Fotó: Pixabay.com
Akik Görögországba készülnek nyaralni, azok számára hasznosak lehetnek annak a friss görög felmérésnek az eredményei, amely az egyes európai országok boltjainak árait hasonlította össze.
2024. május 21., 17:372024. május 21., 17:37
2024. május 21., 17:382024. május 21., 17:38
Az olívaolaj, a hal, a lekvár, a paradicsomlé vagy a hagyma drágább Romániában, mint Görögországban, míg a marha- vagy csirkehús, a feta sajt vagy a rizs drágább a görög szupermarketekben mint nálunk – derült ki egy friss jelentésből, amelyet a Hotnews.ro szemlézett. Az árakra vonatkozó adatokat az Athénban működő, a fogyasztási cikkeket kutató intézet (angolul Greek Research Institute of Retail Consumer Goods, görög rövidítése IELKA) tette közzé,
A kutatóintézet jelentése egy felmérés eredményeit mutatja be, amely az egyes országok szupermarketláncainak árait hasonlítja össze, a fogyasztói kosár alapján – vagyis hogy egy átlagos körülmények között élő család egy meghatározott időszak alatt milyen fogyasztási cikkekre és szolgáltatásokra költi el pénzét.
Az intézet közölte, elemzése a Görögországon kívüli nyolc vizsgált ország 40 különböző szupermarket- és hipermarketláncában összesen 43 árukategóriában 6000 termék árát hasonlította össze, majd kiszámította az átlagárakat. Az elemzés eredményei szerint öt országban jelentősen drágább a fogyasztói kosár, mint Görögországban: Németországban 24%-kal, Franciaországban 20%-kal, az Egyesült Királyságban 25%-kal, Olaszországban 16%-kal, Portugáliában 7%-kal.
Fotó: Pixabay.com
Az áfa is befolyásolja az árak alakulását: az eredmények megváltoznak, ha a szupermarketekben kapható termékek valós árainak megértése érdekében az egyenletből kivonhatják az áfát. Az árösszehasonlítás ebben az esetben azt mutatja, hogy mind a hat ország fogyasztói kosara drágább, mint Görögországé: Németország 31%-kal, Franciaország 28%-kal, az Egyesült Királyság 33%-kal, Olaszország 24%-kal, Spanyolország 24%-kal. 12%-kal, Portugália 10%-kal és Románia 6%-kal. Ez az egyes országok áfa-különbözetéből adódik.
Görögországban az áfa számos termék esetében 13%, ami lényegesen magasabb, mint az Egyesült Királyságban (0% vagy 5%) és Franciaországban (10% és 5,5%), Spanyolországban (10% és 4%), Portugáliában (13% és 6%), Olaszországban (5% és 4%) , Németországban (7%) és Romániában (9%), de a legtöbb uniós országban is. Görögországban bizonyos élelmiszerekre 24%-os áfakulcs vonatkozik, míg ez az érték más országokban alacsonyabb. Az IELKA szerint a fenti elemzés általános következtetése az, hogy a görög kiskereskedelem átlagosan alacsonyabb áron kínálja a görög fogyasztóknak a termékeket, ami a beszállítók és a kiskereskedők közös erőfeszítéseinek eredménye, hogy az árakat ellenőrzés alatt tartsák.
Szintén jelentős szempontként kell figyelembe venni az egyes országok infrastruktúráját, a vásárlóerőt, az export-import egyensúlyt, a különböző termelési költségeket (energia, nyersanyagok, munkaerő-költségek, pénzügyi költségek, bürokrácia).
Áprilisban már a második egymást követő hónapban nőttek a globális élelmiszerárak havi összevetésben, ezúttal elsősorban a hús, a növényi olajok és gabonafélék drágulása miatt, amit nem tudott ellensúlyozni a cukor és a tejtermékek árának csökkenése.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!