Békés hatalomáradás Szíriában? Mohamed Gázi al-Dzsalali távozó miniszterelnök (balra), a fő lázadócsoport, a HTS vezetője, Abu Mohamed al-Dzsolani (jobbról a második) és a HTS-hez kötődő kormány miniszterelnöke, Mohamed al-Basir a hétfői találkozón
Fotó: Szíriai Katonai Műveleti Parancsnokság
A hatalom átadásáról tárgyalt a Levantei Felszabadítási Szervezet (Hajat Tahrir al-Sam, HTS) szíriai lázadócsoport vezetője az Aszad-rezsim távozó miniszterelnökével folytatott hétfői találkozón.
2024. december 10., 09:302024. december 10., 09:30
A lázadók által hétfőn megosztott videón látható, amint a fő lázadócsoport, a HTS vezetője, Abu Mohamed al-Dzsolani és a HTS-hez kötődő kormány miniszterelnöke, Mohamed al-Basir találkozik a távozó miniszterelnökkel, Mohamed Gázi al-Dzsalalival.
„Az átmeneti miniszterelnök személyéről még nem született döntés. Ma megbeszéléseket folytattak Dzsolani, Mohamed al-Basir és a jelenlegi miniszterelnök között. Ez a Four Seasons Hotelben volt” – mondta a CNN-nek egy, a tárgyalásokhoz közel álló forrás.
Al-Basir a megmentési kormány HTS-hez kötődő miniszterelnöke, amely a lázadók kezén lévő észak-szíriai Idlíb területét igazgatja.
A damaszkuszi találkozóra azt követően került sor, hogy
„A srácoknak most nagyon jó tapasztalataik vannak, a semmiből kezdték a munkát. Ne feledjük, hogy Idlíb kicsi, források nélküli, de a múltban sok mindenre képesek voltunk” – mondta a videóban a HTS vezetője, Dzsolani.
„Látni fogják, hogy tapasztaltak. Sikereket tudnak felmutatni bizonyos kérdésekkel kapcsolatban különböző területeken, ezért kell folytatnunk a velük való együttműködést, és hasznosítanunk [a tapasztalataikat]” – tette hozzá Dzsolani, akit a lázadók valódi nevén, Ahmed as-Saraként emlegetnek.
A szír fővárost vasárnap óta uraló iszlamista HTS hétfőn bejelentette, hogy „új kormány megalakításán dolgozik”, de részleteket nem közölt. A parlament pedig közölte, hogy tiszteletben tartja a népakaratot „egy új Szíria” felépítésében.
A Szíriával szomszédos országok támogatását és Szíria demokratikus átalakítása érdekében tett lépéseket ígért Joe Biden amerikai elnök vasárnap az Aszad-rezsim bukására reagálva.
A SANA szíriai állami hírügynökség által idézett parlamenti közlemény szerint „minden szíriai életében december 8-a történelmi nap volt, olyan, amely elindítja az országot a törvényesség és az igazságosság útján”.
Ígéretet tettek arra, hogy minden katona, akit Aszad uralma alatt besoroztak a hadseregbe, amnesztiában részesül.
Az ország második legnagyobb városában, Aleppóban hétfőn nyugodt volt a helyzet, és szemtanúk szerint csak a HTS fegyveresei voltak láthatók az utcákon.
A Fehérsisakosok nevű polgári védelmi egység az X-en hétfőn azt írta, hogy tovább folytatják az Aszad-rendszer által titkos helyeken bebörtönzött foglyok felkutatását.
A HTS közlése szerint
az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű, angliai székhelyű aktivistahálózat pedig arról számolt be, hogy a 910 halott között 138 civil van, részben nők és gyerekek.
Szíriában iszlamista felkelők az előző napokban vidéken aratott katonai sikereik után vasárnapra virradóra bejelentették a szír főváros, Damaszkusz elfoglalását és Aszad elnök 24 éves uralmának megdöntését.
Eközben Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Bassár el-Aszad rezsimjének bukása új fejezetet nyitott a Közel-Keleten, és fogadkozott, hogy Izrael továbbra is azon fog dolgozni, hogy megváltoztassa a régió arculatát.
Egy hétfői sajtótájékoztatón
Azt mondta, hogy a Hezbollah vezetőjének, Hasszán Naszrallahnak a likvidálása kulcsfontosságú volt Irán úgynevezett ellenállási tengelyének meggyengítéséhez, amely szövetséges államokat és milíciákat foglal magában. Bár a tengelyt nem sikerült legyőzni, Netanjahu kijelentette, hogy Izrael megváltoztatja a Közel-Kelet arculatát.
„Akik együttműködnek velünk, azok nyernek. Akik ellenünk vannak, veszítenek” – mondta.
Netanjahu azt is mondta, hogy Izrael továbbra is garantálni fogja biztonságát azzal, hogy fenntartja jelenlétét a megszállt Golán-fennsíkon, amelyet 1967-ben foglalt el Szíriától.
„A Golán-fennsíkok örökre Izrael állam része marad” – mondta.
Netanjahu vasárnap közölte, hogy
Jiszráel Kac védelmi miniszter hivatala hétfőn megerősítette, hogy Izrael elfoglalta a Szíria, Libanon és a Golán-fennsíkok határán fekvő stratégiai fontosságú Hermon-hegy szíriai oldalát. Egyúttal felszólított a Golán-fennsíkon lévő ütközőzóna izraeli elfoglalásának befejezésére és egy „biztonsági övezet” létrehozására is.
Egyébként szíriai médiajelentések szerint
A brit székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (SOHR) szerint több mint 100 csapást mértek katonai célpontokra.
A helyi médiajelentések szerint egy, a vegyi fegyverek előállításával gyaníthatóan kapcsolatban álló kutatóközpont is a találatok között volt.
Izrael azt állítja, hogy az Aszad-rezsim megbuktatását követően azért lép fel, hogy megakadályozza, hogy a fegyverek „szélsőségesek kezébe kerüljenek”.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
szóljon hozzá!