Egyre több közösségben segítenek a Kőrösi Csoma Sándor-program ösztöndíjasai

Szilágyi Péter miniszteri biztos szerint az érintettek jól tudtak élni az online lehetőségekkel •  Fotó: Árvai Károly/kormany.hu

Szilágyi Péter miniszteri biztos szerint az érintettek jól tudtak élni az online lehetőségekkel

Fotó: Árvai Károly/kormany.hu

Eddig 625-en vettek részt a Kőrösi Csoma Sándor-programban, segítve a külhoni magyar közösségeket – közölte a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős miniszteri biztosa hétfőn Budapesten.

MTI

2020. június 15., 13:422020. június 15., 13:42

2020. június 15., 13:462020. június 15., 13:46

Szilágyi Péter a program 2019/2020-as, az északi féltekén tevékenykedő ösztöndíjasoknak szóló szakaszát, valamint az idei Petőfi Sándor-programot lezáró kétnapos konferencia kezdetén mondott köszöntőjében kiemelte: 19 országban 163 szervezetnek segített a Kőrösi Csoma Sándor-program mostani, északi féltekére kiutazó 114 ösztöndíjasa. Közöttük tanárok, néptáncoktatók, cserkészek és egyházi ösztöndíjasok is voltak – ismertette.

A miniszteri biztos közölte: a konferenciára nem mindenki tudott eljönni, mert sokan még külföldi állomáshelyükön tartózkodnak, míg másokat hatósági karanténra köteleztek a koronavírus-járvány miatt.

„Ők online számolhatnak be az elmúlt kilenc hónapjukról” – fűzte hozzá. Szilágyi Péter megjegyezte, hogy bár mindenki megtapasztalhatta a járványhelyzet okozta nehézségeket, tudomásuk szerint egyik ösztöndíjasukat sem fertőzte meg a koronavírus. Azt tapasztalták, hogy az érintettek jól tudtak élni az online lehetőségekkel, népszerűek voltak például a nyelvórák. A járványhelyzet miatt azonban az ösztöndíjasok fele a tervezettnél korábban, már márciusban hazatért.

Szilágyi Péter közölte, hogy ez már a hetedik zárókonferenciája a 2013-ban indult Kőrösi Csoma Sándor-programnak, de most először választották külön az északi és a déli félteke ösztöndíjasait. Ennek oka, hogy utóbbiak máskor indultak útnak, és csupán novemberben térnek vissza Magyarországra. Elmondta, újra előrébb tudtak lépni: az ösztöndíjasok egyre több közösségben segítenek, egyre több munkát vállalnak. Az Egyesült Államokban, Clevelandben honlapot hoztak létre, Európában új néptánccsoportokat indítottak – sorolt néhány példát, hozzátéve, hogy mindkét féltekén jó kezdeményezések születtek.

A miniszteri biztos közölte: úgy látják, hogy – némi módosítással – biztonságosan meg tudják hirdetni a Kőrösi Csoma Sándor-programot a 2020/2021-es évre is az északi féltekére. Négy területet jelölnek ki: egyházi, hitéleti tevékenység segítése és/vagy cserkésztevékenység; hagyományőrzés; oktatás és nevelés; valamint általános közösségszervezés. Jelentkezni kizárólag elektronikusan lehet majd – tette hozzá. Szilágyi Péter a 2015-ben indult Petőfi Sándor-programra is kitért, amely a konferencia keddi témája. Ebben 309 ösztöndíjas vett eddig részt, a 2019/2020-as szakaszban 74. Közölte, a Petőfi Sándor-programmal kapcsolatban szintén sok új eredményről értesültek, Erdélyben számos néptánccsoportot vezettek, Varsóban oktattak. A miniszteri biztos azt mondta, hogy a korábbiaktól eltérően több ország átkerül majd a Kőrösi Csoma Sándor-programba, így például Lengyelország és Bosznia-Hercegovina is.

A Kőrösi Csoma Sándor-program célja a diaszpóra magyarságának megszólítása, valamint a diaszpóra közösségi és kulturális életének megszervezése. Ezzel párhuzamosan a Petőfi Sándor-program a Kárpát-medence szórványmagyarságát segíti.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 30., hétfő

Hét kutyát mentettek ki a pénzügyőrök egy román furgon forró rakteréből

Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.

Hét kutyát mentettek ki a pénzügyőrök egy román furgon forró rakteréből
2025. június 29., vasárnap

Trump levélben „vámolja meg” kereskedelmi partnereit

Donald Trump amerikai elnök a kereskedelmi megállapodások megkötésére korábban szabott július 9-i határidő előtt levélben szándékozik tájékoztatni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.

Trump levélben „vámolja meg” kereskedelmi partnereit
2025. június 29., vasárnap

Budapest Büszkeség: szeretet, szabadság, feljelentés és ellenzéki „egyesülés” a betiltott Pride-on

A szeretetről, a szabadságról és a sokszínűségről beszéltek többek között a Budapest Büszkeség elnevezésű rendezvény szónokai szombaton, miközben a Mi Hazánk Mozgalom bejelentette, feljelenti a rendőrséget.

Budapest Büszkeség: szeretet, szabadság, feljelentés és ellenzéki „egyesülés” a betiltott Pride-on
2025. június 28., szombat

Erdő Péter aranymiséjét ünnepelték a Szent István-bazilikában

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek hálaadó aranymisét mutatott be pappá szentelése 50. évfordulója alkalmából szombaton a budapesti Szent István-bazilikában. Úgy fogalmazott: továbbra is „missziós hivatásunk van” Magyarországon.

Erdő Péter aranymiséjét ünnepelték a Szent István-bazilikában
2025. június 27., péntek

Putyin: Oroszország kész tovább tárgyalni Ukrajnával

Oroszország kész egy újabb tárgyalási fordulót tartani Ukrajnával, esetleg Isztambulban, bár a tárgyalás helyében és időpontjában még meg kell állapodni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz államfő Minszkben pénteken újságíróknak nyilatkozva.

Putyin: Oroszország kész tovább tárgyalni Ukrajnával
2025. június 27., péntek

Elfogtak egy csalás miatt körözött székely férfit Budapesten

Elfogtak egy csalás miatt körözött székelyföldi férfit Budapesten – közölte a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) pénteken a police.hu oldalon.

Elfogtak egy csalás miatt körözött székely férfit Budapesten
2025. június 27., péntek

Nicușor Dan Brüsszelben: le kell nyelni a keserű pirulát

Péntek hajnali brüsszeli sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy a román gazdaság néhány éve „egy helyben toporog”, és szükség van a fellendítésére.

Nicușor Dan Brüsszelben: le kell nyelni a keserű pirulát
2025. június 27., péntek

Von der Leyen szerint Ukrajna kiérdemelte az uniós csatlakozást, Orbán ezt „zárójelbe teszi”

Az Európai Bizottság támogatja az ukrán csatlakozási tárgyalások első fejezetének megnyitását; Ukrajna teljesítette a feladatát, így most rajtunk a sor – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke.

Von der Leyen szerint Ukrajna kiérdemelte az uniós csatlakozást, Orbán ezt „zárójelbe teszi”
2025. június 26., csütörtök

EU-csúcs: kulcsfontosságú öt év előtt áll az európai védelem

A következő öt év döntő jelentőségű lesz az Európai Unióban a védelmi készenlét megerősítésében – hangsúlyozták az EU-tagállamok vezetői csütörtöki brüsszeli EU-csúcstalálkozójukon kiadott nyilatkozatukban.

EU-csúcs: kulcsfontosságú öt év előtt áll az európai védelem
2025. június 26., csütörtök

Több iskolás kisgyermeket gázolt el egy férfi Pekingben

Több kisgyermeket gázolt el autójával egy kínai férfi csütörtökön Peking külvárosának egyik általános iskolája mellett – közölték a hatóságok és a kínai állami média.

Több iskolás kisgyermeket gázolt el egy férfi Pekingben