Orbán tűzszünet megfontolására kérte Zelenszkijt, aki ukrán iskolát kért a magyar kormányfőtől

Oldódik a feszültség? Orbán Viktor először utazott Kijevbe a háború kitörése óta •  Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Oldódik a feszültség? Orbán Viktor először utazott Kijevbe a háború kitörése óta

Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Határidőhöz kötött, a béketárgyalások felgyorsítására lehetőséget adó tűzszünet megfontolását kérte Orbán Viktor miniszterelnök keddi kijevi látogatásán Volodimir Zelenszkijtől. Az ukrán elnök bejelentése szerint kidolgoznak egy olyan kétoldalú megállapodást, amely megoldja a két ország közötti vitás kérdéseket, és kölcsönösen előnyös lesz mindkét ország számára.

Hírösszefoglaló

2024. július 02., 15:232024. július 02., 15:23

2024. július 02., 18:202024. július 02., 18:20

A találkozó fontos lépés volt a két ország között régóta fennálló problémák megoldása felé – így kommentálta Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök újságíróknak a kettejük között kedden Kijevben lezajlott tárgyalásokat a Jevropejszka Pravda és a Kyiv Independent tudósítása szerint. „A mai megbeszéléseink tartalma alapjául szolgálhat az államaink közötti jövőbeli kétoldalú megállapodásnak, amely szabályozni fogja a kapcsolatainkat” – mondta Zelenszkij a Jevropejszka Pravda szerint

A lap szerint

Zelenszkij és Orbán megállapodott abban, hogy a kétoldalú problémákat rendezését elősegítő megállapodást dolgoznak ki.

Újságíróknak nyilatkozva a vezetők hangsúlyozták, hogy a találkozó fontos lépés az elmúlt időszakban felgyülemlett problémák megoldása felé. „Az összes mai kérdésről folytatott párbeszédünk tartalma alapjává válhat egy jövőbeli kétoldalú dokumentumnak államaink között, amely szabályozni fogja valamennyi kapcsolatunkat, és amely az országok közötti kapcsolatokban tükörintézkedéseken alapul majd” – mondta Volodimir Zelenszkij.

Az ukrán elnök közölte, felvetette, hogy nyissanak egy ukrán iskolát Magyarországon az ott élő ukrán gyerekek számára, és Orbán Viktor támogatásáról biztosította ezt a kezdeményezését. Örömét fejezte ki, hogy Magyarország soros EU-elnökségének kezdete után a magyar miniszterelnök első útja Ukrajnába vezetett. „Ez közös európai prioritásunkat bizonyítja” – emelte ki. „Fontos, hogy béke legyen, hogy új alapokra helyezzük Európa megerősítését” – hangsúlyozta Zelenszkij.

Az elnök kifejezte háláját Magyarországnak az Ukrajnának nyújtott humanitárius támogatásért, kiemelve, hogy az emberélet megvédését elsőrendű fontosságúnak tekinti.

„Magyarország készen áll hatékonyan együttműködni a hosszú távú biztonság elérése érdekében régiónkban és Európában” – jelentette ki. Elmondta, hogy Orbán Viktorral részletesen megvitatták, miként tud Magyarország részt venni egy második globális békecsúcstalálkozó megszervezésében, amely Kijev reményei szerint akár már idén létrejöhet. „Hálásak leszünk Magyarországnak, ha támogat minket ebben” – tette hozzá. „Fontos, hogy Magyarország EU-elnöksége hatékony legyen. Annak ellenére, hogy politikai nézeteinkben nem mindig egyezünk, mindketten Európa megerősítését, a szociális fejlődést az európai vállalatok gazdasági gyarapodását szolgáljuk” – hangoztatta. Zelenszkij szerint Ukrajna EU-csatlakozása hosszú folyamat lesz, amelyben feltétlenül szükség van dinamikára. Fontosnak nevezte, hogy Európa változatlanul támogassa Ukrajnát, valamint országának együttműködése minden szomszédjával megvalósuljon és kölcsönösen hasznos legyen.

Orbán Viktor is úgy véli, hogy a tárgyalások közelebb vitték a két országot egy esetleges új megállapodás aláírásához.

„Szeretnénk megteremteni az országaink közötti kapcsolatokat, szeretnénk egy átfogó együttműködési megállapodást aláírni Ukrajnával, hasonlóan azokhoz a megállapodásokhoz, amelyeket Magyarország más szomszédaival kötöttünk” – mondta a magyar miniszterelnök. Hangsúlyozta azt is, hogy Magyarország kész támogatni az ukrán gazdaság modernizációját, és segítséget kíván nyújtani Ukrajnának az EU Tanácsának elnöksége alatt.

Idézet
Minden jót kívánok Ukrajnának, és Magyarország elnöksége alatt mindenben segíteni fogunk, amiben csak tudunk”

– tette hozzá a magyar miniszterelnök.

Orbán Viktor hangsúlyozta: azzal a szándékkal érkezett Kijevbe, hogy a kétoldalú kapcsolatok ügyében előrelépést tegyenek •  Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/MTI Galéria

Orbán Viktor hangsúlyozta: azzal a szándékkal érkezett Kijevbe, hogy a kétoldalú kapcsolatok ügyében előrelépést tegyenek

Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/MTI

Az MTI beszámolója szerint egyébként

Orbán Viktor határidőhöz kötött tűzszünet megfontolását kérte az ukrán elnöktől.

Volodimir Zelenszkijjel folytatott tárgyalását követő közös sajtótájékoztatón megköszönte az ukrán elnöknek a meghívást, jelezve, hogy múlt csütörtökön állapodtak meg a találkozóról Brüsszelben. A magyar kormányfő hangsúlyozta: EU-elnökség átvétele után az első útja ide vezetett, mert a béke kérdése nem csak Ukrajnában fontos, hanem egész Európában. Hozzátette: a háború, amit az ukránok most elszenvednek, mélyen érinti az európai biztonságot.

Orbán Viktor

nagyra értékelte azokat a kezdeményezéseket, amelyeket Ukrajna elnöke tett a béke érdekében, ugyanakkor jelezte: megosztotta azt a véleményét Volodimir Zelenszkijjel, hogy ezek a kezdeményezések hosszú időt vesznek igénybe.

„A nemzetközi diplomácia szabályai lassúak és komplikáltak. Azt kértem az elnök úrtól, hogy fontoljuk meg, nem lehetne-e a sorrendet megfordítani és egy gyors tűzszünettel fölgyorsítani a béketárgyalásokat. Egy határidőhöz kötött tűzszünet, amely lehetőséget ad a béketárgyalások felgyorsítására: ennek a lehetőségeit mértem föl” – fogalmazott. Hozzátette: ezt tisztázta az ukrán elnökkel, és hálás az őszinte tárgyalásért és válaszokért. Azt is jelezte, hogy a tárgyalásról az Európai Unió Tanácsának, vagyis az uniós miniszterelnököknek egy jelentést készít, amelynek alapján megszülethetnek a szükséges európai döntések.

Volodimir Zelenszkij szerint a keddi megbeszélés alapjául szolgál egy jövőbeli kétoldalú dokumentumnak, amely a kétoldalú kapcsolatok minden szegmensét szabályozni fogja, és kölcsönösen előnyös lesz mindkét országnak •  Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/MTI Galéria

Volodimir Zelenszkij szerint a keddi megbeszélés alapjául szolgál egy jövőbeli kétoldalú dokumentumnak, amely a kétoldalú kapcsolatok minden szegmensét szabályozni fogja, és kölcsönösen előnyös lesz mindkét országnak

Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/MTI

A magyar miniszterelnök Ukrajnának sok sikert kívánt és azt ígérte, hogy a magyar EU elnökség alatt állnak Ukrajna rendelkezésére, amiben segíteni tudnak, segíteni fognak. Orbán Viktor Magyarország és Ukrajna kapcsolatáról szólva hangsúlyozta: azzal a szándékkal érkezett Kijevbe, hogy a kétoldalú kapcsolatok ügyében előrelépést tegyenek. A magyar kormányfő konstruktívnak értékelte a tárgyalásokat a kétoldalú kérdésekről, hozzátéve, ideje volt, hogy megtörténjen a találkozó, mert számos olyan ügy van, amely rendezést kíván, és amelyről sokat tárgyaltak és vitatkoztak az elmúlt években.

Idézet
A múlt vitáit megpróbáljuk magunk mögött hagyni, és az előttünk álló időszakra összpontosítunk” – hangsúlyozta Orbán Viktor.

A kormányfő kijelentette: szeretné, hogyha a két ország között a kapcsolatok sokkal jobbak lennének, ezért Magyarország szeretne átfogó együttműködési megállapodást kötni Ukrajnával, olyat, amilyet már a többi szomszédos országgal kötött. Jelezte: Magyarország, erejéhez mérten szívesen vesz részt az ukrán gazdaság modernizálásában, és ehhez rendezett kereteket szeretne.

Az Ukrajnában élő őshonos magyar kisebbség ügyében a magyar kormányfő azt mondta: esélyt lát arra, hogy előrelépést érnek el. A Magyarországon élő ukránokkal kapcsolatban pedig bejelentette: örömmel fogadta Volodimir Zelenszkij kezdeményezését, hogy legyen ukrán iskola Magyarországon. Közölte: ennek a finanszírozását a magyar állam vállalja, és annyi iskolát fognak majd működtetni, amennyire szükség van. „Ha egyet, akkor egyet, ha tízet, akkor tízet” – tette hozzá. Orbán Viktor emlékeztetett: ukránok korábban is éltek Magyarországon, ukrán önkormányzat is van, de a menekültek magas száma miatt most sokkal többen tartózkodnak itt, mint korábban. „Ezekről a családokról gondoskodni kell, munkára, megélhetésre, biztonságra van szükségük, a gyerekeknek pedig megfelelő iskolákra, jó tanárokra” – tette hozzá a kormányfő, aki fontosnak nevezte, hogy az ott tartózkodó ukránok otthon érezzék magukat Magyarországon.

•  Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán Galéria

Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Mint arról beszámoltunk, Magyarország hétfőn vette át az EU soros elnökségét, Orbán Viktor pedig kedden reggel érkezett Kijevbe előre be nem jelentett látogatásra. Ez az első útja Ukrajnába az oroszországi teljes körű háború kezdete óta. A látogatás előtt Orbán Viktor az ukrajnai békét előmozdító lépések szükségességéről beszélt, kedden pedig

magát a látogatást azzal magyarázta, hogy a magyar elnökség az Európai Unió előtt álló kihívásokkal kíván foglalkozni.

Mint megírtuk, a magyar kormányfő sajtófőnöke megerősítette, hogy Orbán kijevi tárgyalásainak legfontosabb témája a béke megteremtésének lehetősége. A látogatást az Ukrajnában élő magyar kisebbségek jogairól szóló tárgyalások után erősítették meg.

Idézet
A találkozó előfeltétele volt, hogy a nemzetiségi jogok kérdését megoldják”

– mondta a forrás. „Az elmúlt hetekben megállapodás született. Ezt sikerként könyvelhetik el” – tette hozzá.

Budapest többször is Kijev szemére vetette, hogy diszkriminálja a Kárpátalján él magyar etnikai kisebbséget, amit az ukrán vezetés tagad. Ugyanakkor közismert, hogy az ukrán oktatási és a nyelvtörvény súlyosan korlátozza a kisebbségek anyanyelvi oktatáshoz és anyanyelv-használathoz kapcsolódó jogait.

A Kreml úgy kommentálta a látogatást: Moszkva semmit sem vár Orbán Viktor kijevi látogatásától.

„Nem várunk semmit (a látogatástól), és nem a mi dolgunk, hogy ezt kommentáljuk. De érthető, hogy Magyarországnak, amely átvette az EU (tanácsi) elnökségét, eleget kell tennie kötelezettségeinek” – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Hozzátette, hogy szerinte Orbánt ebben az esetben Brüsszel érdekei vezérlik, nem pedig Magyarországé, noha a nemzeti érdekek határozott védelmezőjeként ismert. Arra a kérdésre, hogy a magyar kormány felvette-e a kapcsolatot a Kremllel Orbán kijevi látogatása előtt, Peszkov nemmel válaszolt.

korábban írtuk

FRISSÍTVE - Kijevbe érkezett és Zelenszkijjel találkozik Orbán Viktor
FRISSÍTVE - Kijevbe érkezett és Zelenszkijjel találkozik Orbán Viktor

Orbán Viktor magyar miniszterelnök kedden meglepetésszerű látogatást tesz Kijevben – közölte három forrásra hivatkozva a Guardian.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 01., kedd

Szerdától az EU-állampolgárok is csak elektronikus beutazási engedéllyel léphetnek be az Egyesült Királyságba

Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.

Szerdától az EU-állampolgárok is csak elektronikus beutazási engedéllyel léphetnek be az Egyesült Királyságba
2025. április 01., kedd

„Gyanút keltő”, hogy a Tate fivérek az Egyesült Arab Emírségbe utaztak, amellyel Romániának nincs kiadatási egyezménye

Egy magángéppel Dubajba utazott kedden Andrew Tate influenszer és a fivére, Tristan Tate, miután eleget tettek Romániában a hatósági felügyeletükkel együtt járó jelentkezési kötelezettségnek – számolt be az EFE hírügynökség.

„Gyanút keltő”, hogy a Tate fivérek az Egyesült Arab Emírségbe utaztak, amellyel Romániának nincs kiadatási egyezménye
2025. április 01., kedd

Ugyanúgy próbálnak ellehetetleníteni, mint Georgescut Romániában – panaszolja Trumpnak az autonóm Gagauzia kormányzója

Donald Trumptól kér segítséget Evgeniya Guțul, Moldova autonóm régiója, Gagauzia kormányzója, miután a hatóságok korrupció gyanúja miatt őrizetbe vették.

Ugyanúgy próbálnak ellehetetleníteni, mint Georgescut Romániában – panaszolja Trumpnak az autonóm Gagauzia kormányzója
2025. április 01., kedd

Erősíti a katonai együttműködést Magyarország és Szerbia

A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.

Erősíti a katonai együttműködést Magyarország és Szerbia
2025. április 01., kedd

Ursula von der Leyen: a vámtarifák általános bevezetése romboló hatású, de Európa nyitott a tárgyalásokra

Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen.

Ursula von der Leyen: a vámtarifák általános bevezetése romboló hatású, de Európa nyitott a tárgyalásokra
2025. április 01., kedd

Jelentős gázai város evakuálására adott parancsot az izraeli hadsereg, folytatódik a terrorellenes művelet

Az izraeli hadsereg új, átfogó evakuálási parancsot adott ki a Gázai övezet déli részére – a legjelentősebbet azóta, hogy a hónap elején újraindult az offenzíva a palesztin területen.

Jelentős gázai város evakuálására adott parancsot az izraeli hadsereg, folytatódik a terrorellenes művelet
2025. április 01., kedd

Washington: Trump nem értékelte Putyin ukrajnai ideiglenes kormány felállítására vonatkozó javaslatát

Donald Trump amerikai elnök „nem értékelte” Vlagyimir Putyin orosz elnök felhívását, hogy hozzanak létre ideiglenes kormányt Ukrajnában Volodimir Zelenszkij elnök leváltására – közölte hétfőn a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.

Washington: Trump nem értékelte Putyin ukrajnai ideiglenes kormány felállítására vonatkozó javaslatát
2025. április 01., kedd

Le Pen: politikai ítélet született ellenem, Trump: ez olyan, mint ami Amerikában történt

Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság „politikai döntést" hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól.

Le Pen: politikai ítélet született ellenem, Trump: ez olyan, mint ami Amerikában történt
2025. március 31., hétfő

Csapnivaló a közúti közlekedés – ismét Romániát hozták fel negatív példaként a NATO-erők szállítása kapcsán

Romániát hozta fel negatív példaként a NATO-csapatok és hadfelszerelés szállítását akadályozó nehézségek kapcsán Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, az Egyesült Államok Európában állomásozó egységeinek korábbi paracsnoka.

Csapnivaló a közúti közlekedés – ismét Romániát hozták fel negatív példaként a NATO-erők szállítása kapcsán
2025. március 31., hétfő

Letöltendő börtönbüntetésre ítélték Marine Le Pent, akit öt évre közhivatal viselésétől is eltiltottak

Négy év börtönre, ebből két év letöltendő szabadságvesztésre és öt évnyi közhivatal viselésétől való eltiltásra ítélte Marine Le Pent hétfőn egy párizsi bíróság – adta hírül a Híradó.hu.

Letöltendő börtönbüntetésre ítélték Marine Le Pent, akit öt évre közhivatal viselésétől is eltiltottak