Fotó: Képernyőmentés – videofelvétel
Az Egyesült Államok kormánya több mint két héttel azelőtt figyelmeztette Oroszországot, hogy a Moszkva külvárosában található Crocus City Hall koncertterem potenciális terrortámadás célpontja, hogy fegyveresek március 22-én tüzet nyitottak volna az ott tartózkodókra – jelentette a Washington Post kedden.
2024. április 03., 11:412024. április 03., 11:41
A tömeges lövöldözésben legalább 143 ember vesztette életét, ami 2004 óta a leghalálosabb terrortámadás volt Oroszországban. Az Iszlám Állam ISIS-K nevű ága vállalta magára a támadást, és az amerikai hírszerzés tisztviselői később megerősítették az állítást.
A Washington Post meg nem nevezett amerikai tisztségviselőkre hivatkozva azt írta, hogy az Egyesült Államok a Moszkvának adott tájékoztatásban kifejezetten a Crocus City Hallt jelölte meg lehetséges ISIS-célpontként.
Vlagyimir Putyin orosz elnök napokkal a tömeges lövöldözés előtt nyilvánosan „nyílt zsarolásnak” és „társadalmunk destabilizálására tett kísérletnek” minősítette a lehetséges terrortámadásokra vonatkozó nyugati figyelmeztetéseket.
Putyin továbbra is megpróbálta a támadást Ukrajnához kötni, annak ellenére, hogy az ISIS nyilatkozatai és az ukrán részvételre utaló bizonyítékok hiánya ellenére.
Az Egyesült Államok a „figyelmeztetési kötelezettség” doktrína értelmében rendszeresen megosztja más országokkal a potenciális terrortámadásokkal kapcsolatos hírszerzési információkat, de szakértők a Washington Postnak elmondták, hogy szokatlan, hogy egy ellenféllel szemben konkrét célpontok részleteit közlik.
Az Egyesült Államok oroszországi nagykövetsége március 7-én figyelmeztetést adott ki, miszerint „a szélsőségeseknek közvetlen tervei vannak arra, hogy nagy moszkvai tömegrendezvényeket célozzanak meg”, és felszólította az amerikai állampolgárokat, hogy a következő 48 órában maradjanak távol a zsúfolt területektől és rendezvényhelyszínektől. Az Egyesült Királyság, Kanada, Németország és számos más ország nem sokkal később hasonló nyilatkozatot tett közzé.
A támadásokról készült videofelvételeken látható, hogy a támadók alig ütköztek ellenállásba, és a rendőrség speciális egységei csak akkor érkeztek a helyszínre, amikor a fegyveresek már elmenekültek.
Irán a jelentések szerint a Crocus City Hall-i lövöldözés előtt szintén figyelmeztette Oroszországot, hogy Oroszország területén egy nagyobb „terrorista művelet” veszélye fenyeget.
Az ukrán katonai hírszerzés vezetője, Kirilo Budanov március 27-én azt mondta, hogy Putyin legkésőbb február 15-én értesült a terrorfenyegetésről.
Moszkva ugyanakkor továbbra is azt mondja: túl általános volt az amerikai figyelmeztetés.
a belügyminisztérium vezetőségének keddi moszkvai kibővített tanácskozásán.
Putyin arra figyelmeztetett, hogy az Oroszország ellen bevetett terrorizmus kétélű fegyver. „Fontos számunkra, hogy ne csak a közvetlen elkövetőket találjuk meg, hanem a láncolat összes láncszemét, a végső bűnös haszonélvezőit ennek az atrocitásnak. Biztosan el fogunk jutni hozzájuk” – hangsúlyozta az elnök.
A tanácskozáson
A tárca a napokban fejezte be a migráció felett az állami ellenőrzést megszigorító törvénytervezet kidolgozását. Elfogadása esetén a jogszabály alapján a külföldiektől biometrikus adatokat vesznek majd, valamint évi 90 napra csökkentik az országban való tartózkodásuk maximális időtartamát.
Szergej Nariskin, az orosz Külső Hírszerző Szolgálat (SZVR) igazgatója kedden elmondta, hogy az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) valóban kapott készülő terrortámadásra való figyelmeztetést az Egyesült Államokból, ám a tengerentúlról származó információk túl általánosak voltak ahhoz, hogy a készülő krasznogorszki támadás valamennyi résztvevőjét azonosítani lehetett volna.
Csapást mért az egyik legújabb közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerével az orosz hadsereg a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre.
Oroszország felelősségteljes magatartást tanúsít, és igyekszik megelőzni a nukleáris konfliktust, egyúttal ugyanezt a provokációktól mentes megközelítést várja el a Nyugattól is.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Mohammed Diab Ibrahim al-Maszri, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen.
Ukrajna egyes területeire nyugati országok is igényt tarthatnak egy orosz tervezet szerint.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Galant nemrégiben leváltott védelmi miniszter ellen – tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtökön.
Ukrajna állítása szerint Oroszország interkontinentális rakétát (ICBM) indított Dnyipro város ellen csütörtök reggel.
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Máérton.
Letartóztattak csütörtökön tizenegy embert az újvidéki vasúti pályaudvaron történt, 15 ember halálát okozó november eleji tragédiával összefüggésben – közölte az újvidéki felsőügyészség.
Az Európai Parlament jobboldali, jobbközép és szociáldemokrata pártjai szerda este politikai megállapodásra jutottak az új Európai Bizottságról – adta hírül a Politico.
Oroszország elkezdte felhasználni a befagyasztott külföldi eszközöket, válaszul a barátságtalan országok hasonló intézkedéseire – jelentette ki Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter szerdán a Rosszija 1 tévécsatornán.
szóljon hozzá!