Gázai tűzszünet: mindenki ellentmond mindenkinek

Bizonytalanság. még mindig kérdéses, mikor és milyen mértékben vonul ki az izraeli hadsereg Gázából •  Fotó: Facebook/Izraeli hadsereg

Bizonytalanság. még mindig kérdéses, mikor és milyen mértékben vonul ki az izraeli hadsereg Gázából

Fotó: Facebook/Izraeli hadsereg

Antony Blinken amerikai külügyminiszter kedden kijelentette, hogy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök állítólagos ódzkodása ellenére Izrael beleegyezett az izraeli hadsereg (IDF) erőinek kivonásába a Gázai övezetből, amit a Hamásszal kötendő tűzszüneti megállapodáshoz való közeledést célzó, nemrégiben tett közvetítői javaslat tartalmaz.

Krónika

2024. augusztus 21., 08:582024. augusztus 21., 08:58

„A megállapodás nagyon egyértelmű az IDF gázai kivonulásának ütemtervét és helyszíneit illetően, és Izrael beleegyezett ebbe” – mondta Blinken újságíróknak nyilatkozva a CNN szerint, mielőtt Katarból elindult.

Blinken az izraeli média jelentéseire reagált, amelyek szerint Netanjahu azt mondta egy, a terrorizmus áldozatainak és túszainak családtagjaiból álló csoportnak, hogy jelezte Blinkennek:

Izrael nem fogja elhagyni az Egyiptom és a Gázai övezet határán húzódó Filadelfi folyosót és a Gázát kettészelő Necarim folyosót, „függetlenül az erre irányuló nyomástól”.

Ezek „stratégiai katonai és politikai értékek” – tette hozzá Netanjahu a jelentések szerint.

Blinken és más amerikai tisztségviselők nem voltak hajlandók részletezni az Egyesült Államok által a múlt héten előterjesztett javaslatot. A tűzszüneti megállapodás három szakaszból áll, és végül magában foglalná az IDF teljes kivonulását a Gázai övezetből. Izraeli tisztségviselők azonban többször is hangsúlyozták, hogy megoldást kell találni az Egyiptom és Gáza közötti, régóta csempészetre használt határ hatékonyabb ellenőrzésére.

A tűzszüneti tárgyalások két legnagyobb akadálya a csapatok elhelyezése a Filadelfi folyosón, valamint az a kérdés, hogy a palesztinok hazatérhetnek-e északi otthonaikba. A Hamász ragaszkodik ahhoz, hogy az IDF teljes mértékben vonuljon ki Gázából, és hogy a polgárok hazatérhessenek.

Blinken elmondta, hogy

Netanjahu a találkozójukon egyértelműen azt mondta neki, hogy Izrael egyetért „az áthidaló javaslattal és így a részletes kivonulási tervvel”.

Egy magas rangú amerikai kormányzati tisztségviselő határozottan visszautasította Netanjahu megjegyzéseit a visszavonulás elutasításáról, „maximalista kijelentéseknek” nevezve azokat, amelyek „nem építő jellegűek a tűzszüneti megállapodás célba juttatása szempontjából”.

Blinken Katarban beszélt egy rövid regionális körút végén, amelyen az Egyesült Államok reményei szerint végső erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy minden érintett fél elfogadjon egy tűzszüneti megállapodást, amely leállítaná a gázai harcokat és kiszabadítaná a Hamász által fogva tartott izraeli túszokat.

Az Egyesült Államok diplomáciájának vezetője hétfőn Izraelben kijelentette, hogy

most a Hamászon a sor, hogy a még nyitott kérdések áthidalására tett legújabb javaslatba is beleegyezzen.

A múlt heti dohai csúcsszintű találkozókat követően a Hamász és Izrael közötti lehetséges megállapodás végső részleteinek kidolgozására irányuló tárgyalások a különböző felek szakértőivel folytatódtak. A vezető tárgyalók, köztük Bill Burns CIA-igazgató, várhatóan a hét folyamán vagy a hétvégén újra összeülnek Kairóban.

Még ha az amerikai tisztségviselők hangsúlyozzák is a megállapodás sürgősségét, elkezdték kétségbe vonni a teljes körű megállapodás gyors elérésének kilátásait.

Kedden Blinken megjegyezte, hogy még ha a Hamász és Izrael meg is egyezik az áthidaló megállapodásban, „a tűzszünet életbe léptetésével együtt járó részletes végrehajtási egyezményeket is ki kell dolgoznunk”,

és rugalmasságot sürgetett.

Miután a Hamász beleegyezik a javaslatba, Blinken szerint „nagyon fontos lesz, hogy mindenki a szükséges rugalmasságot tanúsítsa, hogy biztosítsuk, hogy a végrehajtásban meg tudjunk állapodni”.

Blinken visszautalt az úgynevezett tokiói alapelvekre, amelyek kimondják, hogy az USA nem fogadja el „Gáza hosszú távú megszállását Izrael részéről”.

Blinken kedden Egyiptomban és Katarban tett látogatásával fejezte be a régióbeli útját. Egy magas rangú kormányzati tisztségviselő szerint

„nagyon eredményes” megbeszéléseket folytatott Abdel Fattah asz-Sziszi egyiptomi elnökkel, Badr Abdelatti külügyminiszterrel és Abbasz Kamel hírszerzési főnökkel.

Blinken a tervek szerint kedd este Dohában találkozott volna Tamim bin Hamad bin Kalifa Al Tani katari emírrel, de a találkozót lemondták. Egy amerikai tisztségviselő szerint a katari vezető rosszul van. Az amerikai csúcsdiplomata ehelyett Dr. Mohammed bin Abdulaziz Al-Kulaifi külügyminiszterrel találkozott. Blinken hétfőn Izraelben találkozott Netanjahuval, Joáv Gallant védelmi miniszterrel és Jichák Hercog elnökkel.

Kedden a Hamász közleményt adott ki, amelyben bírálta mind a vezető amerikai diplomatát, mind Joe Biden elnököt, amiért „félrevezetik” a nyilvánosságot a terrorista szervezet álláspontjáról a tűzszüneti megállapodással kapcsolatban. A nyilatkozat azt is állította, hogy az egyiptomi és katari közvetítők „tudják, hogy (a Hamász) a tárgyalások minden korábbi fordulójában pozitívan és felelősségteljesen járt el”, és ismét Netanjahut okolta az obstrukcióért.

Egy magas rangú kormányzati tisztségviselő kedden azt sugallta, hogy

a Hamász nem küldött hivatalos választ az áthidaló javaslatra,

megjegyezve, hogy Egyiptom a lehető leghamarabb választ szeretne látni a csoporttól.

A tisztségviselő azt is hangsúlyozta, hogy még ha mindkét fél bele is egyezik az áthidaló javaslatba, további megbeszélésekre lesz szükség a konkrét részletekről, valamint a technikai és végrehajtási kötelezettségvállalásokról.

„Teljes mértékben számítunk arra, hogy a megbeszélések folytatódnak, és a következő lépés része lesz, ha a Hamász is elfogadja ezt az áthidaló javaslatot, hogy a megbeszélések folytatódjanak a technikai részletekről” – mondták.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 17., szombat

Közel kétszer annyian szavaztak eddig külföldön, mint két héttel ezelőtt

Romániai idő szerint szombaton 22 óráig több mint 700 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Közel kétszer annyian szavaztak eddig külföldön, mint két héttel ezelőtt
2025. május 17., szombat

Trump telefonon egyeztet Putyinnal az ukrajnai háború leállításáról

Donald Trump amerikai elnök szombaton a Truth Social nevű közösségi oldalán bejelentette, hogy hétfőn telefonon tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború leállításáról.

Trump telefonon egyeztet Putyinnal az ukrajnai háború leállításáról
2025. május 17., szombat

Államfőválasztás: külföldön már átlépte a félmilliót a leadott szavazatok száma

Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Államfőválasztás: külföldön már átlépte a félmilliót a leadott szavazatok száma
2025. május 17., szombat

Halászgyűrű és gyapjúszalag – Beiktatják XIV. Leó pápát, magas rangú politikusok is jelen lesznek

Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.

Halászgyűrű és gyapjúszalag – Beiktatják XIV. Leó pápát, magas rangú politikusok is jelen lesznek
2025. május 17., szombat

Nagy a szavazókedv külföldön, eddig Nagy-Britanniában járultak a legtöbben urnákhoz

Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Nagy a szavazókedv külföldön, eddig Nagy-Britanniában járultak a legtöbben urnákhoz
2025. május 17., szombat

Rákérdeztünk az amerikai belbiztonsági minisztériumban, tényleg a választás érvénytelenítése miatt zárták-e ki Romániát a vízummentességi programból

Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.

Rákérdeztünk az amerikai belbiztonsági minisztériumban, tényleg a választás érvénytelenítése miatt zárták-e ki Romániát a vízummentességi programból
2025. május 16., péntek

Államfőválasztás: alaposan meglódult a diaszpóra, több mint 200 ezren szavaztak

Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Államfőválasztás: alaposan meglódult a diaszpóra, több mint 200 ezren szavaztak
2025. május 16., péntek

Nagyszabású fogolycseréről született megállapodás az orosz–ukrán tárgyaláson

A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.

Nagyszabású fogolycseréről született megállapodás az orosz–ukrán tárgyaláson
2025. május 16., péntek

Elnökválasztás: meghaladta az 50 ezret a diaszpórában leadott szavazatok száma

13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.

Elnökválasztás: meghaladta az 50 ezret a diaszpórában leadott szavazatok száma
2025. május 16., péntek

Tényleg hozzájárult a választás érvénytelenítése körüli mizéria Románia kizárásához az amerikai vízummentességi programból

A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.

Tényleg hozzájárult a választás érvénytelenítése körüli mizéria Románia kizárásához az amerikai vízummentességi programból