Fotó: Rompres
2007. április 24., 00:002007. április 24., 00:00
1931. február 1-jén született a szverdlovszki terület Butka nevű falujában. Műszaki főiskolát végzett, 1961-ben lépett be a kommunista pártba. Pártmunkásként 1968 és 1985 között az SZKP szverdlovszki területi bizottságában osztályvezetőként, titkárként, majd elsőtitkárként tevékenykedett. 1990 júniusában, miután megválasztották az Oroszországi Föderáció Legfelsőbb Tanácsának (törvényhozásának) elnökévé, végképp szakított a Szovjetunió Kommunista Pártjával.
Jelcin 1991 júniusában közvetlen szavazás eredményeként Oroszország első elnöke lett, 1996 júliusában elnökként újraválasztották, de dolgozni már alig tudott, a nyilvánosság előtt megjelenni sem volt sokszor ereje. Az 1998 nyarán Oroszországban kirobbant pénzügyi válság erősen megtépázta Jelcin népszerűségét, ezért 1999. december 31-én, több mint fél évvel hivatali idejének lejárta előtt bejelentette lemondását. Ezzel megnyitotta az utat Vlagyimir Putyin elnökké választásához. Borisz Jelcin elnöki mandátumainak egyik legnehezebb mozzanata az 1994 és 1996 között zajló csecsenföldi háború volt, amelyben több tízezer ember halt meg, és amelyben az orosz hadsereg megalázó vereségeket szenvedett.
Hírösszefoglaló
Csütörtökön is hatalmas tömeg gyűlt össze a Szent Péter-bazilika előtt, hogy lerója kegyeletét Ferenc pápa ravatalánál.
Tömeges kombinált rakéta- és dróntámadás érte Kijevet és több ukrán megyét, a fővárosban kilencen meghaltak és legalább hetvenen megsebesültek, lakóépületek és infrastrukturális létesítmények rongálódtak meg.
A diplomáciában használt francia nyelv ábécéjét követve ültetik a világ minden részéből érkező delegációkat a Szent Péter téren Ferenc pápa szombati temetésén.
Két újabb gyanúsítottat tartóztattak le szerdán a holland hatóságok az év elején az asseni Drents Múzeumból ellopott, Romániából származó dák műkincsek ügyében – közölte az RTV Drenthe.
Európa állandóan bírálja Oroszországot, megpróbálja megmondani, hogy milyen legyen a demokrácia, de ezek a „leckék” haszontalanok, mert „képmutatóktól származnak” – jelentette ki Dmitrij Peszkov.
Kemény bírálatot fogalmazott meg Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke a Hamász terrorszervezet tagjaival szemben: „kutyák fiainak” nevezte őket, és követelte a Gázába hurcolt izraeli túszok szabadon bocsátását és a szervezet lefegyverzését.
Donald Trump amerikai elnök a béketárgyalások szempontjából „nagyon károsnak” nevezte Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek a Krím elismerésére vonatkozó szerdai szavait, mert azok szerinte csak nehezítik az ukrajnai háború lezárását.
Ukrajna kész tárgyalni, de nem fogja megadni magát – jelentette ki Julija Szviridenko ukrán miniszterelnök-helyettes, gazdasági miniszter szerdán az X-en, az ukrajnai háború lezárását célzó londoni nemzetközi egyeztetés kapcsán.
Amerikai, ukrán és európai tisztségviselők szerdán Londonban találkoznak, hogy megvitassák az ukrajnai orosz háború befejezését, de az áttörés esélye csekélynek tűnik, miután a legtöbb külügyminiszter az Egyesült Államok nyomása ellenére visszalépett.
Tömeges dróncsapás ért több ukrán megyét, kilencen meghaltak és legalább harmincan megsebesültek egy munkásokat szállító buszt ért találat miatt – közölték katonai és helyi közigazgatási forrásokra hivatkozva vezető ukrán hírügynökségek és hírportálok.