Nyomulás. Az ukrán erők Kijev szerint további orosz területeket foglaltak el
Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij
Ukrajna „méltányos” tárgyalások megkezdésére akarja rábírni Oroszországot – jelentette ki pénteken az ukrán elnöki hivatal, ezzel indokolva az ukrán egységek augusztus 6. óta tartó példa nélküli előrenyomulását a dél-oroszországi Kurszki területen.
2024. augusztus 17., 12:302024. augusztus 17., 12:30
„Objektív módon alkalmazzuk a katonai eszközt annak érdekében, hogy meggyőzzük Oroszországot: menjen bele egy méltányos tárgyalási folyamatba” – írta Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója az X közösségi portálon.
Az ukrán erők augusztus 6-án támadták meg az Ukrajnával határos Kurszki területet, kijevi állítás szerint 82 települést és 1150 négyzetkilométernyi területet foglaltak el. Zelenszkij csütörtökön azt állította, hogy az ukrán csapatok teljesen elfoglalták a határtól 10 kilométerre fekvő Szudzsa várost, ahol a szibériai gázmezőkről Ukrajnán át Európába földgázt szállító, mára egyetlen tranzitállomás található.
Kijev több indokot is mondott a támadásra. Egyebek mellett így akarja rákényszeríteni Moszkvát arra, hogy csoportosítsa át csapatait a fronton, csökkenjen a Donyec-megyei orosz nyomás, másrészt „ütközőzónát” akar Oroszországon belül, hogy az orosz légierő ne tudja támadni a határ menti ukrán területeket. Az ukrán vezetés az elfoglalt orosz területeket a Kremllel folytatandó tárgyalásoknál „cserealapként” akarja használni. Oroszország Ukrajna területének csaknem 20 százalékát tartja megszállva.
Helyi vezetők közölték a Telegramon, hogy az orosz erők „gyors ütemben nyomulnak előre. Minden nappal kevesebb idő marad az érintett civilek összegyűjtésére és biztonságosabb térségekbe történő szállítására.
Az ukránok oldalán harcoló egyik orosz önkéntes hadtest pénteken felszólította az orosz katonákat: álljanak át, vagy adják meg magukat, ahelyett, hogy öngyilkosságot követnek el.
Eközben
– jelentette Olekszandr Szirszkij főparancsnok pénteken Volodimir Zelenszkij elnöknek.
„Általánosságban a helyzet ellenőrzés alatt van. Minden tevékenység a terv szerint zajlik, a logisztikai rendszer zökkenőmentesen működik” – mondta Szirszkij.
A parancsnok szerint a harcok a Szudzsától mintegy 15 kilométerre fekvő Malaja Loknya falu közelében folynak.
– mondta Szirszkij.
A becslések szerint az orosz foglyok száma, akiket Ukrajna a Kurszki terület során ejtett, több száz és 2000 között mozog. Az ukrán vezetés a Kyiv Independent kérésére nem volt hajlandó közölni a folyamatban lévő hadművelet során ejtett orosz foglyok teljes számát.
Közben Alekszej Szmirnov, a régió megbízott kormányzója azt közölte, hogy
A példátlan hadművelet augusztus 15-én töltötte be a 10. napját, és Kijev azt állítja, hogy 1150 négyzetkilométernyi orosz területet és 82 települést foglalt el, köztük Szudzsa városát.
A lerombolt hidat ábrázoló fényképeket a Mash orosz Telegram-csatorna tette közzé, amely azt állította, hogy a hídra többször is csapást mértek.
A csatorna azt is állította, hogy
A légierő parancsnoka, Mikola Olescsuk később egy videót tett közzé, amelyen az orosz híd elleni támadás látható.
„Az ukrán légierő légiereje aktívan részt vesz a kurszki szektorban zajló harci műveletekben.
– közölte.
A Gluskovszkij járásban három híd ível át a Szejm folyón, a másik kettő Zvannoke és Karizs települések közelében található.
Roman Aljohin, a Kurszki terület megbízott kormányzójának tanácsadója és egy orosz háborús blogger szintén azt állította, hogy az ukrán erők a Gluskovótól mintegy 7 kilométerre lévő Zvannoje hídját veszik célba, hogy megpróbálják elfoglalni a Kurszki terület egy részét a folyó mentén.
Annak ellenére, hogy egyre több jelentés szól arról, hogy Oroszország legalább néhány katonai egységet átvezényel a szektorba, Kijev kelet-ukrajnai csapatai szerint a helyzet ott továbbra is szörnyű, mivel Moszkva folytatja előrenyomulását Pokrovszk és Toreck közelében.
Nagyszabású rendőrségi művelet zajlik egy lövöldözés után a hesseni Bad Nauheim városában, miután szombat délután 6 óra körül két férfit agyonlőttek egy lakóház előtt.
Ferenc pápa kerekesszékben ülve megjelent a Szent Péter-bazilikában, és a főoltárnál imádkozott a nagyszombat esti virrasztás szertartása előtt.
Ha tényleg megvalósul a teljes tűzszünet húsvét idejére, akkor Ukrajna azt javasolja, hogy hosszabbítsák meg azt az április 20. utáni időszakra is – írta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton az X-en.
A szentszéki sajtóközpont bejelentette, hogy Ferenc pápa húsvét vasárnap jelen kíván lenni a Szent Péter téren az ünnepi misét követő Urbi et Orbi áldáson. Ferenc pápa virágvasárnap jelent meg a Szent Péter téren rövid időre.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.
Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.
Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.
Donald Trump amerikai elnök „okos” hozzáállást sürgetett Európában a bevándorláshoz csütörtökön Washingtonban a Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után tartott sajtóeseményen.
A Hamász egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint elutasította a hét elején benyújtott izraeli tűzszüneti javaslatot, és helyette egy „átfogó” javaslatot kért a háború befejezésére.
szóljon hozzá!