Biden: a kurszki ukrán betörés komoly fejfájást okoz Putyinnak, Moszkva a fehéroroszoktól kap vésztámogatást

Betörés. Az ukrán egységek egyre több települést foglalnak el a Kurszki régióban •  Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij

Betörés. Az ukrán egységek egyre több települést foglalnak el a Kurszki régióban

Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij

Az ukrán offenzíva az oroszországi Kurszki területen „valódi dilemmát” okozott Vlagyimir Putyin orosz elnöknek – mondta Joe Biden amerikai elnök kedden New Orleansban újságíróknak.

Krónika

2024. augusztus 14., 08:322024. augusztus 14., 08:32

2024. augusztus 14., 09:222024. augusztus 14., 09:22

Ukrajna meglepetésszerű, határokon átnyúló behatolása a szomszédos Kurszki területre augusztus 6-án kezdődött, és kedden Ukrajna közölte, hogy 74 települést tart ellenőrzése alatt a térségben.

Idézet
Ez igazi dilemmát okoz Putyinnak, és mi közvetlen kapcsolatban állunk, folyamatos kapcsolatban vagyunk az ukránokkal”

– mondta Biden az első nyilvános nyilatkozatában azóta, hogy Kijev megindította offenzíváját.

„Ez minden, amit erről mondani fogok, amíg aktívan zajlik”.

Amerikai tisztségviselők korábban elismerték, hogy Washington nem tudott az ukrán betörésről, amíg az meg nem történt, de azt mondták, hogy ez összhangban van az amerikai politikával.

Sabrina Singh, az amerikai védelmi minisztérium helyettes sajtószóvivője szerint

Ukrajna „a támadások elleni védekezés érdekében” lépéseket tesz, és „megfelel az amerikai politikának, ahogy használják fegyvereinket, rendszereinket, képességeinket”.

A republikánus Lindsey Graham és a demokrata Richard Blumenthal amerikai szenátorok még erőteljesebben támogatták Ukrajna offenzíváját, „merésznek” és „briliánsnak” nevezve azt, és sürgették Washingtont, hogy oldjon fel minden olyan korlátozást, amely az ukrán hadseregnek az Egyesült Államok által szállított fegyverek használatát szabályozza.

korábban írtuk

Ukrán kézen lehet több tucat oroszországi település, de Kijev szerint nem akarnak területeket elcsatolni
Ukrán kézen lehet több tucat oroszországi település, de Kijev szerint nem akarnak területeket elcsatolni

Ukrajna nem érdekelt abban, hogy Oroszország kurszki régiójában területet foglaljon el, pusztán saját állampolgárainak életét védi, mivel az ott elindított hadművelettel akadályozza újabb orosz egységek átcsoportosítását a donyecki régióba.

A jelenlegi amerikai politika korlátozott engedélyt ad Kijevnek arra, hogy bizonyos amerikai fegyvereket használjon az ország határához közeli orosz célpontok elleni támadásokhoz.

Eközben

Alekszandr Lukasenko fehérorosz diktátor elrendelte a fehérorosz haditechnikai eszközök egy részének átadását az orosz fegyveres erőknek a Kurszki terület és a frontvonal más szektorainak megerősítésére

– jelentette kedden a Belnovosztyi belorusz hírügynökség.

A fehérorosz haditechnikai eszközök mostani szállítása „az orosz fél sürgős kérésére” történt, a veszteségek és a felszerelés hiánya miatt a Kurszki területen és más területeken – közölte a Belnovosztyi az ország védelmi minisztériumának egy meg nem nevezett forrására hivatkozva.

Lukasenko 2022-ben is küldött felszerelést Oroszországnak, amikor a szövetséges ország teljes körű inváziót indított Ukrajna ellen.

A Belnovosztyi forrásai szerint Fehéroroszország most már közvetlenül a harci készletekből, nem pedig a raktárakból szállít lőszert és felszerelést, ami a fehérorosz készletek kiürülését jelzi.

Lukasenko korábban elrendelte a katonai jelenlét megerősítését az ukrán határon Gomel és Mozir irányában, beleértve a Polonez rakétarendszerek és az Iszkander közepes hatótávolságú ballisztikus rakétakomplexumok odaküldését.

A terület ukrán oldalon Kijev, Zsitomir és Csernyihiv megyékkel határos.

Augusztus 12-én Andrij Demcsenko, az Állami Határőrszolgálat szóvivője azt mondta, hogy Ukrajna nem észleli, hogy további fehérorosz csapatokat telepítenének a határra, miközben Minszk állítása szerint megerősítik a határt.

Demcsenko „Oroszországgal való közös játéknak” nevezte Minszk akcióit. A szóvivő nem zárta ki, hogy Fehéroroszország fotókat és videókat készíthet „információs befolyásolás céljából”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 20., szerda

Nem közpénzből fizetik a román vízummentességért lobbizó amerikai céget a nagykövetség szerint

Nem közpénzből, hanem szponzorok által biztosított összegekből finanszírozzák a Global Security Innovative Strategies nevű amerikai céget, amelynek feladata az, hogy Románia amerikai vízummentességi programba való bekerüléséért lobbizzon.

Nem közpénzből fizetik a román vízummentességért lobbizó amerikai céget a nagykövetség szerint
2025. augusztus 20., szerda

Űrhajósok kapták a Magyar Szent István Rendet

Farkas Bertalan és Kapu Tibor kutatóűrhajósok vehették át a Magyar Szent István Rend kitüntetést az augusztus 20-i állami ünnepen Sulyok Tamás köztársasági elnöktől a Sándor-palotában.

Űrhajósok kapták a Magyar Szent István Rendet
2025. augusztus 20., szerda

Megszólalt a Fehér Ház arról, hogy valóban Budapesten találkozik-e Zelenszkij és Putyin

Sok helyszín szerepel a lehetőségek között Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tervezett találkozójának megtartására – jelentette ki Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára kedden az elnöki hivatal napi sajtótájékoztatóján.

Megszólalt a Fehér Ház arról, hogy valóban Budapesten találkozik-e Zelenszkij és Putyin
2025. augusztus 20., szerda

Felvonták a nemzeti lobogót az Országház előtt

Katonai tiszteletadás mellett, Sulyok Tamás köztársasági elnök jelenlétében felvonták Magyarország nemzeti lobogóját az augusztus 20-i állami ünnepen, szerda reggel a Parlament előtti Kossuth Lajos téren.

Felvonták a nemzeti lobogót az Országház előtt
2025. augusztus 20., szerda

Izrael nem enged: az összes túsz szabadon engedését követeli

Izrael az összes, Gázában fogva tartott 50 túsz szabadon bocsátását követeli – jelentette be egy izraeli tisztségviselő, ami kétségessé teszi, hogy Izrael elfogadja-e a Hamász által hétfőn elfogadott, 60 napos tűzszünetre vonatkozó új javaslatot.

Izrael nem enged: az összes túsz szabadon engedését követeli
2025. augusztus 20., szerda

Trump Orbánnal is egyeztethetett az ukrajnai helyzetről, Kijev biztonsági garanciákra számíthat, de NATO-tagságra nem

Donald Trump szerint Ukrajna számára a Krím visszaszerzése és a NATO-tagság lehetetlen, de biztonsági garanciákra számíthat – az amerikai elnök erről kedden beszélt az ukrán elnökkel és európai vezetőkkel tartott csúcstalálkozóját értékelve.

Trump Orbánnal is egyeztethetett az ukrajnai helyzetről, Kijev biztonsági garanciákra számíthat, de NATO-tagságra nem
2025. augusztus 19., kedd

Európa-Oroszország csúcstalálkozót szorgalmaz Orbán Viktor

Magyarország üdvözli a Trump-Putyin tárgyaláson megtett lépéseket és támogatja a további tárgyalási folyamatot, ugyanakkor egy Európa-Oroszország csúcstalálkozót is szorgalmaz.

Európa-Oroszország csúcstalálkozót szorgalmaz Orbán Viktor
2025. augusztus 19., kedd

Lavrov: nem utasítunk el egyetlen tárgyalási formátumot sem az ukrajnai konfliktus megoldására

Moszkva nem utasít el egyetlen tárgyalási formátumot sem az ukrajnaikonfliktus megoldására, beleértve a kétoldalú és háromoldalú formátumokat is – jelentette ki Szergej Lavrov külügyminiszter kedden.

Lavrov: nem utasítunk el egyetlen tárgyalási formátumot sem az ukrajnai konfliktus megoldására
2025. augusztus 19., kedd

Akár Magyarországon is tarthatják a Putyin és Zelenszkij közötti találkozót

Akár Magyarország is helyszínül szolgálhat a Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közötti közvetlen béketárgyalásoknak.

Akár Magyarországon is tarthatják a Putyin és Zelenszkij közötti találkozót
2025. augusztus 19., kedd

Gáza: a Hamász hajlik a tűzszünet feltételeinek elfogadására

A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet elfogadta a regionális közvetítők legújabb javaslatát a gázai tűzszünetről és a túszok szabadon bocsátásáról Izraellel, közölte a BBC-vel a palesztin fegyveres csoport egyik forrása.

Gáza: a Hamász hajlik a tűzszünet feltételeinek elfogadására