Fotó: Rompres
2007. március 27., 00:002007. március 27., 00:00
A családi törvénykönyvaz apaság megállapításávalkapcsolatosan is módosult. Az 54. cikkelyt példáulazért kellett megváltoztatni, mivel az Alkotmánybíróság2001/349-es határozata alkotmányellenesnek mondta ki acikkely második bekezdését. Ebben az állt,hogy csupán az apa kezdeményezhette a házasságonbelül született gyermek apaságánakmegtagadását, míg az anyának nem volterre joga. Ez a cikkely a módosítások nyománmost már így szól: „Az apaságmegtagadható, amikor lehetetlen, hogy a nő férjelegyen a gyermek apja. Az apaság megtagadásánakprocedúráját bármelyik házastárskezdeményezheti, míg örököseikfolytathatják az általuk elindított eljárást.Ha a férj jogvesztett, vagy eltiltás alatt áll,az eljárást kezdeményezheti a nevelőszülőis, de csupán a gyámhatóságjóváhagyásával. Minden esetben be kellidézni a tárgyalásokra a gyermek anyját”.Ugyanakkor e vitatott 2. bekezdés után a módosítottcsaládi törvénykönyv újabb bekezdést(21.) is tartalmaz. Ennek értelmében az apaságmegtagadásának eljárását a gyermekis kezdeményezheti, de csakis abban az esetben, ha életesorán nem született végleges ésvisszavonhatatlan döntés az apaság megtagadásárólolyan eljárások során, amelyet a szülőkegyike kezdeményezett. Módosult az 54. cikkely 3. és4. bekezdése is. A harmadik ezentúl azt rögzíti,hogy ha az apa jogvesztett, akkor gyám is kezdeményezhetiaz apaság megtagadását, míg a negyedikbekezdés módosításai nyománezentúl az egyik házastárs általkezdeményezett eljárás során atárgyalásokra a másik házastársatis be kell idézni. A családi törvénykönyv55. cikkelye eddig arról rendelkezett, hogy az apaságmegtagadására irányuló eljáráselindítására hat hónap állrendelkezésre azt követően, hogy az apa értesültgyermeke születéséről. Abban az esetben, ha efélév letelte előtt az apa jogvesztetté válik,akkor újabb hat hónapos időszak kezdődik a gyámszámára. Ha viszont a gyám nem kezdeményezeljárást, akkor az apa jogvesztettségéneklejárta után jogában áll újabb hathónapon belül apaságmegtagadási eljárástindítani. Az erre vonatkozó cikkely a módosításnyomán úgy hangzik: „Az apaság megtagadásárairányuló eljárás elindításárahárom év áll a felek rendelkezésérea gyermek megszületését követően. Arraviszont nincs semmiféle megkötés, hogy a gyermekmikor kezdeményezhet apaságmegtagadásieljárást.” Annak megállapításáról,hogy ki a házasságon kívül születettgyermek apja, a 60. cikkely rendelkezik, amelyet szinténmódosítottak. Így az apaságmegállapítására bármikor sorkerülhet a gyermek élete során. Eddig e cikkelyelrendelte, hogy csakis addig lehet apaságmegállapításieljárást kezdeményezni, amíg a gyermek benem töltötte első életévét.
Az apaságmegállapításiés -megtagadási eljárás azértfontos, mivel a családi törvénykönyv 53.cikkelye egyértelműen leszögezi: a házasságbanszületett gyermek apja az anya férje. Továbbá,ha a gyermek a válás vagy a házasságérvénytelenítése után született,de a fogamzása még a házasság idejéntörtént, akkor is a volt férjet nyilvánítjáka gyermek apjának. Egyetlen kitétel, hogyha a gyermekmegszületéséig az anya ismét férjhezment, már az új férj minősül az apának.Abban az esetben, ha bizonyítékok vannak arról,hogy ez nem igaz, akkor az 56. cikkely szerint két megoldáskínálkozik. Ha a valódi apa beismeri, hogy övéa gyermek, akkor ez elégségesnek bizonyul. Ha viszontnem akarja bevallani, esetleg kételyei vannak, akkortörvényszéki apaságmegtagadásieljárást kell kezdeményezni, ugyanis atörvényszékre hárul annak megállapítása,hogy ki a gyermek apja. Abban az esetben, ha az apa elismeriapaságát, akkor ezt az anyakönyvi hivatalban kellbejelenteni a gyermek bejelentésének pillanatábanvagy később. A törvény érvényesnektekinti még a végrendeletben beismert apaságotis.
B. B. E.
Jogegyenlőség Olaszországban
Az olasz kormány úgydöntött, eltörli a házasságon kívülszületett gyermekeket sújtó diszkriminatívintézkedéseket. A római média RosyBindire, a Prodi-kormány családügyi miniszterérehivatkozva arról számolt be, hogy a valamennyiparlamenti párt által elfogadott törvénytervezetértelmében az örökösödéstilletően szigorú jogegyenlőség vonatkozik majd a„törvényes” és a „törvénytelen”gyermekekre. Eddig a házasságon kívülszületettek csak az őket elismerő szülőktőlörökölhettek, és nem örökölhettektávolabbi rokonoktól. Ezentúl a házasságbanszületett gyermekek jóváhagyása kell majdahhoz, hogy a házasságon kívüliek velükegy fedél alatt lakhassanak. Olaszországban jelenleg agyermekeknek mintegy 15 százaléka születikházasságon kívül, ami évente 80 ezerújszülöttet jelent.