A kommunikációs csatornák bővítéséről állapodott meg az amerikai és a kínai elnök, de Biden megint lediktátorozta Hszit

•  Fotó: Twitter/Joe Biden

Fotó: Twitter/Joe Biden

Az Amerikai Egyesült Államok elnöke, Joe Biden, és a kínai vezető, Hszi Csin-ping, szerdai megbeszélésükön egyetértettek abban, hogy megnyitnak egy elnöki „forró drótot”, újraélesztik a magas szintű katonai kommunikációt, valamint együttműködnek a fentanil nevű veszélyes kábítószer terjedésének visszaszorításában.

Hírösszefoglaló

2023. november 16., 11:002023. november 16., 11:00

A két politikus mintegy négy órán keresztül egyeztetett San Francisco külvárosában, hogy megpróbálják rendezni azokat a kérdéseket, amelyek feszültséget okoztak az amerikai-kínai kapcsolatokban.

A találkozó talán legkomolyabb eredményének a magas szintű katonai kommunikáció újraindítása tekinthető,

amely Nancy Pelosi képviselőházi elnök 2022. augusztusi tajvani látogatása után szakadt meg.

„Visszatérünk a közvetlen, nyílt és világos kommunikációhoz” – mondta a Híradó.hu által idézett Reuters szerint Biden, hozzátéve, hogy forró drótot létesítenek a két elnök számára, melyen bármikor elérhetik egymást.

Újságírói kérdésre ugyanakkor Biden megismételte korábbi kijelentését, miszerint kínai partnere „egy diktátor”. Mint fogalmazott,

Idézet
ő egy diktátor abban az értelemben, hogy egy kommunista országot vezet”.

Hszi erre úgy reagált, hogy az Egyesült Államokban a kínai kommunista párt iránti negatív nézetek „méltánytalanok”.

A felek egyetértettek abban, hogy Kína lépéseket tesz a fentanilexport megszüntetése irányába, ami az Egyesült Államokban a kábítószer-túladagolások fő okozója. „Életeket fog megmenteni” – mondta Biden, hozzátéve, hogy értékeli Hszi elkötelezettségét ebben a kérdésben. (Jelentések szerint tavaly több mint 110 ezer ember halt meg az Egyesült Államokban szintetikus kábítószerek túladagolásában, amelyek több mint kétharmada a fentanilhoz, egy erős opioidhoz köthető.) A megállapodás értelmében Peking közvetlenül azokat a vegyipari cégeket fogja ellenőrizni, amelyek előállítják a szert.

A két vezető abban is megállapodott, hogy

vegyes szakértői csoportot hoznak létre a mesterséges intelligencia technológiával kapcsolatos lehetséges kockázatok kiküszöbölésére.

Tajvan kérdésével kapcsolatban a kínai elnök elmondta Bidennek, hogy Kína előnyben részesíti a békés újraegyesítést a szigettel, majd felsorolta azokat a tényezőket is, amelyek esetén akár erő is alkalmazható lenne.

Amerikai partnere a béke és stabilitás szükségességét hangsúlyozta a Tajvani-szorosban, valamint a status quo fenntartására és a tajvani választások tiszteletben tartására szólította fel Kínát. Hszi minderre úgy reagált, hogy „a béke mindig jó, ám olykor el kell mozdulni a helyzet megoldása felé”, és

arra szólította fel az Egyesült Államokat, hogy hagyjon fel a fegyverek küldésével Tajvannak, továbbá támogassa a „békés újraegyesítést”.

Biden arra kérte Hszit, hogy használja befolyását Iránnal kapcsolatban annak érdekében, hogy Teherán ne indítson további támadásokat amerikai célpontok ellen a gázai konfliktus ürügyén.

Beszámolók szerint a találkozó barátságos hangnemben zajlott.

Idézet
A Föld elég nagy ahhoz, hogy mindkét ország sikeres lehessen”

– jelentette ki például Hszi Csin-ping egy alkalommal. Biden pedig azt mondta, az Egyesült Államoknak és Kínának biztosítania kell, hogy a versengésük ne váljon konfliktussá, és felelősségteljesen kell kezelniük kapcsolataikat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 16., péntek

Államfőválasztás: alaposan meglódult a diaszpóra, több mint 200 ezren szavaztak

Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Államfőválasztás: alaposan meglódult a diaszpóra, több mint 200 ezren szavaztak
2025. május 16., péntek

Nagyszabású fogolycseréről született megállapodás az orosz–ukrán tárgyaláson

A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.

Nagyszabású fogolycseréről született megállapodás az orosz–ukrán tárgyaláson
2025. május 16., péntek

Elnökválasztás: meghaladta az 50 ezret a diaszpórában leadott szavazatok száma

13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.

Elnökválasztás: meghaladta az 50 ezret a diaszpórában leadott szavazatok száma
2025. május 16., péntek

Tényleg hozzájárult a választás érvénytelenítése körüli mizéria Románia kizárásához az amerikai vízummentességi programból

A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.

Tényleg hozzájárult a választás érvénytelenítése körüli mizéria Románia kizárásához az amerikai vízummentességi programból
2025. május 16., péntek

Izrael fokozta a csapásokat Gázában, ahol Trump „szabadságövezetet” hozna létre

Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.

Izrael fokozta a csapásokat Gázában, ahol Trump „szabadságövezetet” hozna létre
2025. május 16., péntek

Elnökválasztás: külföldön már több mint 10 ezren voksoltak

Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.

Elnökválasztás: külföldön már több mint 10 ezren voksoltak
2025. május 16., péntek

A védelmi miniszter vezeti az ukrán delegációt a péntekre halasztott tűzszüneti tárgyalásokon, Moszkva azt mondja, hosszú távú békét akar

Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.

A védelmi miniszter vezeti az ukrán delegációt a péntekre halasztott tűzszüneti tárgyalásokon, Moszkva azt mondja, hosszú távú békét akar
2025. május 15., csütörtök

Címerét és személyi titkárát is kiválasztotta XIV. Leó pápa

XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.

Címerét és személyi titkárát is kiválasztotta XIV. Leó pápa
2025. május 15., csütörtök

Nacsa a romániai választásokról: álságos, hogy azok aggódnak a külhoni magyarokért, akik soha semmit nem tettek értük

A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.

Nacsa a romániai választásokról: álságos, hogy azok aggódnak a külhoni magyarokért, akik soha semmit nem tettek értük
2025. május 15., csütörtök

Meloni Rómában fogadta Simiont

Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.

Meloni Rómában fogadta Simiont
Meloni Rómában fogadta Simiont
2025. május 15., csütörtök

Meloni Rómában fogadta Simiont