Fotó: Liveuamap.com
Oroszország egyre inkább kedvet kap a NATO területének közelében végrehajtott kockázatos támadásokhoz – így értékelte a brit védelmi tárca pénteken szokásos napi elemzésében a román határ közelében fekvő ukrán célpontok elleni dróntámadásokat.
2023. augusztus 04., 13:422023. augusztus 04., 13:42
Mint arról beszámoltunk, az orosz haderő a hét elején iráni gyártmábnyú Sahíd drónokkal támadta a Duna partján fekvő Izmajil kikötővárosát, amely jelentős az ukrán gabona exportja szempontjából.
A légicsapások során a kikötői infrasturktúra mellett egy gabonasiló is megsérült, illetve az orosz védelmi tárca bizonyítékkal alá nem támasztott állítása szerint román „zsoldosok” egy támaszpontja is.
A brit katonai hírszerzés emlékeztet: az elmúlt két hétben Oroszország iráni gyártmányú pilóta nélküli légi járművekkel több hullámban csapásokat mért ukrán dunai kikötőkre.
„Kamikáze drónok a román határtól akár 200 méterre lévő célpontokat is eltaláltak, ami azt sugallja, hogy Oroszország egyre inkább kedvet kap a NATO területének közelében végrehajtott kockázatos támadásokhoz” – állítja a brit védelmi minisztérium.
Moszkva azért döntött a drónok használata mellett, mivel úgy gondolja, hogy ezek kevésbé kockáztatják a konfliktus eszkalálódását, mint a manőverező rakéták.
– tette hozzá a pénteki brit értékelés.
Az Izmajil elleni támadások nyomán román tisztviselők csütörtökön bejelentették, hogy két nap múlva akár 30, a dunai ukrán kikötőkben veszteglő hajót is átengednek a vámon, ami annak jele, hogy az ukrán kikötők elleni orosz támadások ellenére sem állt le a kereskedelem.
Az április óta Kanadában pusztító erdőtüzek füstje elérte Északnyugat-Európát, és a következő napokban tovább fog terjedni a kontinensen – figyelmeztetett kedden az Európai Unió Copernicus légkörfigyelő szolgálata (CAMS).
Az ukrán erők víz alatti robbanószerkezetekkel felrobbantották kedden a Krími híd tartóoszlopait – közölte az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU).
Oroszország a béketárgyalásokon közölte Ukrajnával: csak akkor hajlandó beleegyezni a háború befejezésébe, ha Kijev újabb nagy területeket ad át, és elfogadja hadserege méretének korlátozását – derül ki az orosz média által ismertetett emlékeztetőből.
Az ENSZ főtitkára független vizsgálatot kért a Gázai övezetben egy segélyosztó központ közelében vasárnap állítólagosan megölt palesztinok ügyében.
Románia továbbra is kiáll Ukrajna mellett – szögezte le Nicușor Dan államfő, miután hétfőn Vilniusban találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.
Donald Trump a korábbi adminisztráció bevándorláspolitikáját hibáztatta a Coloradóban elkövetett zsidóellenes támadásért, amelyben vasárnap 8 ember sebesült meg. Az amerikai elnök erről hétfőn kiadott közleményében írt.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök bejelentette hétfőn, hogy „a lehető leghamarabb” bizalmi szavazást kezdeményez kormánya ellen, amit azzal indokolt, hogy az elnökválasztás után előre kell mozdítani a kabinet munkáját, „tekintet nélkül a körülményekre”.
Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter hétfőn nehezményezte, hogy Oroszország csak az aznapi tárgyalásokon adta át a békejavaslatról szóló memorandumát, mondván, hogy „az oroszok ismét az időt húzzák”.
A kormánypárti politikusok arra számítanak, hogy Donald Tusk miniszterelnök a héten bizalmi szavazást kezdeményez kormánya ellen.
Hatezer katona holttestét adja át egyoldalúan Oroszország Ukrajnának, és átveszi az orosz tisztek holttestét, ha vannak ilyenek, a felek emellett a legnagyobb léptékű fogolycserében állapodtak meg – jelentette ki Vlagyimir Megyinszkij.
szóljon hozzá!