Véget érhet? Bár a szavak szintjén az érintettek hajlandónak mutatkoznak a fegyverszünetre, a harcok tovább dúlnak Ukrajnában
Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij
Az ukrajnai válság rendezéséről tárgyalt telefonon Szergej Lavrov orosz és Marco Rubio amerikai külügyminiszter – közölte hétfőn az orosz diplomáciai tárca.
2025. április 28., 11:582025. április 28., 11:58
A tájékoztatás szerint a felek hangsúlyozták annak fontosságát, hogy megteremtsék a tárgyalások feltételeit azért, hogy megállapodás szülessen Ukrajnában a tartós béke elérése érdekében.
A két miniszter megállapodott abban, hogy
Lavrov és Rubio vasárnap tárgyalt egymással, folytatva a pénteki megbeszélést Vlagyimir Putyin orosz elnök és Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízott között.
Moszkvai tájékoztatás szerint Putyin és Witkoff megvitatta a közvetlen tárgyalások újrafelvételének lehetőségét Oroszország és Ukrajna képviselői között, és számos kérdésben közelítette egymáshoz Moszkva és Washington álláspontját.
Eközben Lavrov a CBS News amerikai televízió Face the Nation című műsorának adott, vasárnap sugárzott interjúban kijelentette:
Az orosz diplomácia vezetője egyetértését fejezte ki Donald Trump amerikai elnökkel abban, hogy a békefolyamat a jó irányba halad.
Az amerikai féllel zajló tárgyalások részleteivel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy „másokkal ellentétben” Oroszország soha nem beszél a nyilvánosság előtt a tárgyalások részleteiről, mert akkor az egyeztetések „elveszítenék a komolyságukat”.
Donald Trump amerikai elnök kijelentette, hogy szerinte ukrán kollégája, Volodimir Zelenszkij hajlandó egy békemegállapodás részeként átadni a Krímet Oroszországnak – annak ellenére, hogy Kijev korábban elutasított minden ilyen javaslatot.
A csütörtökön felvett interjúban Szergej Lavrov a múlt héten végrehajtott orosz légicsapással kapcsolatban hangoztatta, hogy
Amennyiben a célpont az ukrán hadsereg által is használt terület, akkor a védelmi miniszternek és a hadszíntéren tartózkodó katonai vezetőnek joga van támadást elrendelni – tette hozzá.
A Krímre vonatkozóan az orosz külügyminiszter – utalva Donald Trump megjegyzésére, hogy az nem témája a tárgyalásoknak – kijelentette, hogy azért nem része az egyeztetéseknek, mert „Oroszország nem tárgyal saját területéről”.
Az orosz erők által megszállt ukrajnai területen működő zaporizzsjai atomerőmű jövőjéről – az amerikai részről felvetett amerikai-ukrán közös működtetéséről szóló elképzelésekkel kapcsolatban – Lavrov azt mondta hogy
Megjegyezte, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség folyamatos felügyelete is biztosított.
Szergej Lavrov a háború során orosz felügyelet alá került, ukrán állampolgárságú gyermekekkel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy amennyiben a szülők és hozzátartozók jelentkeznek értük, Oroszország visszajuttatja őket hozzájuk. Azt mondta, hogy Katar és Szaúd-Arábia közreműködésével rendszeresen kerülnek vissza gyermekek ukrán rokonaikhoz.
Az orosz külügyminiszter azt hangoztatta, hogy az orosz fél akár a fegyverzetkorlátozásról szóló tárgyalások felújítására is készen áll az Egyesült Államokkal, ugyanakkor
Az orosz-amerikai kapcsolatok helyzetére vonatkozóan Szergej Lavrov kijelentette, hogy „mindig pártoljuk a találkozókat olyanokkal, akik készen állnak a párbeszédre”, hozzátette ugyanakkor, hogy amikor az Egyesült Államok arra hivatkozik, hogy külpolitikája az amerikai érdekek képviseletére épül, akkor Moszkva azt mondja, hogy saját külpolitikáját pedig az orosz érdekek alapján folytatja.
Megállapította, hogy
Szergej Lavrov üdvözölte az Egyesült Államok és Irán közötti párbeszédet, felajánlotta a tárgyalásokhoz Oroszország segítségét, de hangsúlyozta, hogy Moszkva azt kívülálló szereplőként, a két ország ügyének tekinti.
Nem számít bele az ásványkincsszerződésbe az eddigi amerikai segítség
Ukrajna és az Egyesült Államok megállapodtak abban, hogy az eddig nyújtott amerikai katonai segítség nem számít bele a két ország között készülő ásványkincsszerződés pénzügyi elszámolásába – jelentette be Denisz Smihal ukrán miniszterelnök.
„Fontos találkozót tartottam Scott Bessent amerikai pénzügyminiszterrel, ahol a két ország közötti megállapodásról tárgyaltunk. A jogi csapatok jelenleg is dolgoznak a dokumentumon” – írta Smihal egy hivatalos közleményben a Híradó.hu szerint.
Az RBK-Ukrajina szerint a miniszterelnök kiemelte: az egyeztetések során sikerült világosan meghatározni a „vörös vonalakat”. A készülő szerződésnek teljes összhangban kell lennie Ukrajna európai kötelezettségeivel, az ország alkotmányával és törvényeivel, valamint az ukrán parlament ratifikációjára is szükség lesz.
Smihal hozzátette: a felek fontos eredményre jutottak, az egyezmény aláírása előtt nyújtott katonai segélyt Ukrajnának nem kell visszafizetnie.
„Döntés született arról, hogy a megállapodás aláírása előtt biztosított támogatásokat nem vesszük figyelembe” – hangsúlyozta a miniszterelnök.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
szóljon hozzá!