Svédország csütörtökön vált hivatalosan is a NATO tagjává, miután Ulf Kristersson svéd miniszterelnök letétbe helyezte országa csatlakozásának ratifikációs okmányait az amerikai külügyminisztériumban Antony Blinken tárcavezető jelenlétében
Fotó: Facebook/Ulf Kristersson
Joe Biden amerikai elnök közleményben köszöntötte Svédországot, mint a NATO 32. tagállamát csütörtökön.
2024. március 08., 08:332024. március 08., 08:33
Az Egyesült Államok elnöke szerint azzal, hogy Svédország formálisan is a NATO tagjává vált, a katonai szövetség által jelentett pajzs, valamint a transzatlanti biztonság erősebb, mint valaha.
Hangsúlyozta, hogy az Ukrajna elleni orosz agressziót követően, 2022 májusában két állam,
„Svédország belépésével, ettől a naptól a NATO-nak 32 tagja van, „egységesebb, eltökéltebb és dinamikusabb, mint bármikor” – idézte az MTI az amerikai elnököt, aki szerint újra bebizonyosodott, hogy a közös demokratikus értékek sora, valamint a kiállás ezekért teszi a NATO-t a világtörténelem legnagyobb katonai szövetségévé.
Joe Biden hozzáfűzte, várakozással tekint az elé, hogy a NATO fennállásának 75. évfordulója alkalmából tartandó csúcstalálkozón az Egyesült Államok 31 szövetségesét Washingtonban láthassa vendégül. Az észak-atlanti szervezet állam- és kormányfőinek ünnepi csúcstalálkozóját júliusban tartják az amerikai fővárosban.
Mint mondta, Svédország a jövőben az észak-atlanti szövetség alapokmánya 5. cikkelye által biztosított védelem alatt áll, ami „a szövetségesek szabadságának és biztonságának abszolút garanciája”. Hozzátette, hogy Svédország csatlakozása a NATO-t is erősebbé teszi tekintettel arra, hogy az ország hatékony hadsereggel és fejlett hadiiparral bír.
Svédország csütörtökön vált hivatalosan is a NATO tagjává, miután Ulf Kristersson svéd miniszterelnök letétbe helyezte országa csatlakozásának ratifikációs okmányait az amerikai külügyminisztériumban Antony Blinken tárcavezető jelenlétében.
„A jó dolgok azokkal történnek, akik várnak” – mondta Blinken. „A csatlakozás ratifikációs okmányainak befogadásával hadd legyek én az első, aki üdvözli Svédországot a washingtoni szerződés részes feleként és az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének 32. tagjaként” – fűzte hozzá. „Nem volt könnyű menet, de úgy vélem, már az első naptól fogva tudtuk, hogy ma itt leszünk, és most itt is vagyunk” – mondta Blinken.
A Fehér Ház közleménye szerint Svédország NATO-csatlakozásával „az Egyesült Államok és szövetségesei még nagyobb biztonságban lesznek”. „A NATO a világtörténelem legerősebb védelmi szövetsége, és manapság épp olyan létfontosságú szavatolni állampolgáraink biztonságát, mint 75 éve, amikor szövetségünket megalapították a második világháború romjain” – áll az amerikai elnök hivatalának közleményében.
Svédország zászlaját hétfőn fogják felvonni a NATO brüsszeli székhelye előtt a másik 31 tagállam mellé.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
szóljon hozzá!