Bizonytalanság. még mindig kérdéses, mikor és milyen mértékben vonul ki az izraeli hadsereg Gázából
Fotó: Facebook/Izraeli hadsereg
Antony Blinken amerikai külügyminiszter kedden kijelentette, hogy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök állítólagos ódzkodása ellenére Izrael beleegyezett az izraeli hadsereg (IDF) erőinek kivonásába a Gázai övezetből, amit a Hamásszal kötendő tűzszüneti megállapodáshoz való közeledést célzó, nemrégiben tett közvetítői javaslat tartalmaz.
2024. augusztus 21., 08:582024. augusztus 21., 08:58
„A megállapodás nagyon egyértelmű az IDF gázai kivonulásának ütemtervét és helyszíneit illetően, és Izrael beleegyezett ebbe” – mondta Blinken újságíróknak nyilatkozva a CNN szerint, mielőtt Katarból elindult.
Blinken az izraeli média jelentéseire reagált, amelyek szerint Netanjahu azt mondta egy, a terrorizmus áldozatainak és túszainak családtagjaiból álló csoportnak, hogy jelezte Blinkennek:
Ezek „stratégiai katonai és politikai értékek” – tette hozzá Netanjahu a jelentések szerint.
Blinken és más amerikai tisztségviselők nem voltak hajlandók részletezni az Egyesült Államok által a múlt héten előterjesztett javaslatot. A tűzszüneti megállapodás három szakaszból áll, és végül magában foglalná az IDF teljes kivonulását a Gázai övezetből. Izraeli tisztségviselők azonban többször is hangsúlyozták, hogy megoldást kell találni az Egyiptom és Gáza közötti, régóta csempészetre használt határ hatékonyabb ellenőrzésére.
A tűzszüneti tárgyalások két legnagyobb akadálya a csapatok elhelyezése a Filadelfi folyosón, valamint az a kérdés, hogy a palesztinok hazatérhetnek-e északi otthonaikba. A Hamász ragaszkodik ahhoz, hogy az IDF teljes mértékben vonuljon ki Gázából, és hogy a polgárok hazatérhessenek.
Blinken elmondta, hogy
Egy magas rangú amerikai kormányzati tisztségviselő határozottan visszautasította Netanjahu megjegyzéseit a visszavonulás elutasításáról, „maximalista kijelentéseknek” nevezve azokat, amelyek „nem építő jellegűek a tűzszüneti megállapodás célba juttatása szempontjából”.
Blinken Katarban beszélt egy rövid regionális körút végén, amelyen az Egyesült Államok reményei szerint végső erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy minden érintett fél elfogadjon egy tűzszüneti megállapodást, amely leállítaná a gázai harcokat és kiszabadítaná a Hamász által fogva tartott izraeli túszokat.
Az Egyesült Államok diplomáciájának vezetője hétfőn Izraelben kijelentette, hogy
A múlt heti dohai csúcsszintű találkozókat követően a Hamász és Izrael közötti lehetséges megállapodás végső részleteinek kidolgozására irányuló tárgyalások a különböző felek szakértőivel folytatódtak. A vezető tárgyalók, köztük Bill Burns CIA-igazgató, várhatóan a hét folyamán vagy a hétvégén újra összeülnek Kairóban.
Még ha az amerikai tisztségviselők hangsúlyozzák is a megállapodás sürgősségét, elkezdték kétségbe vonni a teljes körű megállapodás gyors elérésének kilátásait.
és rugalmasságot sürgetett.
Miután a Hamász beleegyezik a javaslatba, Blinken szerint „nagyon fontos lesz, hogy mindenki a szükséges rugalmasságot tanúsítsa, hogy biztosítsuk, hogy a végrehajtásban meg tudjunk állapodni”.
Blinken visszautalt az úgynevezett tokiói alapelvekre, amelyek kimondják, hogy az USA nem fogadja el „Gáza hosszú távú megszállását Izrael részéről”.
Blinken kedden Egyiptomban és Katarban tett látogatásával fejezte be a régióbeli útját. Egy magas rangú kormányzati tisztségviselő szerint
Blinken a tervek szerint kedd este Dohában találkozott volna Tamim bin Hamad bin Kalifa Al Tani katari emírrel, de a találkozót lemondták. Egy amerikai tisztségviselő szerint a katari vezető rosszul van. Az amerikai csúcsdiplomata ehelyett Dr. Mohammed bin Abdulaziz Al-Kulaifi külügyminiszterrel találkozott. Blinken hétfőn Izraelben találkozott Netanjahuval, Joáv Gallant védelmi miniszterrel és Jichák Hercog elnökkel.
Kedden a Hamász közleményt adott ki, amelyben bírálta mind a vezető amerikai diplomatát, mind Joe Biden elnököt, amiért „félrevezetik” a nyilvánosságot a terrorista szervezet álláspontjáról a tűzszüneti megállapodással kapcsolatban. A nyilatkozat azt is állította, hogy az egyiptomi és katari közvetítők „tudják, hogy (a Hamász) a tárgyalások minden korábbi fordulójában pozitívan és felelősségteljesen járt el”, és ismét Netanjahut okolta az obstrukcióért.
Egy magas rangú kormányzati tisztségviselő kedden azt sugallta, hogy
megjegyezve, hogy Egyiptom a lehető leghamarabb választ szeretne látni a csoporttól.
A tisztségviselő azt is hangsúlyozta, hogy még ha mindkét fél bele is egyezik az áthidaló javaslatba, további megbeszélésekre lesz szükség a konkrét részletekről, valamint a technikai és végrehajtási kötelezettségvállalásokról.
„Teljes mértékben számítunk arra, hogy a megbeszélések folytatódnak, és a következő lépés része lesz, ha a Hamász is elfogadja ezt az áthidaló javaslatot, hogy a megbeszélések folytatódjanak a technikai részletekről” – mondták.
A hétvégén Katarban várhatóan találkozót tartanak a gázai túsz- és tűzszüneti megállapodásról szóló tárgyalások újraindításáról – közölte a CNN a tényeket ismerő forrásra hivatkozva.
Mintegy kétezer ukrán katonát bekerítettek az orosz erők a kurszki régióban – közölte Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön Kazanyban, a BRICS-országok csúcstalálkozója alkalmával megtartott sajtótájékoztatóján.
Eltemették az október 17-én, 57 évesen elhunyt Potápi Árpád Jánost csütörtökön.
A CNN szerdai műsorában „fasisztának” és „instabilnak” nevezte Donald Trumpot, republikánus ellenfelét Kamala Harris alelnök és demokrata elnökjelölt.
Irak északi részében és Szíriában található „terrorista célpontok” ellen intézett támadást a török hadsereg az Ankarában elkövetett merénylet után, és 32 célpontot megsemmisített – közölte a török védelmi tárca szerda éjjel.
A Hezbollah megerősítette Hásem Szafieddin halálát, aki egyike volt azoknak, akik a csoport élére kerülhettek volna Hasszán Naszrallah vezető meggyilkolása után.
Megerősítette szerdán a washingtoni Fehér Ház egy tisztségviselője, hogy értesüléseik szerint október elején észak-koreai katonák érkeztek Oroszország keleti részébe.
Zsinórmértéknek, nemzeti minimumnak nevezte 1956-ot a Tisza Párt elnöke pártjának a forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából Budapesten, a Széna téren rendezett megemlékezésén.
Robbanás történt és fegyverropogás hallatszott szerdán a TUSAS török repülőgépgyártó vállalat székhelyénél Ankara külvárosában, Ali Yerlikaya török belügyminiszter bejelentése szerint terrortámadást követtek el.
Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.
szóljon hozzá!