Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij
Görögországban fognak kiképezni ukrán pilótákat az amerikai F-16-os harci gépek használatára – jelentette be hétfőn a görög fővárosban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki a múlt hét végén Svédországban, Hollandiában és Dániában járt.
2023. augusztus 22., 08:572023. augusztus 22., 08:57
Dánia és Hollandia vasárnap jelentette be, hogy F-16-os vadászgépekkel látják el Ukrajnát, miután az Egyesült Államok – a gépek gyártója – ehhez hozzájárult.
„Görögország részt vesz pilótáink kiképzésében az F-16-os gépek használatára. Nagyon hálás vagyok ezért”- mondta Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján az ukrán elnök.
Az ukrán elnök részleteket nem közölt a kiképzési programról.
Korábban az is kiderült, hogy Romániában is képeznek majd ki ukrán pilótákat, de az értesülések szerint várhatóan csak jövőre, mivel előbb az idén érkező, a Norvég légierőtől vásárolt F-16-osok román pilótáit kell kiképezni.
A sajtótájékoztató után Volodimir Zelenszkij részt vesz egy kötetlen vacsorán, amelyen Kiriákosz Micotákisz a nyugat-balkáni államok vezetőit látja vendégül, és jelen lesz Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság, valamint Charles Michel, az Európai Tanács elnöke is.
Közben Ukrajna hétfőn megerősítette, hogy dróntámadást hajtott végre egy orosz katonai légitámaszpont ellen, amely alig több mint 200 kilométerre északkeletre található Ukrajnától.
Az oroszországi Kaluga régióban lévő Sajkovka légi bázis ellen intézett ukrán dróntámadás során „legalább egy repülőgép megsérült” – mondta Andrij Juszov, az ukrán védelmi hírszerzés szóvivője a Liga.net ukrán médiumnak adott interjúban hétfőn.
– mondta Juszov.
A Sajkovka légitámaszponton Tupoljev Tu-22M3 szuperszonikus nagy hatótávolságú bombázók állomásoznak, amelyeket Oroszország a tavalyi invázió kezdete óta használ ukrajnai célpontok támadására.
Az ukrán légierő augusztus 15-én jelentette, hogy a Sajkovka légitámaszpontról felszállt repülőgépek négy Kh-22-es manőverező rakétát indítottak Ukrajna felé.
Juszov szerint a hétfői támadást „az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főigazgatóságával koordinációban” hajtották végre.
„Vannak emberek, akik a hírszerzés főigazgatóságával összehangolva hajtották végre a kijelölt feladatokat” – mondta Juszov, hozzátéve, hogy ezt a konkrét feladatot orosz területről hajtották végre. Hozzátette,
Moszkva más hangnemben tálalta az esetet. Az orosz biztonsági szolgálatokkal szoros kapcsolatban álló Baza orosz közösségi médiablog szerint hétfőn egy ukrán drón zuhant le a Sajkovka légitámaszpont területén.
A Baza arról számolt be, hogy „a repülőtéren egy használaton kívüli repülőgép megsérült... Ezt az információt azonban hivatalosan nem erősítették meg”.
Egy másik orosz Telegram-csatorna, a Mash szerint „az ukrán fegyveres erők megkísérelték megtámadni a Kaluga régióban lévő Sajtkovka katonai repülőteret”.
Az orosz védelmi minisztérium hétfőn közölte, hogy két ukrán drón zuhant le a Fekete-tenger felett egy Ukrajnából indított támadást követően.
„A pilóta nélküli gépek elvesztették az irányítást és lezuhantak a Fekete-tenger vizei felett 40 kilométerre északnyugatra a Krím-félszigettől” – közölte a minisztérium.
A minisztérium arról is beszámolt, hogy az orosz légvédelmi rendszerek hétfőn két drónt fogtak el az oroszországi Belgorodi terület felett, valamint két drónt Moszkva régió felett.
A minisztérium közlése szerint áldozatokról nem érkezett jelentés, és csak minimális károk keletkeztek.
Téves megközelítést választott Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter az ukrajnai ásványkincsekről szóló ukrán-amerikai megállapodáshoz Volodimir Zelenszkij ukrán elnök véleménye szerint.
Adathalász e-mailekben küldött hamis banki adatokkal loptak el milliókat gyanútlan áldozataiktól egy romániai központtal működő bűnözői csoport előállított tagjai.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion elvesztette a chișinăui bíróságon az Anatol Șalaru volt moldovai védelmi miniszter ellen indított perét.
Letartóztattak egy 38 éves román állampolgárságú férfit a DHL birminghami raktáránál tavaly júliusban történt tűzesettel összefüggésben, amelyet feltehetően orosz gyújtószerkezet okozott – számolt be csütörtökön a PA Media és a dpa.
Az orosz hadsereg csütörtökön éjszaka 145 drónnal támadott célpontokat Ukrajnában; Mikolajivban és Kijevben a lelőtt drónok roncsai több civilt megsebesítettek és komoly károkat okoztak.
Jogerősen 7 év börtönbüntetésre ítélte Gyárfás Tamás korábbi médiavállalkozót, sportvezetőt és sportdiplomatát felbujtóként elkövetett emberölés bűntette miatt a Fenyő János médiavállalkozó meggyilkolása miatt indult büntetőperben a Fővárosi Ítélőtábla.
Legalább 155 kínai állampolgár harcol Ukrajna területén, de valószínű, hogy ennél többen is vannak – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdai kijevi sajtótájékoztatóján.
Az Európai Bizottság a korábbinál szigorúbban fogja értékelni a tagállami választási folyamatok igazságosságát, kiegyensúlyozottságát és integritását, továbbá komolyabban oda fog figyelni arra, hogy az EU jogrendszere és szelleme érvényesül-e.
Németország visszatért – jelentette ki Friedrich Merz leendő német kancellár, miután az általa vezetett konzervatívok szerdán koalíciós megállapodást kötöttek a balközép szociáldemokratákkal (SPD).
Donald Trump 90 napos szünetet rendelt el az amerikai vámok alkalmazása terén, egyben azonnali hatállyal megemelte a Kínára vonatkozó vámtételt 125 százalékra.
szóljon hozzá!