Folytonosság. Az iszlamista terrorszervezet új vezére a tavaly októberi tömegmészárlás szervezője
Fotó: Képernyőmentés – videofelvétel
A Hamász iszlamista palesztin szervezet Jahja esz-Szinvárt, a szervezet gázai övezeti vezetőjét nevezte ki a múlt héten Teheránban meggyilkolt politikai vezető, Iszmail Haníje utódjának.
2024. augusztus 07., 08:342024. augusztus 07., 08:34
Szinvár, akit az Izrael ellen tavaly október 7-én végrehajtott támadás megszervezésével vádolnak, ű
„Az Iszlám Ellenállási Mozgalom (Hamász) bejelenti, hogy Jahja esz-Szinvár parancsnokot választotta a mozgalom politikai bizottságának élére, a mártír Iszmail Haníje utódjául, Allah legyen hozzá könyörületes” – áll a szervezet által a Telegramon kedden közzétett rövid közleményben.
A kinevezés hírét a Gázai övezetből kilőtt rakéták sortüzével ünnepelték, ahol jelenleg is harcolnak a palesztin fegyveresek az izraeli katonákkal.
Szinvár, aki felnőtt élete felét izraeli börtönökben töltötte, a legbefolyásosabb Hamász-vezető, aki még életben van Haníje meggyilkolása után.
A hatvanegy éves Szinvár egy menekülttáborban született a Gázai övezet déli részén fekvő Hán-Juniszban. 2017-ben választották meg a Hamász gázai vezetőjének.
Bebörtönzése előtt hivatalosan az al-Medzs biztonsági egység vezetője volt, amely felkutatta és megölte az izraeli titkosszolgálattal együttműködő palesztinokat.
Mindeközben Hasszán Naszrallah, a Hezbollah vezetője kijelentette, hogy a szervezet „a következményektől függetlenül” válaszolni fog Izraelnek, hogy megbosszulja a csoport legfőbb parancsnokának egy héttel ezelőtti meggyilkolását, de az izraeliek várakoztatása „a büntetés része”.
Naszrallah beszéde előtt, amelyet a csoport egy hete meggyilkolt legfőbb parancsnokának, Fuad Sukrnak az emlékére tartottak, Bejrút belvárosa felett köröző izraeli repülőgépek hangrobbanásai hallatszottak. A CNN stábja érezte, hogy az épület megremeg, és látta, hogy a repülőgépek több jelzőrakétát lőttek ki.
A hónapok óta tartó, határokon átnyúló tűzpárbaj kedd reggel fokozódott, miután a Hezbollah drónok rajait indította el észak-izraeli városok katonai célpontjai felé. Az Izraeli Védelmi Erők közlése szerint egy drónt elfogtak, és az incidensnek több sebesültje volt, köztük egy férfi, aki súlyosan megsebesült az észak-izraeli Naharija városában.
A térség felkészült a Hezbollah és Irán várható válaszlépéseire a Sukr és a Hamász politikai vezetője, Iszmail Haníje meggyilkolása miatt, akit Teheránban öltek meg a múlt héten.
Mint megírtuk, Ali Hamenei iráni legfelsőbb vezető és az általa vezetett Iszlám Forradalmi Gárda „fájdalmas” választ ígért Izraelnek Haniyeh teheráni meggyilkolásáért.
Hétfőn az iraki Al-Aszad légibázisra kilőtt rakéták több amerikai személyt megsebesítettek, a Pentagon szerint Irán által támogatott csoportok támadása nyomán.
– mondta Naszrallah.
Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter további katonai eszközöket vezényelt a térségbe, egy repülőgép-hordozó csapásmérő csoportot, egy vadászrepülőszázadot és további hadihajókat küldött a Közel-Keletre.
Putyin mérsékelt megtorlást kért Irántól Izrael ellen
Vlagyimir Putyin orosz elnök arra kérte Irán legfelsőbb vezetőjét, Ali Khamenei ajatollahot, hogy célzott megtorlást hajtson végre Izrael ellen – jelentette a Reuters kedden két magas rangú iráni tisztségviselőre hivatkozva.
Oroszország nemzetbiztonsági tanácsának titkára és korábbi védelmi minisztere, Szergej Sojgu hétfőn Teheránba látogatott, miután az ország katonai válaszlépésre készül Izraelnek a Hamász politikai vezetőjének, Iszmail Haníjehnek július 31-én iráni földön elkövetett meggyilkolása miatt.
Sojgu állítólag személyesen adta át Putyin üzenetét, hangsúlyozva, hogy polgári célpontokat kerülni kell.
A The New York Times hétfőn arról számolt be, hogy Irán a kiélezett feszültségek közepette modern légvédelmi rendszereket kért Oroszországtól. A két forrás a Reutersnek elmondta, hogy Irán Szu-35-ös vadászgépeket is kért.
Az északkelet-lengyelországi Redzikowóban hivatalosan is felavatták szerdán az amerikai rakétavédelmi rendszer európai részét (EPAA) képező rakétavédelmi bázist.
Megjelent az Európai Unió Hivatalos Lapjában az Európai Parlament állásfoglalása, amelyben cselekvésre ösztökéli az Európai Bizottságot az Oroszország által „bitorolt” román aranytartalék visszakövetelése ügyében.
Többet kell tennünk annak érdekében, hogy Ukrajna továbbra is harcban maradhasson, képes legyen a lehető legnagyobb mértékben visszaverni a háborúban az orosz támadást és megakadályozni, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök sikerrel járjon.
Izrael elnöke, Jichák Hercog a radikális iszlamista Hamász kezében lévő túszok kiszabadítását nevezte első és legfontosabb feladatnak kedden, amikor a Fehér Házban találkozott Joe Biden amerikai elnökkel.
Nem ment simán az Európai Bizottságba delegálandó román biztosjelölt, Roxana Mînzatu meghallgatása az Európai Parlamentben.
Kétszáz harckocsit veszített az ukrán hadsereg a kurszki régióban az ott augusztus elején elindított támadásának kezdete óta – közölte kedden az orosz védelmi minisztérium.
Várhatóan 2025 tavaszán oldja fel Ausztria a Románia és Bulgária schengeni csatlakozásával szembeni vétót – értesült az osztrák sajtó.
Kormányzati pozíciót kap Washingtonban Elon Musk, aki a kampány során jelentős támogatást nyújtott Donald Trumpnak: a megválasztott elnök bejelentette, hogy Elon Musk és Vivek Ramaswamy fogja vezetni az új „kormányzati hatékonysági minisztériumot”.
Románia azt javasolta a Biden-kormányzatnak, hogy még Donald Trump megválasztott elnök hivatalba lépése, január 20. előtt tegyék meg a bejelentést Románia felvételéről a vízummentességi programba – jelentette be Andrei Muraru.
Nem lesz tűzszünet Libanonban, amíg Izrael el nem éri háborús céljait – közölte az X-en kedden Jiszráel Kac izraeli védelmi miniszter.
szóljon hozzá!