A turulszobor 2008-ban került vissza a munkácsi várba, miután 1924-ben a csehszlovák megszállás idején egyszer már lebontották
Fotó: Origo.hu
Nem csak a magyarokat, hanem helyi ukránokat is felháborított, hogy a munkácsi önkormányzat döntése nyomán elbontották a vár bástyáján álló Turul-emlékművet. A lapunknak nyilatkozó kárpátaljai újságíró szerint Ukrajnának nem érdeke egy magyar–ukrán konfliktusforrás; a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség az ukrán ügyészséghez fordult az ügyben.
2022. október 14., 17:292022. október 14., 17:29
2022. október 14., 17:592022. október 14., 17:59
K. Debreceni Mihály újságíró szerint nagyon gyorsan cselekedtek az ukrán hatóságok, amikor eltávolították a munkácsi vár turulmadaras szobrát. „Egy helyi végrehajtó bizottsági döntést érvényesítettek még aznap, pedig jól tudjuk, hogy Ukrajna nem a gyors megvalósítások országa” – mondta a Krónikának a magyarországi közszolgálati televízió kárpátaljai származású munkatársa, akinek elmondása szerint egy légiriadó alatt bontották el a szobrot csütörtökön.
„Lefűrészelték a turul lábát, csak a karmai és a kard maradt az obeliszken. Fotókat nehéz készíteni a helyszínen, mert a területet lezárták” – számolt be az esetről K. Debreceni Mihály. Azt is elmondta, hogy a munkácsiak a polgármestert hibáztatják a történtek miatt. Hozzátette, a közösségi oldalakon nemcsak a magyarok, de a helyi ukránok is felháborodva posztoltak a szobordöntés kapcsán. Sok kárpátaljai szerint „olyan ez, mintha Kolozsváron elbontanák a Mátyás-szobrot”.
Barbárok. Csak a turulmadár karmai és a kard maradt az obeliszken a csütörtöki beavatkozás nyomán
Fotó: Popovics Pál/Facebook
Pallagi Marianna, a Kárpátalja.ma portál főszerkesztője pénteki írásában arra emlékeztet, hogy a munkácsi vármúzeum 2018 októberében hirdetett pályázatot az ukrán címeremlékmű tervezésére és kivitelezésére. Mivel a felhívást a Turul-emlékmű obeliszkjével illusztrálták, nem volt kérdés, hogy hová szánják az új alkotást. A Zakarpattya online akkori közlése szerint az emlékműcsere feltehetően válasz a magyar kormány „ukránellenes és Ukrajnával szemben ellenséges retorikájára”. A munkácsi polgármesteri hivatalnak eltökélt szándéka, hogy Ukrajna állami jelképével váltsa fel a Magyarország „katonai erejét jelképező” turulnak a város fölé magasodó emlékművét – írta 2018-ban az ukrán portál, amely a Munkácsi Városi Tanács közgyűlési forrására hivatkozva közölte cikkét.
Megdöbbentőnek és felháborítónak tartja a budapesti nemzetpolitikai államtitkárság a munkácsi tanács döntését, miszerint az ukrán címerre cseréli a vár turulszobrát – áll a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben.
A Krónikának nyilatkozó K. Debreceni Mihály szerint vannak olyan erők, akiknek érdekükben áll, hogy rosszban legyenek a magyarok és az ukránok, ezért folyik hangulatkeltés Kárpátalján. Az újságíró hozzátette ugyanakkor: a helyi vezetésnek, de Ukrajnának sem érdeke újabb konfliktusforrás kialakulása a nyugati területeken.
Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke az M1 magyar hírtelevíziónak nyilatkozva felháborítónak nevezte és elítélte a munkácsi Turul-emlékmű eltávolítását. A politikus barbár cselekedetnek tartja a csütörtökön történteket, amely nem tesz jót az ukrán–magyar kapcsolatoknak sem. A politikus közölte: az ukrán ügyészséghez fordul az ügyben.
A ma már csak kevesebb mint tíz százalékos arányban magyarlakta kárpátaljai város egyik jelképének számító turulszobor 2008-ban került vissza eredeti helyére, miután 1924-ben a csehszlovák megszállás idején lebontották, majd a szovjet érában beolvasztották azt.
Mint arról beszámoltunk, a budapesti nemzetpolitikai államtitkárság megdöbbentőnek és felháborítónak nevezte a munkácsi tanács döntését, miszerint az ukrán címerre cseréli a vár turulszobrát. Nyilatkozatban tiltakozott a munkácsi Turul-emlékmű eltávolítása miatt a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség is.
A munkácsi képviselőtestület felszólította a helyi történelmi múzeumot, hogy szereljék le a munkácsi várban lévő turulmadarat ábrázoló szobrot, és cseréljék le az ukrán állami címerre – számolt be csütörtökön a mukachevo.net hírportál.
A Kolozsváron és Csíkszeredában történtekkel kapcsolatban nem nagyköveti, hanem rögtön külügyminiszteri szinten került sor lépésekre – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium szóvivője.
Az izraeli csapatok kiterjesztették ellenőrzésüket a Gázai övezet északi részén – közölte a hadsereg pénteken, napokkal azután, hogy a kormány bejelentette, hogy jelentős területeket akar elfoglalni egy déli hadművelettel.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken kijelentette, hogy az európai katonai tervezők egy hónapon belül kidolgozhatják az Ukrajnában állomásozó külföldi csapatkontingens telepítésének részleteit.
A magyarellenes megnyilvánulásokkal szembeni határozott fellépésre kérte a román hatóságokat Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken.
Meghalt a március közepén történt északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata, a diszkó menedzsere – közölte a Vesti.mk szkopjei hírportál pénteken. Alekszandar Karadakoszkit a baleset óta Litvániában ápolták.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
2 hozzászólás