Félnek Irántól az Öböl menti országok, megakadályoznák, hogy Izrael iráni olajlétesítményeket támadjon

Veszélyforrás. Az Öböl menti olajtermelő országok attól tartanak, hogy az iráni olajlétesítmények elleni izraeli támadás támogatása esetén Irán az ő olajlétesítményeiken állna bosszút •  Fotó: Izraeli védelmi minisztérium

Veszélyforrás. Az Öböl menti olajtermelő országok attól tartanak, hogy az iráni olajlétesítmények elleni izraeli támadás támogatása esetén Irán az ő olajlétesítményeiken állna bosszút

Fotó: Izraeli védelmi minisztérium

Az Öböl menti államok azért lobbiznak Washingtonban, hogy Izrael ne támadhassa meg az iráni olajlétesítményeket, mert attól tartanak, hogy a konfliktus eszkalálódása esetén Teherán szövetségesei tűz alá vehetik saját olajlétesítményeiket – mondta három Öböl menti forrás a Reutersnek.

Krónika

2024. október 11., 09:332024. október 11., 09:33

A kereszttűz elkerülésére tett erőfeszítéseik részeként az Öböl menti államok, köztük Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek és Katar, azt is megtagadják, hogy Izrael átrepüljön légterük felett bármilyen Irán elleni támadás esetén, és ezt Washingtonnal is tudatták – mondta a három, kormányzati körökhöz közel álló forrás.

Mint arról beszámoltunk,

Izrael megígérte, hogy Irán megfizet a múlt heti rakétatámadásért, míg Teherán azt mondta, hogy bármilyen megtorlás hatalmas pusztítással járna, ami szélesebb körű háborúhoz vezethet a térségben, amely az Egyesült Államokat is magával ránthatja.

Az Öböl menti államok lépései azt követően történtek, hogy a síita Irán diplomáciai erőfeszítéseket tett, hogy meggyőzze szunnita öböl menti szomszédait, hogy használják fel befolyásukat Washingtonban, miközben egyre nagyobb aggodalomra ad okot, hogy Izrael célba veheti Irán olajkitermelő létesítményeit.

A héten tartott találkozók során

Irán figyelmeztette Szaúd-Arábiát, hogy nem tudja garantálni az Öböl menti királyság olajlétesítményeinek biztonságát, ha Izrael bármilyen segítséget kap egy támadás végrehajtásához

– mondta a Reutersnek egy magas rangú iráni tisztségviselő és egy iráni diplomata.

Ali Sihabi, a szaúdi királyi udvarhoz közel álló szaúdi elemző azt mondta: „Az irániak kijelentették: Ha az Öböl-államok megnyitják légterüket Izrael előtt, az háborús cselekmény lenne”.

A diplomata szerint Teherán egyértelmű üzenetet küldött Rijádnak, hogy szövetségesei olyan országokban, mint Irak vagy Jemen, válaszlépéseket tehetnek, ha a térségben bármilyen támogatást nyújtanak Izraelnek Irán ellen.

Egy esetleges izraeli csapás állt a középpontjában szerdán a szaúdi de facto uralkodó, Mohammed bin Szalmán koronaherceg és Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter közötti megbeszéléseknek, aki az Öböl menti körúton tartózkodott, hogy támogatást gyűjtsön

– közölték Öböl menti és iráni források.

Az iráni miniszter látogatása, valamint a védelmi minisztériumi szintű szaúd-amerikai kommunikáció a válság kezelésére irányuló összehangolt erőfeszítés része – mondta a Reutersnek egy kormányzati körökhöz közel álló Öböl menti forrás.

Egy, a megbeszélések részletekit ismerő washingtoni személy megerősítette, hogy az Öböl-országok tisztviselői kapcsolatba léptek amerikai kollégáikkal, hogy kifejezzék aggodalmukat Izrael várható megtorlásának lehetséges mértékével kapcsolatban.

A Fehér Ház nem kívánt nyilatkozni arra a kérdésre, hogy az Öböl menti kormányok kérték-e Washingtontól, hogy Izrael válasza legyen mértéktartó. Joe Biden amerikai elnök és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerdán beszélt az izraeli megtorlásról, és mindkét fél pozitívnak minősítette a telefonbeszélgetést.

Jonathan Panikoff, az amerikai nemzeti hírszerzés korábbi közel-keleti megbízottja, aki jelenleg a washingtoni Atlantic Council agytrösztnél dolgozik, elmondta:

Idézet
Az Öböl-államok aggodalma valószínűleg kulcsfontosságú beszédtéma lesz az izraeli kollégákkal, amikor megpróbálják meggyőzni Izraelt, hogy alkalmazzon gondosan kalibrált választ”.

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC), amelyet de facto Szaúd-Arábia vezet, elegendő tartalék olajkapacitással rendelkezik ahhoz, hogy pótolja az iráni kínálat kiesését, ha egy izraeli megtorlás kiiktatná az ország egyes létesítményeit.

A tartalékkapacitás nagy része azonban az Öböl-régióban található, így ha például Szaúd-Arábiában vagy az Egyesült Arab Emírségekben lévő olajlétesítményeket is célba vennék, a világ olajellátási problémával szembesülhetne.

Szaúd-Arábia óvakodik az olajüzemeit érő iráni csapástól, amióta az Aramco olajmezője elleni 2019-es támadás a globális olajellátás több mint 5 százalékát leállította. Irán tagadta az érintettséget.

Rijád az elmúlt években közeledett Teheránhoz, de a bizalom továbbra is kérdéses. Bahrein, Kuvait, Katar, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek mind amerikai katonai létesítményeknek vagy csapatoknak adnak otthont.

Az olajlétesítményekkel kapcsolatos aggodalmak és egy szélesebb körű regionális konfliktus lehetősége szintén központi szerepet játszott az emirátusi tisztviselők és amerikai kollégáik közötti megbeszéléseken – mondta egy másik Öböl menti forrás.

2022-ben az Iránnal szövetséges jemeni húszik rakétákkal és drónokkal lőtték az ADNOC állami olajipari vállalat tulajdonában lévő olajfinomító közelében lévő olajutántöltő teherautókat, és magukra vállalták a támadást.

Idézet
Az Öböl-államok nem engedik, hogy Izrael használja a légterüket. Nem engedik át az izraeli rakétákat, és abban is reménykednek, hogy nem következik be csapás az olajlétesítmények ellen”

– mondta a forrás.

A három Öböl menti forrás hangsúlyozta, hogy Izrael a csapásokat Jordánián vagy Irakon keresztül is végrehajthatná, de a szaúdi, az Egyesült Arab Emírségek vagy Katar légterének használata szóba sem jöhet, és stratégiailag szükségtelen.

Az elemzők arra is rámutattak, hogy

Izraelnek más lehetőségei is vannak, beleértve a levegőben történő utántöltés képességét.

Két magas rangú izraeli tisztségviselő szerint Izrael kalibrálni fogja válaszlépéseit, és szerdáig még nem döntött arról, hogy csapást mér-e Irán olajmezőire.

A tisztségviselők szerint ez a lehetőség egyike volt annak a sok közül, amelyet a védelmi tárca bemutatott az izraeli vezetőknek.

Joáv Galant izraeli védelmi miniszter szerdán azt mondta: „A csapásunk halálos, pontos és mindenekelőtt – meglepő lesz. Nem fogják megérteni, mi történt és hogyan történt. Látni fogják az eredményeket”.

A három Öböl menti forrás azt állította, hogy Szaúd-Arábia, mint vezető olajexportőr az olajtermelő szomszédokkal – az Egyesült Arab Emírségekkel, Katarral, Kuvaittal, Ománnal és Bahreinnel – együtt kiemelten érdekelt a helyzet deeszkalációjában.

„Egy rakétaháború kellős közepén leszünk. Komoly aggodalomra ad okot, különösen, ha az izraeli csapás Irán olajipari létesítményeit veszi célba” – mondta egy másik forrás.

A három Öböl menti forrás szerint

az iráni olajinfrastruktúrára mért izraeli csapás globális hatással járna, különösen Kína – Irán legfőbb olajvásárlója –, valamint Kamala Harris számára a november 5-i elnökválasztás előtt, amelyen Donald Trump ellen indul.

„Ha az olajárak hordónként 120 dollárra emelkednek, az mind az amerikai gazdaságnak, mind Harris választási esélyeinek ártana. Ezért ők (az amerikaiak) nem fogják hagyni, hogy az olajháború kiterjedjen” – mondta az első forrás.

Öböl menti források szerint az összes olajlétesítmény védelme továbbra is kihívást jelent, annak ellenére, hogy fejlett rakétavédelmi rendszerekkel rendelkeznek, ezért az elsődleges megközelítés továbbra is a diplomáciai maradt: jelezni Iránnak, hogy az Öböl menti államok nem jelentenek fenyegetést.

Eközben

Abbász Aragcsi külügyminiszter az Al Jazeera televíziónak adott, csütörtökön sugárzott interjúban kijelentette: Irán „szükség esetén” támogatni fogja proxy csoportjait, és „határozottan kiáll az ellenállás mellett”.

„Bejrútban jártam, amikor Izrael folyamatosan bombázta, és onnan jelentettem be a Hezbollahnak és a libanoni tisztségviselőknek, hogy Irán nem fog lemondani az ellenállás támogatásáról” – mondta az Al Jazeera fordítása szerint a Hezbollahra és más proxycsoportokra vonatkozó kérdésre válaszolva.

Irán támogatja az Izrael ellen harcoló két fő csoportot: a Hamászt a Gázai övezetben és a Hezbollahot Libanonban. Izrael meggyilkolta a Hezbollah vezetőjét, Haszan Naszrallahot egy bejrúti csapás során, két hónappal azután, hogy Teheránban megölték a Hamász vezetőjét, Iszmail Haníjét.

Válaszul Irán a múlt héten rakéták tucatjait lőtte ki izraeli városokra. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök válaszlépéseket ígért a támadásra.

Aragcsi az Al Jazeerának elmondta, hogy a kommunikációs csatornák az Egyesült Államokkal továbbra is nyitva állnak harmadik feleken keresztül.

Mindeközben

az Amnesty International „félrevezetőnek és nem megfelelőnek” nevezte Izraelnek a libanoni civileknek szóló evakuálási figyelmeztetéseit.

A figyelmeztetések nem nyújtanak a civileknek biztonságos, gyakorlati evakuálási lehetőségeket, így a folyamatban lévő katonai műveletek során fokozott veszélynek vannak kitéve – áll az Amnesty csütörtöki közleményében.

Az Amnesty vizsgálata szerint Izrael felszólította Bejrút déli külvárosainak és Dél-Libanon egyes területeinek lakóit, hogy hagyják el otthonaikat, de nem adott olyan kulcsfontosságú információkat, mint a biztonságos evakuációs útvonalak vagy olyan helyek, ahol a civilek menedéket kereshetnek. Ezek a hiányosságok az Amnesty szerint lehetetlenné teszik sok civil – különösen az idősek, fogyatékkal élők vagy kisgyermekeket gondozó személyek – számára a biztonságos evakuálást.

„Elemzésünk azt mutatja, hogy

Idézet
az izraeli hadsereg által kiadott figyelmeztetések nemcsak félrevezető térképeket tartalmaztak, hanem rövid időn belül – egy esetben kevesebb mint 30 perccel a csapások megkezdése előtt – az éjszaka közepén, a közösségi médián keresztül is kiadták őket, amikor sokan aludtak, nem voltak elérhetőek, vagy nem követték a médiajelentéseket”

– mondta Agnès Callamard, az Amnesty International főtitkára.

A CNN elemezte az izraeli katonai evakuálási parancsokat, és megállapította, hogy legalább hét kórház van az izraeli hadsereg által Bejrút déli külvárosaiban elrendelt tilalmi zónákban. A CNN korábban arról is beszámolt, hogy sok evakuálási parancsot csupán percekkel a csapások végrehajtása előtt adtak ki, és néhány esetben egyáltalán nem adtak ki ilyen figyelmeztetést a csapások előtt.

korábban írtuk

Légicsapást mért Bejrút belvárosára Izrael, sok a halálos áldozat
Légicsapást mért Bejrút belvárosára Izrael, sok a halálos áldozat

Izraeli légicsapások érték csütörtökön este Bejrút belvárosát, legalább 18-an életüket vesztették és 92-en megsebesültek – közölte a libanoni egészségügyi minisztérium. Más források szerint a légicsapás halálos áldozatainak száma 22.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 11., péntek

Zelenszkij európai körúton ismertette az állami vezetőkkel „győzelmi tervét”

Több európai vezetőnek is bemutatta „győzelmi tevét” csütörtökön Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

Zelenszkij európai körúton ismertette az állami vezetőkkel „győzelmi tervét”
2024. október 11., péntek

Légicsapást mért Bejrút belvárosára Izrael, sok a halálos áldozat

Izraeli légicsapások érték csütörtökön este Bejrút belvárosát, legalább 18-an életüket vesztették és 92-en megsebesültek – közölte a libanoni egészségügyi minisztérium. Más források szerint a légicsapás halálos áldozatainak száma 22.

Légicsapást mért Bejrút belvárosára Izrael, sok a halálos áldozat
2024. október 10., csütörtök

Halottak, romok, több millió kilakoltatott: tombol a Milton hurrikán Amerikában (VIDEÓ)

Több halálos áldozatot követelt a Milton hurrikán, amely szerda éjszaka vonult át Florida állam középső része fölött, tengeráradást, valamint villámáradásokat és árvizeket okozva. A hatóságok négy ember holttestét találták meg a keleti partvidéken.

Halottak, romok, több millió kilakoltatott: tombol a Milton hurrikán Amerikában (VIDEÓ)
2024. október 10., csütörtök

Moszkva: Románia be akarja kebelezni Moldovát

Románia valódi célja nem Moldova EU-integrációjának előmozdítása, hanem a Pruton túli ország bekebelezése – jelentette ki Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő.

Moszkva: Románia be akarja kebelezni Moldovát
Moszkva: Románia be akarja kebelezni Moldovát
2024. október 10., csütörtök

Moszkva: Románia be akarja kebelezni Moldovát

2024. október 10., csütörtök

Orosz fegyverraktárakra csapott le az ukrán hadsereg

Egy ukrán dróncsapás felgyújtott egy észak-koreai lőszereket tároló orosz fegyverraktárt Brjanszk megyében – jelentette az ukrán vezérkar szerdán.

Orosz fegyverraktárakra csapott le az ukrán hadsereg
2024. október 10., csütörtök

Feszült hangvételű telefonbeszélgetés az Irán elleni válaszcsapásról Biden és Netanjahu között

Joe Biden amerikai elnök szerdán „közvetlen”, 30 perces telefonbeszélgetést folytatott izraeli kollégájával, Benjamin Netanjahuval, amely közel két hónap óta az első beszélgetésük volt.

Feszült hangvételű telefonbeszélgetés az Irán elleni válaszcsapásról Biden és Netanjahu között
2024. október 10., csütörtök

Bukarest szerint szó sincs arról, hogy Románia Srí Lanka-i menekülteket fogadjon be Nagy-Britanniából

A román bevándorlási hivatalhoz (IGI) eddig nem érkezett olyan igénylés, hogy átvegye a brit hatóságoktól azokat a Srí Lanka-i menekülteket, akik a brit-amerikai támaszpontként használt Diego Garcia-szigeten kértek menedéket.

Bukarest szerint szó sincs arról, hogy Románia Srí Lanka-i menekülteket fogadjon be Nagy-Britanniából
2024. október 09., szerda

A Patrióták Európáért frakció keményen bírálta az Orbán Viktort ért strasbourgi támadásokat

A magyar miniszterelnök részvételével lezajlott szerdai uniós parlamenti vita a képmutatás csúcsa volt az EP baloldali és liberális többsége részéről – hívta fel a figyelmet Gál Kinga szerdán Strasbourgban a Patrióták Európáért frakció nevében Gál Kinga.

A Patrióták Európáért frakció keményen bírálta az Orbán Viktort ért strasbourgi támadásokat
2024. október 09., szerda

Az amerikai elnökválasztás napjára tervezett terrortámadást egy afgán férfi

Az amerikai elnökválasztás napjára tervezett terrortámadás előkészítése miatt helyeztek vád alá egy afgán férfit a szövetségi ügyészek – közölte szerdán az amerikai igazságügyi minisztérium.

Az amerikai elnökválasztás napjára tervezett terrortámadást egy afgán férfi
2024. október 09., szerda

Román főkonzulátust zárnak be Dél-Oroszországban

Befejezi tevékenységét Rosztov-na-Donu dél-orosz városban a román főkonzulátus – közölte Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerdai sajtótájékoztatóján.

Román főkonzulátust zárnak be Dél-Oroszországban