei október 7-én meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek az ország déli részébe, több mint 1400 embert meggyilkoltak, 3000-et megsebesítettek, és a legfrissebb izraeli adatok szerint 240 túszt a Gázai övezetbe hurcoltak.

A legutóbbi szombati londoni tüntetés résztvevői az előző három demonstrációhoz hasonlóan a kormányzati főutcához, a Whitehallhoz vonultak. Innen nyílik a Downing Street, amely a brit miniszterelnökök hivatalának és rezidenciájának nyújt otthont.

A nagy-britanniai tüntetéssorozat főszervezője a Palestine Solidarity Campaign nevű szolidaritási kampánycsoport, amelyhez több más szervezet, köztük a Stop the War nevű, széles bázisú háborúellenes civil mozgalom is csatlakozott.

Éles vita bontakozott ki ugyanakkor a november 11-ére tervezett újabb palesztinpárti tüntetés körül, az a nap ugyanis az első világháború harci cselekményeit lezáró tűzszünet évfordulója, amely Nagy-Britanniában hagyományosan a háborús áldozatok emléknapja.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 27., vasárnap

Az „igaz amerikai barátot” üdvözölte az izraeli elnök

Jichák Hercog izraeli elnök szombaton, az Irán elleni izraeli légicsapás után üdvözölte az Egyesült Államokat, Izrael történelmi szövetségesét, a két ország közötti „nyilvános és titkos együttműködést”.

Az „igaz amerikai barátot” üdvözölte az izraeli elnök
2024. október 27., vasárnap

Buszmegállóban várakozók közé hajtott egy kamion Izraelben

Több tucat, egy katonai támaszpont közelében fekvő buszmegállóban várakozót megsebesített meg egy a gyanú szerint szándékosan gázoló kamion sofőrje Izraelben vasárnap délelőtt – írta az MTI.

Buszmegállóban várakozók közé hajtott egy kamion Izraelben
2024. október 27., vasárnap

A konzervatív Georgiai Álom kormánypárt nyerte a szombati georgiai választásokat

A konzervatív politikát folytató Georgiai Álom nevű kormánypárt 53 százalékos abszolút többséggel került ki győztesen a szombati parlamenti választásokból. Szijjártó Péter magyar külügyminiszter Facebook-bejegyzésében gratulált.

A konzervatív Georgiai Álom kormánypárt nyerte a szombati georgiai választásokat
2024. október 26., szombat

Izraeli katonák megölték a Hamász egyik parancsnokát Ciszjordániában

Az izraeli hadsereg közölte, hogy egy ciszjordániai katonai művelet során szombaton megölték a Hamász palesztin iszlamista szervezet fegyveres szárnyának egyik parancsnokát.

Izraeli katonák megölték a Hamász egyik parancsnokát Ciszjordániában
2024. október 26., szombat

Teherán szerint nem okozott jelentős károkat az Irán elleni izraeli légitámadás

Irán légvédelmi parancsnoksága sikeresen elhárította a síita állam több területe ellen szombat hajnalban végrehajtott izraeli légtámadást, amely csak „korlátozott károkat” okozott – közölte a Tasnim iráni hírügynökség.

Teherán szerint nem okozott jelentős károkat az Irán elleni izraeli légitámadás
2024. október 26., szombat

Schengeni övezet: a belügyminiszter szerint szinte nullára csökkent a migrációs nyomás Románia határain

Románia teljeskörű schengeni csatlakozásáról, illetve az EU és a kétoldalú kapcsolatok naprendjén lévő aktuális kérdésekről tárgyalt Párizsban a francia hivatali kollégájával, Bruno Retailleauval Cătălin Predoiu belügyminiszter.

Schengeni övezet: a belügyminiszter szerint szinte nullára csökkent a migrációs nyomás Románia határain
2024. október 26., szombat

Több ország is óva intette Teheránt az izraeli válaszcsapástól

Az Irán elleni szombat hajnali izraeli légitámadást követően több ország kormánya is óva intette Teheránt a válaszcsapástól, és az eszkalációval fenyegető katonai konfliktus azonnali lezárására szólította fel a feleket.

Több ország is óva intette Teheránt az izraeli válaszcsapástól
2024. október 26., szombat

Áder Jánosnak és Tomislav Nikolicnak ítélték oda a Pásztor István-díjat

Áder János korábbi magyar és Tomislav Nikolic egykori szerb köztársasági elnöknek ítélték oda a Pásztor István-díjat, amelyet idén adnak át először – közölte a Pásztor István Alapítvány pénteken.

Áder Jánosnak és Tomislav Nikolicnak ítélték oda a Pásztor István-díjat
2024. október 26., szombat

Iráni célpontokat támadott szombat hajnalban az izraeli légierő

Iráni célpontokat támadott az izraeli légierő szombat hajnalban. A légitámadás több órán át, több hullámban tartott, a gépek katonai célpontokat, elsősorban rakéta- és légvédelmi rendszereket bombáztak – közölte az izraeli média.

Iráni célpontokat támadott szombat hajnalban az izraeli légierő
2024. október 25., péntek

Putyin: Moszkva kész az észszerű kompromisszumra

Oroszország kész észszerű kompromisszumokra az ukrajnai rendezés érdekében, de érdemi tárgyalások nem folynak – jelentette ki Vlagyimir Putyin elnök pénteken a Rosszija 1 televíziós csatornának.

Putyin: Moszkva kész az észszerű kompromisszumra