Oldódik a feszültség? Orbán Viktor először utazott Kijevbe a háború kitörése óta
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Határidőhöz kötött, a béketárgyalások felgyorsítására lehetőséget adó tűzszünet megfontolását kérte Orbán Viktor miniszterelnök keddi kijevi látogatásán Volodimir Zelenszkijtől. Az ukrán elnök bejelentése szerint kidolgoznak egy olyan kétoldalú megállapodást, amely megoldja a két ország közötti vitás kérdéseket, és kölcsönösen előnyös lesz mindkét ország számára.
2024. július 02., 15:232024. július 02., 15:23
2024. július 02., 18:202024. július 02., 18:20
A találkozó fontos lépés volt a két ország között régóta fennálló problémák megoldása felé – így kommentálta Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök újságíróknak a kettejük között kedden Kijevben lezajlott tárgyalásokat a Jevropejszka Pravda és a Kyiv Independent tudósítása szerint. „A mai megbeszéléseink tartalma alapjául szolgálhat az államaink közötti jövőbeli kétoldalú megállapodásnak, amely szabályozni fogja a kapcsolatainkat” – mondta Zelenszkij a Jevropejszka Pravda szerint
A lap szerint
Újságíróknak nyilatkozva a vezetők hangsúlyozták, hogy a találkozó fontos lépés az elmúlt időszakban felgyülemlett problémák megoldása felé. „Az összes mai kérdésről folytatott párbeszédünk tartalma alapjává válhat egy jövőbeli kétoldalú dokumentumnak államaink között, amely szabályozni fogja valamennyi kapcsolatunkat, és amely az országok közötti kapcsolatokban tükörintézkedéseken alapul majd” – mondta Volodimir Zelenszkij.
Az ukrán elnök közölte, felvetette, hogy nyissanak egy ukrán iskolát Magyarországon az ott élő ukrán gyerekek számára, és Orbán Viktor támogatásáról biztosította ezt a kezdeményezését. Örömét fejezte ki, hogy Magyarország soros EU-elnökségének kezdete után a magyar miniszterelnök első útja Ukrajnába vezetett. „Ez közös európai prioritásunkat bizonyítja” – emelte ki. „Fontos, hogy béke legyen, hogy új alapokra helyezzük Európa megerősítését” – hangsúlyozta Zelenszkij.
„Magyarország készen áll hatékonyan együttműködni a hosszú távú biztonság elérése érdekében régiónkban és Európában” – jelentette ki. Elmondta, hogy Orbán Viktorral részletesen megvitatták, miként tud Magyarország részt venni egy második globális békecsúcstalálkozó megszervezésében, amely Kijev reményei szerint akár már idén létrejöhet. „Hálásak leszünk Magyarországnak, ha támogat minket ebben” – tette hozzá. „Fontos, hogy Magyarország EU-elnöksége hatékony legyen. Annak ellenére, hogy politikai nézeteinkben nem mindig egyezünk, mindketten Európa megerősítését, a szociális fejlődést az európai vállalatok gazdasági gyarapodását szolgáljuk” – hangoztatta. Zelenszkij szerint Ukrajna EU-csatlakozása hosszú folyamat lesz, amelyben feltétlenül szükség van dinamikára. Fontosnak nevezte, hogy Európa változatlanul támogassa Ukrajnát, valamint országának együttműködése minden szomszédjával megvalósuljon és kölcsönösen hasznos legyen.
„Szeretnénk megteremteni az országaink közötti kapcsolatokat, szeretnénk egy átfogó együttműködési megállapodást aláírni Ukrajnával, hasonlóan azokhoz a megállapodásokhoz, amelyeket Magyarország más szomszédaival kötöttünk” – mondta a magyar miniszterelnök. Hangsúlyozta azt is, hogy Magyarország kész támogatni az ukrán gazdaság modernizációját, és segítséget kíván nyújtani Ukrajnának az EU Tanácsának elnöksége alatt.
– tette hozzá a magyar miniszterelnök.
Orbán Viktor hangsúlyozta: azzal a szándékkal érkezett Kijevbe, hogy a kétoldalú kapcsolatok ügyében előrelépést tegyenek
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/MTI
Az MTI beszámolója szerint egyébként
Volodimir Zelenszkijjel folytatott tárgyalását követő közös sajtótájékoztatón megköszönte az ukrán elnöknek a meghívást, jelezve, hogy múlt csütörtökön állapodtak meg a találkozóról Brüsszelben. A magyar kormányfő hangsúlyozta: EU-elnökség átvétele után az első útja ide vezetett, mert a béke kérdése nem csak Ukrajnában fontos, hanem egész Európában. Hozzátette: a háború, amit az ukránok most elszenvednek, mélyen érinti az európai biztonságot.
Orbán Viktor
„A nemzetközi diplomácia szabályai lassúak és komplikáltak. Azt kértem az elnök úrtól, hogy fontoljuk meg, nem lehetne-e a sorrendet megfordítani és egy gyors tűzszünettel fölgyorsítani a béketárgyalásokat. Egy határidőhöz kötött tűzszünet, amely lehetőséget ad a béketárgyalások felgyorsítására: ennek a lehetőségeit mértem föl” – fogalmazott. Hozzátette: ezt tisztázta az ukrán elnökkel, és hálás az őszinte tárgyalásért és válaszokért. Azt is jelezte, hogy a tárgyalásról az Európai Unió Tanácsának, vagyis az uniós miniszterelnököknek egy jelentést készít, amelynek alapján megszülethetnek a szükséges európai döntések.
Volodimir Zelenszkij szerint a keddi megbeszélés alapjául szolgál egy jövőbeli kétoldalú dokumentumnak, amely a kétoldalú kapcsolatok minden szegmensét szabályozni fogja, és kölcsönösen előnyös lesz mindkét országnak
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/MTI
A magyar miniszterelnök Ukrajnának sok sikert kívánt és azt ígérte, hogy a magyar EU elnökség alatt állnak Ukrajna rendelkezésére, amiben segíteni tudnak, segíteni fognak. Orbán Viktor Magyarország és Ukrajna kapcsolatáról szólva hangsúlyozta: azzal a szándékkal érkezett Kijevbe, hogy a kétoldalú kapcsolatok ügyében előrelépést tegyenek. A magyar kormányfő konstruktívnak értékelte a tárgyalásokat a kétoldalú kérdésekről, hozzátéve, ideje volt, hogy megtörténjen a találkozó, mert számos olyan ügy van, amely rendezést kíván, és amelyről sokat tárgyaltak és vitatkoztak az elmúlt években.
A kormányfő kijelentette: szeretné, hogyha a két ország között a kapcsolatok sokkal jobbak lennének, ezért Magyarország szeretne átfogó együttműködési megállapodást kötni Ukrajnával, olyat, amilyet már a többi szomszédos országgal kötött. Jelezte: Magyarország, erejéhez mérten szívesen vesz részt az ukrán gazdaság modernizálásában, és ehhez rendezett kereteket szeretne.
Az Ukrajnában élő őshonos magyar kisebbség ügyében a magyar kormányfő azt mondta: esélyt lát arra, hogy előrelépést érnek el. A Magyarországon élő ukránokkal kapcsolatban pedig bejelentette: örömmel fogadta Volodimir Zelenszkij kezdeményezését, hogy legyen ukrán iskola Magyarországon. Közölte: ennek a finanszírozását a magyar állam vállalja, és annyi iskolát fognak majd működtetni, amennyire szükség van. „Ha egyet, akkor egyet, ha tízet, akkor tízet” – tette hozzá. Orbán Viktor emlékeztetett: ukránok korábban is éltek Magyarországon, ukrán önkormányzat is van, de a menekültek magas száma miatt most sokkal többen tartózkodnak itt, mint korábban. „Ezekről a családokról gondoskodni kell, munkára, megélhetésre, biztonságra van szükségük, a gyerekeknek pedig megfelelő iskolákra, jó tanárokra” – tette hozzá a kormányfő, aki fontosnak nevezte, hogy az ott tartózkodó ukránok otthon érezzék magukat Magyarországon.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Mint arról beszámoltunk, Magyarország hétfőn vette át az EU soros elnökségét, Orbán Viktor pedig kedden reggel érkezett Kijevbe előre be nem jelentett látogatásra. Ez az első útja Ukrajnába az oroszországi teljes körű háború kezdete óta. A látogatás előtt Orbán Viktor az ukrajnai békét előmozdító lépések szükségességéről beszélt, kedden pedig
Mint megírtuk, a magyar kormányfő sajtófőnöke megerősítette, hogy Orbán kijevi tárgyalásainak legfontosabb témája a béke megteremtésének lehetősége. A látogatást az Ukrajnában élő magyar kisebbségek jogairól szóló tárgyalások után erősítették meg.
– mondta a forrás. „Az elmúlt hetekben megállapodás született. Ezt sikerként könyvelhetik el” – tette hozzá.
Budapest többször is Kijev szemére vetette, hogy diszkriminálja a Kárpátalján él magyar etnikai kisebbséget, amit az ukrán vezetés tagad. Ugyanakkor közismert, hogy az ukrán oktatási és a nyelvtörvény súlyosan korlátozza a kisebbségek anyanyelvi oktatáshoz és anyanyelv-használathoz kapcsolódó jogait.
„Nem várunk semmit (a látogatástól), és nem a mi dolgunk, hogy ezt kommentáljuk. De érthető, hogy Magyarországnak, amely átvette az EU (tanácsi) elnökségét, eleget kell tennie kötelezettségeinek” – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Hozzátette, hogy szerinte Orbánt ebben az esetben Brüsszel érdekei vezérlik, nem pedig Magyarországé, noha a nemzeti érdekek határozott védelmezőjeként ismert. Arra a kérdésre, hogy a magyar kormány felvette-e a kapcsolatot a Kremllel Orbán kijevi látogatása előtt, Peszkov nemmel válaszolt.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök kedden meglepetésszerű látogatást tesz Kijevben – közölte három forrásra hivatkozva a Guardian.
Vidéken rejtette el a napokban Budapesten meggyilkolt amerikai nő holttestét a megölésével gyanúsított ír férfi – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) szombati sajtótájékoztatóján. A bűncselekmény az intim együttlét során történt.
Ukrajna minden korábbinál nagyobb dróntámadást indított Moszkva ellen: a támadás egy ember sérülését okozta és több tucatnyi repülőjárat átirányításához vezetett. Eközben az oroszok Odessza ellen intéztek légicsapást.
A lakosság szerint a hatóságok későn és hibásan kezelték az árvízhelyzetet Spanyolországban, ezért körülbelül 130 ezren tüntettek Valenciában. A tömeg sárral, székekkel és tárgyakkal dobálta meg a rendőrséget, és megrohamozta a városházát is.
A Román Posta szombaton bejelentette, hogy kézhez kapta az első, levélben leadott szavazatokat az államelnöki és a parlamenti választásokra a külföldön élő román állampolgároktól.
További két román állampolgárt is azonosítottak a spanyolországi áradások halálos áldozatai között – tájékoztatott szombaton a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.
Donald Trump elleni merénylet előkészítésére adott megbízást hetekkel az amerikai elnökválasztást megelőzően az Iráni Iszlám Forradalmi Gárda – derült ki az amerikai hatóságok által pénteken nyilvánosságra hozott büntetőfeljelentésből.
Elfogadták a magyar EU-elnökség által előterjesztett versenyképességi paktumot, a budapesti deklarációt az Európai Unió állam- és kormányfőinek pénteki informális ülésén.
Az európai versenyképesség volt a fő kérdés az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülésén – közölte a tanácskozást követő sajtótájékoztatón pénteken az Európai Bizottság elnöke.
A gyermekek elleni erőszak visszaszorítására szólított fel nemzetközi összefogást sürgetve az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a kolumbiai Bogotában, a gyermekek elleni erőszakról tartott első ENSZ-konferencián.
Az ukrán elnök megvitatta a NATO-főtitkárral az észak-koreai hadsereg részvételét a háborúban
A budapesti informális EU-csúcs keretében Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Mark Rutte NATO-főtitkárral folytatott megbeszélést.
szóljon hozzá!