Egyetértés. Bár Biden bírálja Netanjahu gázai politikáját, a nemzetközi büntetőbíróság főügyésze által kezdeményezett elfogatóparancsot mindketten elítélik
Fotó: Facebook/Benjamin Netanjahu
Joe Biden elnök felháborítónak nevezte a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze által hétfőn kezdeményezett elfogatási parancsot izraeli kormánytagokkal, köztük Benjámin Netanjahu miniszterelnökkel szemben.
2024. május 21., 07:592024. május 21., 07:59
Az ICC elfogatóparancs kiadását kérte a bíróság illetékes kamarájától az izraeli miniszterelnök és védelmi minisztere mellett a Hamász három legfőbb vezetője ellen is. Az amerikai elnök közleménye szerint Izrael és a Hamász között semmilyen alapon nem lehet párhuzamot vonni.
John Kirby, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának kommunikációs koordinátora hétfőn tartott sajtóbeszélgetésén hangsúlyozta, hogy amerikai álláspont szerint az ügyben a Nemzetközi Büntetőbíróságnak nincs jogköre.
Erkölcsi vakság egy sorba állítani az izraeli vezetőket és a Hamász palesztin terrorszervezet vezetőit – írta Beni Ganz izraeli miniszter, a hadikabinet tagja hétfőn a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyészének döntésére.
Az amerikai külügyminiszter is szégyenletesnek nevezte, hogy a büntetőbíróság ügyésze egyenlőségjelet tesz a radikális iszlamista palesztin szervezet és Izrael között. Antony Blinken közleményében szintén megállapította, hogy
John Kirby nemzetbiztonsági szóvivő újságíróknak hétfőn arról is beszélt, hogy Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója a hétvégén Izraelben is tárgyalt, ahol találkozott Joáv Galant védelmi miniszterrel, akinek ismételten kifejtette az amerikai aggályokat az izraeli hadsereg Gázai övezetben, különösen Rafah városában tervezett műveletével kapcsolatban.
John Kirby beszámolt arról is, hogy Jake Sullivan Szaúd-Arábiában is tárgyalt.
A megbeszélések témája a szaúdi-izraeli kétoldalú megállapodás volt, amelyet úgy jellemzett, hogy már közel áll a véglegesítéshez.
Hozzátette, hogy egy ilyen megállapodásnak valamilyen válasszal kell szolgálnia a palesztinok felé is, és
Mindazonáltal megállapította, hogy Joe Biden elnök is elismeri, hogy ez a közeli jövőben nem fog megvalósulni.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő az X-en (volt Twitter) megjelent üzenetében úgy fogalmazott:
„A hágai ügyész abszurd és hamis kérése nemcsak Izrael miniszterelnöke és védelmi minisztere, hanem egész Izrael ellen irányul” – szögezte le a politikus. „Az izraeli hadsereg katonái ellen irányul, akik óriási hősiességgel harcolnak az aljas Hamász-gyilkosok ellen, akik október 7-én rettenetes kegyetlenséggel ránk támadtak” – tette hozzá.
tette fel a kérdést.
Karim Khan, a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze elfogatóparancs kiadását kérte Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant izraeli védelmi miniszter és a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet több vezetőjével szemben.
Netanjahu úgy fogalmazott, hogy Izrael miniszterelnökeként „undorral” utasítja vissza az ügyész Izrael és a Hamász „tömeggyilkosai közötti összehasonlítását”.
– tette hozzá.
„Izraeli polgárok, egy dolgot ígérek nektek: kudarcot vall a kísérlet, hogy megkössék a kezünket… Nyolcvan éve a zsidó nép nem tudott védekezni ellenségeivel szemben, de ennek vége. Izrael miniszterelnökeként megígérem, hogy semmilyen nemzetközi fórum nyomása vagy döntése nem akadályoz meg bennünket abban, hogy lecsapjunk a minket elpusztítani vágyókra” – közölte Netanjahu.
Ugyanakkor
„Izraelt illetően a bíróság előzetes tárgyaló kamarájának kell majd döntenie arról, hogy kiadja-e ezeket az elfogatóparancsokat, miután megvizsgálta az ügyész által a vádak alátámasztására előterjesztett bizonyítékokat” – áll a francia külügyminisztérium hétfőn késő este kiadott közleményében.
Hozzátették:
Párizs azt is közölte, hogy „hónapok óta” figyelmeztet a nemzetközi humanitárius törvények szigorú betartására, és „különösen a Gázai övezetben a polgári áldozatok számának elfogadhatatlan szintjére és a humanitárius célú hozzáférés hiányára” – áll a közleményben.
Franciaország azon kevés nyugati ország egyike volt, amelyek hajlandóak voltak keményebb álláspontot képviselni Izraellel szemben, többek között bírálta Amerika azon döntését, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsában korán megvétózta a tűzszüneti határozatokat, és azonnali tűzszünetet követelt.
A közúti közlekedésbiztonsági és gépjármű-nyilvántartási szabályok átfogó felülvizsgálatát javasolja az Európai Bizottság.
Egy diák életét vesztette, és többen megsérültek, miután késelés történt egy franciaországi iskolában.
Csütörtökön is hatalmas tömeg gyűlt össze a Szent Péter-bazilika előtt, hogy lerója kegyeletét Ferenc pápa ravatalánál.
Tömeges kombinált rakéta- és dróntámadás érte Kijevet és több ukrán megyét, a fővárosban kilencen meghaltak és legalább hetvenen megsebesültek, lakóépületek és infrastrukturális létesítmények rongálódtak meg.
A diplomáciában használt francia nyelv ábécéjét követve ültetik a világ minden részéből érkező delegációkat a Szent Péter téren Ferenc pápa szombati temetésén.
Két újabb gyanúsítottat tartóztattak le szerdán a holland hatóságok az év elején az asseni Drents Múzeumból ellopott, Romániából származó dák műkincsek ügyében – közölte az RTV Drenthe.
Európa állandóan bírálja Oroszországot, megpróbálja megmondani, hogy milyen legyen a demokrácia, de ezek a „leckék” haszontalanok, mert „képmutatóktól származnak” – jelentette ki Dmitrij Peszkov.
Kemény bírálatot fogalmazott meg Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke a Hamász terrorszervezet tagjaival szemben: „kutyák fiainak” nevezte őket, és követelte a Gázába hurcolt izraeli túszok szabadon bocsátását és a szervezet lefegyverzését.
Donald Trump amerikai elnök a béketárgyalások szempontjából „nagyon károsnak” nevezte Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek a Krím elismerésére vonatkozó szerdai szavait, mert azok szerinte csak nehezítik az ukrajnai háború lezárását.
Ukrajna kész tárgyalni, de nem fogja megadni magát – jelentette ki Julija Szviridenko ukrán miniszterelnök-helyettes, gazdasági miniszter szerdán az X-en, az ukrajnai háború lezárását célzó londoni nemzetközi egyeztetés kapcsán.
szóljon hozzá!