Elnézést kért az MI5 vezetője, amiért nem sikerült megakadályozni az Ariana Grande koncertje utáni merényletet

Meg lehetett volna akadályozni manchesteri merényletet? A jelentés szerint volt egy „vékonyka esély” •  Fotó: MTI/EPA/Nigel Roddis

Meg lehetett volna akadályozni manchesteri merényletet? A jelentés szerint volt egy „vékonyka esély”

Fotó: MTI/EPA/Nigel Roddis

Elnézést kért csütörtökön a brit elhárítás (MI5) vezetője azokért a hibákért, amelyeket a szolgálat egy friss jelentés szerint a hat évvel ezelőtti manchesteri robbantásos merénylet előtt elkövetett.

MTI

2023. március 03., 08:012023. március 03., 08:01

Az öngyilkos merényletet 2017. május 22-én, Ariana Grande amerikai énekesnő koncertje után követte el az észak-angliai nagyváros 21 ezer fős rendezvénycsarnokában, a Manchester Arenában a 22 éves Salman Abedi, aki nagy erejű pokolgépet robbantott fel az előadásról távozó tömeg közepén. A merényletben 22-en meghaltak, köztük hét gyermek. A legfiatalabb áldozat egy nyolcéves kislány volt.

A sérültek számáról azóta sincs pontos adat, de a Scotland Yard becslése szerint valószínűleg meghaladta a nyolcszázat. Ez volt a legsúlyosabb merénylet Nagy-Britanniában a 2005 júliusában elkövetett londoni merényletsorozat óta. Abban a támadásban négy öngyilkos merénylő robbantott pokolgépeket három londoni metrószerelvényen és egy emeletes városi buszon, 52 utast megölve és több mint hétszázat megsebesítve.

A manchesteri merénylet ügyében kezdett, részlegesen nyilvános vizsgálat csütörtökön közzétett utolsó, 224 oldalas jelentésének egyik legnagyobb horderejű megállapítása az, hogy

az MI5 a robbantás előtt több olyan információt is kapott az elkövetőről, amelyek alapján időben közbeléphetett volna, de ezeknek az információknak feldolgozása a szolgálaton belül túl lassan haladt.

A vizsgálat vezetője, Sir John Saunders – a londoni felsőbíróság nagytekintélyű nyugalmazott tanácsvezető bírája – a jelentést ismertetve úgy fogalmazott: az MI5 a feltárt adatok szerint „komoly lehetőséget szalasztott el” a merénylet megakadályozására.

Sir John hangsúlyozta: semmiféle módon nem lehet pontosan megállapítani, hogy valójában milyen eséllyel lehetett volna elejét venni a robbantásnak.

A volt bíró szerint ugyanakkor reális lehetőség volt olyan felderítési információk beszerzésére, amelyek révén – ha ezeknek az értesüléseknek a begyűjtését megfelelő cselekvés követi – meg lehetett volna akadályozni a merényletet.

Saunders szerint a lehetőség elszalasztásának egyik oka az volt, hogy a biztonsági szolgálat nem cselekedett elég gyorsan. A jelentés szerint voltak például olyan értesülések, amelyek elvezethették volna a szolgálatot ahhoz az autóhoz, amelyben a merénylő a pokolgéphez szükséges alapanyagokat tárolta, mielőtt a robbanószerkezetet saját lakásán összeállította volna.

Ken McCallum, az MI5 jelenlegi vezetője csütörtök esti nyilatkozatában közölte: töredelmesen elnézést kér, amiért a szolgálat nem tudta megakadályozni a manchesteri merényletet.

Hozzátette: a titkos információgyűjtés nehéz feladat, de ha az MI5 kihasználta volna azt a „vékonyka esélyt”, amely a robbantás előtt kínálkozott, esetleg elkerülhető lett volna a merénylet okozta veszteség és trauma.

Nem ez az első olyan vizsgálati jelentés, amely mulasztást ró fel az elhárításnak.

A londoni alsóház hírszerzési és biztonsági bizottsága által másfél évvel a robbantás után, 2018 novemberében közzétett vizsgálati jelentés szerint az MI5 nem figyelte és nem is korlátozta a líbiai származású, de nagy-britanniai születésű Salman Abedi mozgását. Ez lehetővé tette, hogy Abedi, aki előzőleg Líbiába utazott, a merénylet előtt néhány nappal visszatérhetett Nagy-Britanniába anélkül, hogy az elhárítás ezt észlelte volna.

A brit hatóságok gyanúja szerint a merénylőt líbiai tartózkodása alatt képezték ki robbanószerkezetek összeállítására.

Az alsóházi bizottság öt évvel ezelőtti vizsgálati jelentése is azt állapította meg, hogy jóllehet nem lehetséges annak utólagos tényszerű kijelentése, hogy az elhárítási hibák nélkül el lehetett volna kerülni a manchesteri merényletet, az a következtetés azonban levonható, hogy e hibák következményeként olyan lehetőségek maradtak kihasználatlanul, amelyek potenciálisan alkalmasak lettek volna a terrortámadás megakadályozására.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 13., kedd

Magyar Péter feljelenti Orbán Viktort: „ez hasonló bűn, mint a magyargyűlölő román elnökjelöltet méltatni”

„Feljelentem Orbán Viktor miniszterelnököt, mert újabb hazugságbeszédével két bűncselekményt is elkövetett” – írta Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke a Facebook-oldalán kedden.

Magyar Péter feljelenti Orbán Viktort: „ez hasonló bűn, mint a magyargyűlölő román elnökjelöltet méltatni”
2025. május 13., kedd

Üzentek a PSD-nek az európai szocialisták a választás előtt, „az Európa-párti alternatívát” ajánlják a figyelmébe

Közleményben üzent a román Szociáldemokrata Pártnak (PSD) a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt az Európai Szocialisták Pártja (PES) és az Európai Parlament Szocialisták és Demokraták Képviselőcsoportja (S&D).

Üzentek a PSD-nek az európai szocialisták a választás előtt, „az Európa-párti alternatívát” ajánlják a figyelmébe
2025. május 13., kedd

Orbán Viktor: példátlan titkosszolgálati támadás indult Magyarország ellen

Egy magyar ellenzéki párt tevékeny szerepet vállalt egy ukrán titkosszolgálati akcióban, erre emberemlékezet óta nem volt példa – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalán kedden közzétett videójában.

Orbán Viktor: példátlan titkosszolgálati támadás indult Magyarország ellen
2025. május 13., kedd

Szexuális zaklatás vádjával másfél év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték Gérard Depardieu-t

Tizennyolc hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték Gérard Depardieu-t kedden, amiért egy 2021-es forgatáson két nőt szexuálisan zaklatott.

Szexuális zaklatás vádjával másfél év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték Gérard Depardieu-t
2025. május 13., kedd

India figyelmeztette Pakisztánt: bármikor kiújulhatnak a harcok

Pakisztán csak akkor menekülhet meg az indiai csapásoktól, ha felszámolja terrorista infrastruktúráját – figyelmeztetett Narendra Modi indiai miniszterelnök hétfő esti televíziós beszédében.

India figyelmeztette Pakisztánt: bármikor kiújulhatnak a harcok
2025. május 13., kedd

Kalmár: a nemzeti kisebbségek védelmének európai ügynek kellene lennie

A nemzeti kisebbségek védelmének európai ügynek kellene lennie, és nem belügynek – hívta fel a figyelmet Kalmár Ferenc, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszteri különmegbízottja, főtanácsadója hétfőn Budapesten.

Kalmár: a nemzeti kisebbségek védelmének európai ügynek kellene lennie
2025. május 13., kedd

Weimari csoport: Oroszország nem mutat komoly szándékot a békére, erős ukrán hadseregre van szükség

Haladéktalan és feltételek nélküli 30 napos tűzszünetet sürgettek az ukrajnai hadszíntéren a weimari csoport néven ismert európai diplomáciai és geopolitikai szövetség külügyminiszterei hétfői londoni tanácskozásukon.

Weimari csoport: Oroszország nem mutat komoly szándékot a békére, erős ukrán hadseregre van szükség
2025. május 13., kedd

Átadta a Hamász a másfél éve elrabolt amerikai túszt

Átadta a Hamász palesztin terrorszervezet a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőinek a Gázai övezet déli részén, Hán-Júnisznál az amerikai-izraeli állampolgárságú Edan Alexandert.

Átadta a Hamász a másfél éve elrabolt amerikai túszt
2025. május 13., kedd

Magyar Péter Budapestről Nagyváradra gyalogol „a békéért és a nemzeti összefogásért”

Magyar Péter szerdán elindul Nagyváradra, és egymillió lépést tesz meg egy magyar nemzeti lobogóval „a békéért és a nemzeti összefogásért” – ezt maga a Tisza Párt elnöke jelentette be hétfőn Facebook-oldalán.

Magyar Péter Budapestről Nagyváradra gyalogol „a békéért és a nemzeti összefogásért”
2025. május 12., hétfő

Hét volt amerikai nagykövet a választások előtt: veszélybe kerülhet Románia EU-tagsága és az amerikai szövetség

Nyílt levélben fordult Románia polgáraihoz az Egyesült Államok hét korábbi romániai nagykövete a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt egy héttel.

Hét volt amerikai nagykövet a választások előtt: veszélybe kerülhet Románia EU-tagsága és az amerikai szövetség