Visszaszóltak. Putyin szerint Románia is a térség biztonságát fenyegető tényező, Bukarestben ez kiverte a biztosítékot
Fotó: Orosz elnöki hivatal
Alaposan kiverte a biztosítékot BukarestbenVlagyimir Putyin orosz elnök egyik korábbi nyilatkozatának moszkvai felmelegítése, amelyben többek között arról beszélt, hogy a területén létesített NATO-rakétatámaszpont miatt Románia hozzájárult a térséget érő biztonsági fenyegetések növeléséhez és az ukrajnai háborúhoz.
2025. május 07., 13:402025. május 07., 13:40
A román külügy szerdán közleményben vágott vissza Putyinnak.
– jelentette ki Andrei Ţărnea külügyminisztériumi szóvivő.
„Románia NATO-tagsága a román állampolgárok és a szövetséges nemzetek szuverén akaratát képviseli. Ugyanakkor Románia NATO-tagsága nem jelent biztonsági fenyegetést senki számára. Ez konkrét és bizonyítható. Putyin elnök ugyanazokat a jól ismert narratívákat használja, amelyek ürügyül szolgáltak a brutális annexiós háborúhoz” – hangsúlyozta a külügyi szóvivő.
Szerinte az egyetlen ország, amely veszélyezteti Európa regionális biztonságát, az Oroszországi Föderáció
„Románia továbbra is teljes szuverenitással fogja megvédeni biztonsági érdekeit, kettős minőségében, NATO-szövetségesként és EU-tagállamként” – zárta közleményét a külügyminisztérium képviselője.
A pengeváltás kiváltó oka egy dokumentumfilm, amelyet Putyin hatalomra kerülésének 25. évfordulója alkalmából forgattak le.
Az Oroszország. Kreml. Putyin. 25 év” című propaganda-dokumentumfilmben, amelyet a Rosszija-1 orosz állami televízió sugárzott, a Kreml vezetője azt állítja, hogy Románia és Bulgária hozzájárult az ukrajnai háborúhoz vezető feszültséghez azzal, hogy befogadta az amerikai támaszpontokat a terülerére.
A dokumentumfilm archív felvételeket mutat be Putyin egyik beszédéből, amelyen Angela Merkel is jelen volt.
– mondta akkor Putyin.
A videó Putyin magyarázatával folytatódik a beszédben elhangzott kijelentésekről.
„Ezt az üzenetet szerettem volna eljuttatni partnereinkhez és kollégáinkhoz, abban a reményben, hogy meghallgatnak minket és korrigálják Oroszországgal szembeni hozzáállásukat. De sajnos nem hallgattak ránk. Vagyis meghallgattak, de nem reagáltak megfelelően. Végül ez vezetett a mai tragikus ukrajnai eseményekhez” – mondta az orosz elnök.
Május 12-től teljes körű, feltétel nélküli tűzszünet lép életbe Ukrajnában – erről szombaton Kijevben állapodott meg Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az európai vezetőkből álló tettrekészek koalíciójával.
Donald Trump Truth Social közösségi-média posztjában erősítette meg, miszerint India és Pakisztán teljes és azonnali tűzszünetben állapodott meg egy, az Egyesült Államok közvetítésével zajló, hosszan tartó tárgyalássorozat eredményeként.
A csütörtökön megválasztott új pápa, az amerikai Robert Prevost által választott Leó név az egyik leggyakoribb pápai nevek egyike, a választás pedig azt tükrözi, hogy az új egyházfő az egyház szociális szerepére akar jelentős hangsúlyt helyezni.
Robert Fico szlovák miniszterelnök csütörtökön kénytelen volt kerülőutat választani Moszkvába, hogy eljusson Vlagyimir Putyin pénteki katonai parádéjára, miután a balti államok lezárták légterüket az őt az eseményre szállító repülőgép előtt.
A magyar kormány semmilyen elszigetelést, retorziót nem támogat Romániával szemben – jelentette ki pénteken Orbán Viktor.
Az Európai Parlament, az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöke közös nyilatkozatban emlékezett meg az 1950. május 9-i Schuman-nyilatkozat 75. évfordulójáról. Az ünnepséget Robert Schuman szülőhelyén, Luxemburgban tartották.
Magyarország kiutasított két, Ukrajna budapesti nagykövetségén diplomáciai fedésben dolgozó kémet, ugyanis a kormány nem tűri tovább a Magyarországgal szembeni folyamatos lejárató akciókat Kijev részéről – jelentette be Szijjártó Péter.
A romániai államfőválasztás második fordulójának napján, május 18-án tartják XIV. Leó pápa beiktatási szertartását. A beiktatási misét a hagyományokhoz híven a római Szent Péter téren tartják, helyi idő szerint délelőtt 10 órakor.
Választ kell adni arra, hogy Európa miként fogja kezelni az Ukrajna elleni háborút, ugyanakkor világossá kell tenni, hogy hol áll Európa: mégpedig Ukrajna oldalán – jelentette ki Friedrich Merz német kancellár Brüsszelben pénteken.
A magyar kormány eddig is az együttműködésre törekedett Romániával, ezután is így lesz – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteken a román elnökválasztás apropóján.
szóljon hozzá!