A jelenlegi 18 helyett csak 16 minisztérium működne a következő kormányban, és csökkentenék az állami apparátus létszámát – kiszivárgott sajtóhírek szerint ebben állapodtak meg szerdán a négypárti koalíciós szándéknyilatkozatot aláíró pártok.
Klaus Iohannis államfő szerdán aláírta az új összetételű parlament összehívásáról szóló rendeletet – tájékoztatott az elnöki hivatal.
A román védelmi minisztérium nekilátott az aranyosgyéresi légi támaszpont bővítési és felújítási munkálatai második szakaszának, melynek részleteit szolgálati titokként kezelik.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) az Állandó Választási Hatóság (AEP) által küldött feljelentés nyomán vizsgálja azokat az influenszereket, akik Călin Georgescut támogatták a TikTok-on – értesült az Economedia.ro.
Călin Georgescu beperelte az államelnöki hivatalt, a SRI-t, a SIE-t, a belügyminisztériumot és az STS-t, keresetével a titkosítás alól feloldott titkosszolgálati dokumentumokat támadta meg.
Miközben Románia még mindig azon döntés sokkjából próbál ocsúdni, amely értelmében többek között a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) által szolgáltatott információk alapján az alkotmánybíróság érvénytelenítette az elnökválasztá
George Simion szerint az általa vezetett párt, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) azt akarja, hogy az országban nyugalom, Románia pedig demokratikus országként legyen az Európai Unió és a NATO tagja.
Az alkotmánybíróság úgy járt el, mint a futballpályán az utolsó védő, aki buktatja az ellenfél kapura törő csatárát. Tudja, hogy nem szabályos, amit csinál, de úgy ítéli meg, hogy csak így hárítható el az azonnali veszély.
Klaus Iohannis államfő szombaton telefonon egyeztetett Ursula von der Leyennel, az európai Bizottság elnökével a romániai elnökválasztással kapcsolatos helyzetről, illetve a közösségi médiahasználat biztonságáról.
Felelőtlenül döntött a bukaresti alkotmánybíróság, amikor pénteki határozatával megsemmisítette az elnökválasztás első fordulójának eredményét – vélekedett a Krónika megkeresésére Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet elemzője.
Az elnökválasztási folyamat a teljes időtartama alatt sérült – közölte az alkotmánybíróság az elnökválasztás november 24-i első fordulójának érvénytelenítéséről szóló határozatának péntek este közzétett indoklásában.
Washington „békés, demokratikus eljárásra” szólított fel Romániában, miután az alkotmánybíróság orosz beavatkozás gyanúja miatt pénteken érvénytelenítette a teljes elnökválasztási folyamatot, mindössze két nappal a szavazás második fordulója előtt.
Ez közel volt: az alkotmánybíróság az utolsó pillanatban meghozott példátlan döntéssel elejét vette annak, hogy a romániai polgároknak vasárnap két rossz közül a kisebbikre kelljen szavazniuk az államfőválasztás második fordulójában.
Az alkotmány értelmében addig maradok a tisztségemben, amíg Románia újonnan megválasztott elnöke leteszi hivatali esküjét – jelentette be Klaus Iohannis államfő azok után, hogy az alkotmánybíróság érvénytelenítette az államelnök-választás első fordulóját.
Büntetőeljárást indított pénteken a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) Călin Georgescu elnökválasztási kampányával kapcsolatban.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint mielőbb meg kell alakulnia az új parlamentnek és kormánynak, mert ezen intézmények nélkül „pillanatok alatt a teljes káoszba fordul az ország”.
A romániai elnökválasztás első fordulójának érvénytelenítéséről számos külföldi sajtóorgánum – köztük a The Guardian, az AP, az AFP, a Reuters és az Euronews – is Breaking News-ként számolt be.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.