A vörös sárkány farkcsapása

•  Fotó: Rompres

Fotó: Rompres

Kína az érett szocialista rendszer kifejlődésére vár. Kínában még mintegy száz évig nem kívánják bevezetni a demokratikus rendszert – írta a Zsenmin Zsipao című pártlap keddi számában Ven Csia-pao, a kommunista ország miniszterelnöke. A politikus szerint a pekingi kommunista vezetés napirendjén nem szerepel a demokratikus rendszer bevezetése, mivel elsősorban a gazdasági fejlődésre kívánnak hangsúlyt fektetni.

Balogh Levente

Balogh Levente

2007. március 01., 00:002007. március 01., 00:00

A kínai „szocialistapiacgazdaság”, az állami beavatkozássalirányított kapitalista fejlődés paradoxonánakgyakorlati illusztrálására nem is kellett sokatvárni, a vörös sárkány ugyanis mégaznap egyetlen farkcsapással megrengette a világgazdaságát. Magyarán: a világ vezetőtőzsdéin árfolyamesés-hullám söpörtvégig, amelyet a sanghaji tőzsde indexének zuhanásaváltott ki. Gazdasági elemzők szerint a SanghaiComposite Index (SSEC) 8,8 százalékos esését– ilyenre az elmúlt tíz évben nem volt példa– az váltotta ki, hogy a befektetők nyugtalankodni kezdteka makrogazdasági környezet esetleges szigorításamiatt, amelyről egyes híresztelések szerint a kínainépi kongresszus hamarosan megtartandó ülésénvárható döntés. Bizonyos értesülésekszerint ugyanis a kormány közvetlen beavatkozássalkívánja lassítani a túlpörgötttőzsdei aktivitást és viszszaszorítani aspekulatív ügyleteket.

Fából vaskarika

„Kínában akkor leszdemokrácia, ha kifejlődött az érett szocialistarendszer. Az országnak egyelőre arra kell összpontosítania,hogy fenntartsa a termelőerők gyors növekedését,és végül biztosítani tudja a szocializmusalapelvein nyugvó méltányosságot ésszociális igazságosságot” – fogalmazott akínai kormányfő idézett cikkében.
A pekingi vezetés tehát ajelek szerint a végletekig ki kíván tartani aszocializmus sztálinizmustól és maoizmustólmegtisztított marxi ideológiája mellett,amelynek értelmében a társadalmiegyenlőtlenségeket a kizsákmányolásmegszüntetésével küszöbölnékki, a termelőeszközöket közös – azaz állami– tulajdonban tartják, a termelési folyamatokat pediga kormány irányítja. A kínai kommunistavezetők ugyanakkor – minden bizonnyal okulva a kommunizmus európaicsődjéből – amolyan fából vaskarika alaponnémi „kilengést” is engedélyeznek akapitalizmus irányába, azaz nem iktatják kiteljes egészében a piacot, hiszen engedélyezik atőzsde működését is. Az állam ugyanakkorfolyamatosan beavatkozik a piaci folyamatok alakulásába,és a magántulajdon is csak amolyan megtűrt jelenségnekszámít. Eközben viszont a nyugati multicégekszinte számolatlanul fektethetik be a dollármilliárdokataz ázsiai országban, amelynek gazdaságinövekedése immár az évi 10 százalékotis eléri.

A kínai csoda titka

A kínai gazdasági csodaalapjait a hetvenes években Teng Hsziao-ping, az országakkori legfőbb vezetője rakta le, amikor az egyre aggasztóbbhelyzetet kezdetben az agrárszektor reformjával –bizonyos, állami tulajdonú földterületeketmagánszemélyek használatába adtak, akikmaguk értékesíthették terményeiket–, majd a szocialista típusú tervgazdaságfolyamatos feladásával, az ipar és aszolgáltatói szektor piacgazdasági jellegűátalakításával kimozdította azországot a holtpontról. A reformok a kilencvenes évekvégére teljesedtek ki, a Peking által szabottsajátos feltételeknek köszönhetően.Készséggel beengedik ugyanis az országba azolcsó munkaerő miatt a határokon „tolongó”nyugati cégeket, amelyeknek azonban nemcsak összeszerelőüzemeket, hanem fejlesztőközpontokat is létesíteniükkell, ahol aztán a szintén kedvező bérezésifeltételek mellett alkalmazott kínai mérnökökegyszerűen ellesik a nyugati technológiákat, majdnéhány év múlva előállnak sajátfejlesztéseikkel. Ennek nyomán a kínai gazdaságévente 10 százalékkal növekszik. Ezen belülaz ipari termelés 17 százalékkal, a magánszektorpedig 20 százalékkal nő minden évben. Kínagazdaságát csak az Egyesült Államok előzimeg nagyságát tekintve, azonban ha a fejlődésüteme nem csökken, az ázsiai ország 15 évmúlva a világ vezető gazdasági hatalmáváválhat. Az alapvető mezőgazdasági és iparijavak fogyasztása területén Kína mármeg is előzte az Egyesült Államokat. Az ázsiaiország a világ legnagyobb hús-, szén- ésgabonafogyasztója. A kínai polgárok tavaly többhűtőgépet, televíziót és mobiltelefonvásároltak, mint az amerikaiak, az eladott számítógépekmennyisége pedig 28 hónap alatt a duplájáranőtt.
A magáncégek KínaGDP-jének 60 százalékát állítjákelő évente. A további fejlődésnek azonbankerékkötője, hogy a kommunista vezetés mégmindig nem akarja elfogadni a magántulajdon létét,ezért a legtöbb anyagi támogatást az államivállalatoknak juttatja, és a törvényiszabályozással is nekik kedvez. Az adósságokbehajtásánál, vagy teljesítettszerződések kifizetésekor az állam akára törvények és szabályok, valamintbürokratikus rendeletek megszegésétől sem riadvissza a magánvállalatok rovására.

Tőzsdei hullámvasút

A „kommunista piacgazdaság”másik hátulütője a gyenge pénzügyiinfrastruktúra, valamint a kormány ellenségespénzügypolitikája, ami szinte ellehetetlenítia kockázati tőke beáramlását és atőzsdei bevezetéseket. Többek között ennektudható be, hogy a – külsejében az utóbbimásfél évtized fejlődésénekköszönhetően Tokióra vagy Manhattanre hasonlító– Sanghajban ugyan működik a tőzsde, de a bizonytalankörnyezet, a hatóságok kommunista beidegződéseimiatt a befektetők nem élvezhetik a nyugati értéktőzsdékenmegszokott viszonylagos biztonságot és szabadságot,ezért a kommunista vezetés minden rezdüléséreérzékenyebben reagálnak. Ám Kínagazdasági súlyát jelzi, hogy a keddi sanghajiárfolyamzuhanás immár az egész világonérezteti hatását. Ennél már csakez illusztrálja jobban a kínai óriáserejét, hogy a sanghaji tőzsdeindex a tegnapi záráskormár négyszázalékos növekedéstmutatott a keddi záráshoz képest – miközbena világ többi tőzsdéje még mindig aligtért magához a keddi sokkból.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 22., kedd

A magyar és a román államfő is ott lesz Ferenc pápa temetésén, Trump szintén „bejelentkezett”

Sulyok Tamás köztársasági elnök részt vesz Ferenc pápa temetésén – közölte a Sándor-palota kedden az MTI-vel.

A magyar és a román államfő is ott lesz Ferenc pápa temetésén, Trump szintén „bejelentkezett”
2025. április 22., kedd

Turistákra nyitottak tüzet Indiában, több mint húsz ember meghalt (Videó)

Fegyveresek nyitottak tüzet egy belföldi turistacsoportra Kasmír egyik népszerű kirándulóhelyén, Pahalgam közelében, egy réten. A jelentések szerint sok a sebesült, többen kritikus állapotban vannak, több mint húsz ember meghalt.

Turistákra nyitottak tüzet Indiában, több mint húsz ember meghalt (Videó)
2025. április 22., kedd

Ferenc pápa utolsó órái: nem szenvedett, gyorsan érte a halál

Gyorsan érte a halál Ferenc pápát, az egyházfő nem szenvedett utolsó pillanataiban – közölte a Vatican News vatikáni hírportál keddi jelentésében, az elhunyt egyházfő utolsó óráit bemutatva.

Ferenc pápa utolsó órái: nem szenvedett, gyorsan érte a halál
2025. április 22., kedd

Az új pápa megválasztásáig elhalasztják egy magyar vértanú boldoggá avatását

Az új pápa megválasztásáig elhalasztják Bódi Mária Magdolna szombatra tervezett boldoggá avatását – közölte a Veszprémi Érsekség kedden az MTI-vel.

Az új pápa megválasztásáig elhalasztják egy magyar vértanú boldoggá avatását
2025. április 22., kedd

A hétvégén helyezik örök nyugalomra Ferenc pápát

Szombaton helyezik végső nyugalomra a hétfőn reggel elhunyt Ferenc pápát – erről döntöttek a Vatikánban kedden tanácskozásra összehívott bíborosok.

A hétvégén helyezik örök nyugalomra Ferenc pápát
2025. április 22., kedd

Gáza: ismét nekifutnak, újabb javaslat született a háború befejezésére

Katari és egyiptomi közvetítők új formulát javasoltak a gázai háború befejezésére – közölte a BBC-vel egy magas rangú palesztin tisztségviselő, aki ismeri az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti tárgyalások menetét.

Gáza: ismét nekifutnak, újabb javaslat született a háború befejezésére
2025. április 22., kedd

Összehívták a bíborosokat Ferenc pápa temetési szertartásának megszervezésére

Kedd délelőttre hívták össze a bíborosokat, hogy megtervezzék Ferenc pápa temetését, amelyen a tervek szerint a világ számos vezetője részt vesz majd

Összehívták a bíborosokat Ferenc pápa temetési szertartásának megszervezésére
2025. április 22., kedd

Putyin: hajlandóak vagyunk kétoldalú tárgyalásokra Ukrajnával a tűzszünetről

Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn a háború kezdete óta először kétoldalú tárgyalásokat javasolt Ukrajnával, ukrán kollégája, Volodimir Zelenszkij pedig azt mondta, hogy Kijev szívesen tárgyalna a polgári célpontok elleni támadások leállításáról.

Putyin: hajlandóak vagyunk kétoldalú tárgyalásokra Ukrajnával a tűzszünetről
2025. április 22., kedd

Kiderült, mi okozta Ferenc pápa halálát

Ferenc pápa hétfő reggel agyvérzést kapott, majd az ezt követő szívelégtelenségben hunyt el – közölte a Vatikán sajtóirodája hétfő este kiadott közleményében.

Kiderült, mi okozta Ferenc pápa halálát
2025. április 21., hétfő

A sede vacante állapotától a pápaválasztásig: beindultak a találgatások a lehetséges egyházfő kilétéről

Hétfőn este tartják a szertartást, amelyen a Vatikán hivatalosan is megállapítja Ferenc pápa halálát; a Szentatya első ravatala a Szent Márta-házban lesz, ahol elhunyt.

A sede vacante állapotától a pápaválasztásig: beindultak a találgatások a lehetséges egyházfő kilétéről