Románián át az EU-ba. Maia Sandu szerint a román állampolgárság tömeges felvétele megkönnyíti Moldova uniós csatlakozását
Fotó: Facebook/Maia Sandu
Egymillió moldovai állampolgár rendelkezik román útlevéllel is, aminek meg kell könnyeítenie az ország EU-csatlakozását, de a többség nem támogatja a Romániával való egyesülést – jelentette ki Maia Sandu moldovai elnök.
2024. május 08., 12:002024. május 08., 12:00
A Pruton túli ország államfője egy ismert orosz újságírónak és YouTube-tartalomkészítőnek, Jurij Dudijnak adott interjút, ebben beszélt arról, hogy egymillió moldovai állampolgár rendelkezik román útlevéllel.
– tette hozzá.
Az orosz újságíró arra volt kíváncsi, hogy a moldovai elnök miért kapott román útlevelet: hogy vízum nélkül utazhasson Európába, vagy „csak úgy”?
„A nagyszüleimnek román útlevelük volt. Ezért fontos volt számomra, hogy román útlevelem legyen” – válaszolta Maia Sandu.
Arra a kérdésre, hogy mit gondol Moldova Romániával való egyesüléséről, Maia Sandu azt mondta, hogy
„A polgárok többsége nem hisz ebben. Úgy gondolják, hogy Moldovának Európa részévé kell válnia, és mi ezért dolgozunk. Tiszteletben tartjuk a polgárok akaratát (...) Úgy vélem, hogy a Moldovai Köztársaság számára az a legjobb, és a realitás is az, hogy az EU tagja legyen. Akkor nem lesz határunk Romániával és más uniós államokkal. Romániával az EU-ban fogunk találkozni” – hangsúlyozta Maia Sandu, akit a chişinăui Ziarul Naţional szerint.
Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
szóljon hozzá!