Fotó: Pixabay.com
Akik Görögországba készülnek nyaralni, azok számára hasznosak lehetnek annak a friss görög felmérésnek az eredményei, amely az egyes európai országok boltjainak árait hasonlította össze.
2024. május 21., 17:372024. május 21., 17:37
2024. május 21., 17:382024. május 21., 17:38
Az olívaolaj, a hal, a lekvár, a paradicsomlé vagy a hagyma drágább Romániában, mint Görögországban, míg a marha- vagy csirkehús, a feta sajt vagy a rizs drágább a görög szupermarketekben mint nálunk – derült ki egy friss jelentésből, amelyet a Hotnews.ro szemlézett. Az árakra vonatkozó adatokat az Athénban működő, a fogyasztási cikkeket kutató intézet (angolul Greek Research Institute of Retail Consumer Goods, görög rövidítése IELKA) tette közzé,
A kutatóintézet jelentése egy felmérés eredményeit mutatja be, amely az egyes országok szupermarketláncainak árait hasonlítja össze, a fogyasztói kosár alapján – vagyis hogy egy átlagos körülmények között élő család egy meghatározott időszak alatt milyen fogyasztási cikkekre és szolgáltatásokra költi el pénzét.
Az intézet közölte, elemzése a Görögországon kívüli nyolc vizsgált ország 40 különböző szupermarket- és hipermarketláncában összesen 43 árukategóriában 6000 termék árát hasonlította össze, majd kiszámította az átlagárakat. Az elemzés eredményei szerint öt országban jelentősen drágább a fogyasztói kosár, mint Görögországban: Németországban 24%-kal, Franciaországban 20%-kal, az Egyesült Királyságban 25%-kal, Olaszországban 16%-kal, Portugáliában 7%-kal.
Fotó: Pixabay.com
Az áfa is befolyásolja az árak alakulását: az eredmények megváltoznak, ha a szupermarketekben kapható termékek valós árainak megértése érdekében az egyenletből kivonhatják az áfát. Az árösszehasonlítás ebben az esetben azt mutatja, hogy mind a hat ország fogyasztói kosara drágább, mint Görögországé: Németország 31%-kal, Franciaország 28%-kal, az Egyesült Királyság 33%-kal, Olaszország 24%-kal, Spanyolország 24%-kal. 12%-kal, Portugália 10%-kal és Románia 6%-kal. Ez az egyes országok áfa-különbözetéből adódik.
Görögországban az áfa számos termék esetében 13%, ami lényegesen magasabb, mint az Egyesült Királyságban (0% vagy 5%) és Franciaországban (10% és 5,5%), Spanyolországban (10% és 4%), Portugáliában (13% és 6%), Olaszországban (5% és 4%) , Németországban (7%) és Romániában (9%), de a legtöbb uniós országban is. Görögországban bizonyos élelmiszerekre 24%-os áfakulcs vonatkozik, míg ez az érték más országokban alacsonyabb. Az IELKA szerint a fenti elemzés általános következtetése az, hogy a görög kiskereskedelem átlagosan alacsonyabb áron kínálja a görög fogyasztóknak a termékeket, ami a beszállítók és a kiskereskedők közös erőfeszítéseinek eredménye, hogy az árakat ellenőrzés alatt tartsák.
Szintén jelentős szempontként kell figyelembe venni az egyes országok infrastruktúráját, a vásárlóerőt, az export-import egyensúlyt, a különböző termelési költségeket (energia, nyersanyagok, munkaerő-költségek, pénzügyi költségek, bürokrácia).
Áprilisban már a második egymást követő hónapban nőttek a globális élelmiszerárak havi összevetésben, ezúttal elsősorban a hús, a növényi olajok és gabonafélék drágulása miatt, amit nem tudott ellensúlyozni a cukor és a tejtermékek árának csökkenése.
,,Ukrajna háborúban álló ország, de ez nem jogosítja fel mindenre. Az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni" – idézte szombaton a hirado.hu Orbán Viktort.
Donald Trump amerikai elnök 30 százalékos vámot vetett ki az Európai Unióból és Mexikóból érkező importtermékekre szombaton augusztus 1-jei hatállyal.
A nyomozók ijesztő felfedezést tettek az Air India 171-es járatának júniusban történt, 279 ember életét követelő balesetének előzetes vizsgálata során – számolt be a BBC.
A 45 éves Sebestyén Józsefet Beregszász főutcájáról hurcolták el, majd egy vasdoronggal olyan súlyosan bántalmazták az ukrán karhatalmiak, hogy később már lábra sem tudott állni. Az ügy országos felháborodást váltott ki.
Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!