Fotó: Twitter
Oroszország szerint aggasztó a romániai kisebbségek helyzete, ezért nem szavazott meg egy, az emberi jogokra vonatkozó jelentést az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában.
2023. október 04., 17:362023. október 04., 17:36
2023. október 04., 18:092023. október 04., 18:09
A tanács hétfőn, Genfben ült össze, az orosz delegáció pedig az ülésen azzal vádolta Romániát, hogy megsérti a kisebbségek jogait, ezért a romániai emberi jogokról szóló jelentés ellen szavazott. Az orosz küldöttség bejegyzést is közzétett a Twitter X-en, amelyben az áll, hogy „továbbra is komoly aggodalmaink vannak a romániai nemzeti kisebbségek, köztük a romák, a magyarok és a kárpátaljai ruszinok diszkriminációja miatt”.
Arra is rámutatott, hogy
Nem Románia volt az egyetlen ország, amelyet Oroszország hibáztatott, mivel a montenegrói problémák miatt is aggodalmát fejezte ki. Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának több országot érintő időszakos felülvizsgálatára hétfőn került sor Genfben.
Romániát Traian Hristea, a külügyminisztérium globális ügyekért és diplomáciai stratégiákért felelős államtitkára képviselte – olvasható a bukaresti külügyminisztérium közleményében.
A közlemény szerint „ez alkalommal
Kiemelte továbbá a jogállamiság tiszteletben tartása, az igazságszolgáltatás reformja, a diszkrimináció megelőzése és az ellene való küzdelem, valamint az emberkereskedelem tekintetében a legfrissebb fejleményeket. Az emberi jogok romániai tiszteletben tartásának helyzetéről szóló munkacsoport jelentésének elfogadására az egyetemes időszakos felülvizsgálat negyedik ciklusának keretében került sor”.
Mint ismert, Oroszország részben az ott élő orosz kisebbséggel szembeni bánásmódra hivatkozva rohanta le 2022-ben Ukrajnát.
AZ ENSZ jogvédelmi intézménye
Az Emberi Jogi Tanács, amelyet 2006. március 15-én hozott létre a Közgyűlés, átvette a 60 éves ENSZ Emberi Jogi Bizottság munkáját és kulcsfontosságú kormányközi emberi jogi testületté vált. A Tanácsban 47 állam képviselője foglal helyet, három évre választják őket, és maximum két egymást követő ciklusban lehetnek tagok. Feladatuk az emberi jogok védelme és alkalmazásuk elősegítése, az emberi jogok megsértése elleni fellépés, és ajánlások tétele, beleértve az emberi jogi vészhelyzetek kezelését is. A Tanács az Egyetemes Időszakos Felülvizsgálat (UPR) során négyévente vizsgálja az emberi jogok helyzetét az ENSZ 193 tagállamában.
A Tanács együttműködik az ENSZ megbízottjaival, amely csoportot a korábbi Emberi Jogi Bizottság hozott létre. A megbízott lehet egyén – különmegbízott vagy képviselő – vagy egy munkacsoport. Ők elismert, független szakértők, akiket önkéntes alapon jelöli ki az Emberi Jogi Tanács. Megvizsgálják, ellenőrzik, és nyilvánosan jelentést tesznek az emberi jogok egyes országokban tapasztalt helyzetéről vagy súlyos emberi jogsértésekről, mint például az önkényes fogva tartás, kivégzés, kínzás, gyermek prostitúció vagy az alapjogok (lakhatáshoz, ivóvízhez, szólásszabadsághoz, oktatáshoz stb. való jog) megtagadása esetén.
A Tanács által kinevezett nemzetközileg elismert szakértők figyelemmel kísérik, és jelentést tesznek meghatározott országok emberi jogi helyzetéről, valamint az emberi jogok megsértéséről a világ bármely részében.
Az Emberi Jogi Főbiztosság támogatja mindezeket az erőfeszítéseket. Olyan tevékenységeken keresztül nyújt szakmai segítséget a kormányoknak, mint például a rendőrség és bírók képzése, törvényhozási tanácsadás és nemzeti emberi jogi intézmények létrehozása.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
Megkínoztak és megöltek gy 22 éves palesztin férfit a Hamász fegyveresei, miután nyilvánosan bírálta a terrorszervezetet, és részt vett az egyébként ritka Hamász-ellenes tüntetéseken Gázában – közölte a családja.
A Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői az elmúlt napokban megvitatták annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes biztosítani az ukrajnai békemegállapodást a következő néhány hónapban.
Az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek kedd este Budapesten a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért, ezt megelőzően többen is felszólaltak a jogszabály és a kormány ellen.
1 hozzászólás