Hátrány. A nyugatiak körében is nagy a bizonytalanság Laura Codruța Kövesi megítélését illetően
Fotó: Alex Micsik/Agerpres
Nem a legesélyesebbnek kikiáltott Laura Codruța Kövesi, hanem a francia jelölt kapta a legnagyobb pontszámot az európai főügyészjelöltekről az Állandó Képviselők Bizottságában megtartott szavazáson.
2019. február 22., 08:282019. február 22., 08:28
2019. február 22., 08:472019. február 22., 08:47
Bár egyes források szerint Laura Codruța Kövesi, az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) tavaly leváltott főügyésze a legesélyesebb az európai főügyészi tisztségre, az Európai Unió Tanácsa mellett működő Állandó Képviselők Bizottságában (Coreper) megtartott szerdai szavazáson
megelőzve Kövesit és a német jelöltet, Andres Rittert. A kiszivárgott hírek szerint Bohnert 50 pontot kapott, míg Kövesi és Ritter egyaránt 29-29-et.
A szavazáson azon 22 európai uniós tagállam állandó képviselői vettek részt, amelyek csatlakozni kívánnak az európai ügyészséghez. A szavazás úgy zajlott, hogy
Ez ugyanakkor még távolról sem a végeredmény, csupán amolyan „tapogatózó” szavazás volt, amely fölvázolta az erőviszonyokat. Ezt további egyeztetések követik a tagállamok között. A végső álláspont kialakítását követően a Coreper az Európai Parlamenttel is tárgyal a témában.
Amúgy a jelölteket kedden hallgatja meg az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE), valamint a költségvetési bizottság. Ezt követően a két testület külön szavaz arról, melyik jelöltet támogatja. Ezután az EP újabb egyeztetést kezd a tagállamok képviselőivel, majd az ezen tárgyalások nyomán kiválasztott jelöltről szavaz az uniós törvényhozás plénuma.
Az európai főügyészjelöltek kiválasztásával megbízott tizenkét tagú, elismert jogászokból álló testület a jelentkezők közül már hetekkel ezelőtt kiválasztotta azt a három ügyészt, akit a legalkalmasabbnak tart a tisztségre. Közülük Kövesit sorolták az első helyre. A román kormány amúgy határozottan nem támogatja Kövesi megválasztását, akit éppen a múlt héten gyanúsítottak meg hivatali visszaéléssel, kenőpénz elfogadásával, hamis tanúzással. Viorica Dăncilă miniszterelnök éppen kedden beszélt arról, hogy a volt DNA-főügyészt nem a kormány jelölte a tisztségre, ezért nem is köteles támogatni őt.
Meg nem erősített sajtóértesülések szerint a Dăncilă-kormány arra utasította Románia képviselőjét, hogy a Coreperben megejtett szavazáson pontozza le Kövesit.
Sógor: a nyugatiak körében nagy a bizonytalanság Kövesi kapcsán
A nyugatiak körében is nagy bizonytalanság van Laura Codruța Kövesi megítélését illetően – így magyarázta csütörtökön Sógor Csaba RMDSZ-es európai parlamenti képviselő, az európai ügyészjelölteket kedden meghallgató LIBE-bizottság tagja, hogy a Coreperben megtartott szavazáson Kövesi jócskán lemaradt a francia jelölt mögött. „Ennek az egyik oka az, hogy kelet-európai, a másik pedig az, hogy megosztó személyiség, többek között az ellene fölmerült vádak miatt is. Ráadásul olyan országból jön, ahol elég sok probléma van még akkor is, ha ő a korrupcióellenes küzdelem élharcosának számít” – mutatott rá Sógor. Emlékeztetett: egy korábbi bizottsági meghallgatáson több képviselőtársa mellett ő maga is megkérdezte Kövesitől, hogy nem gondolja-e: kicsit túl nagy volt a járulékos veszteség a korrupcióellenes harcban. Ezzel arra utaltak, hogy több esetben ártatlan embereket ítéltek el. De keményebb kérdések is elhangzottak, miszerint nem gondolja, hogy kicsit fura, hogy a sajtó reggel ír a vádakról, az ügyészség viszont csak délben veszi őrizetbe a gyanúsítottat? Ő minderre hideg, semleges választ adott, annyit mondott, hogy senkit sem tartóztatnak le ártatlanul, és cáfolta, hogy a tévés „sztárletartóztatások” ügyében ők szólnának a sajtónak. Mint elmondta, egyelőre nincs hivatalos álláspont arról, hogyan szavazzon majd az RMDSZ képviselője a jelöltekre a LIBE-bizottságban, jelenleg is zajlik a lobbi, a román szociáldemokraták Kövesi ellen, a néppártiak pedig mellette lobbiznak. A nemzeti liberális párti képviselők már jelezték: ők mindenképpen rá szavaznak. A baloldal, amelynek a Kövesi megválasztását ellenző PSD is tagja, többségben van ugyan a bizottságban, de olyan a közhangulat, hogy előfordulhat: a többség mégis Kövesire szavaz. Amúgy megjegyezte: azt tartaná jónak, ha Románia is átvenné az európai példát, hogy a legfőbb ügyészt, illetve akár még a DNA és a DIICOT főügyészét is a parlament válassza meg, ez ugyanis sokkal demokratikusabb.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!