Csoma Botond
Fotó: RMDSZ
Butaságnak tartja Csoma Botond RMDSZ-es képviselő a Klaus Johannis ellen hazaárulás vádjával feljelentést fontolgató szociáldemokraták kezdeményezését. A parlament titkosszolgálatokat felügyelő bizottságának tagja a Krónikának elmondta: az RMDSZ számára nem célszerű támogatni az államfő esetleges felfüggesztését, ám az sem érdeke, hogy Johannis politikailag megerősödjön.
2018. augusztus 09., 10:352018. augusztus 09., 10:35
2018. augusztus 09., 11:452018. augusztus 09., 11:45
– Liviu Dragnea elnök bejelentése szerint büntetőjogi feljelentést fontolgat a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) Klaus Johannis elnök ellen hazaárulás vádjával. Mi a véleménye a kezdeményezésről, indokoltnak tartaná az államfő vád alá helyezését?
– Megmondom őszintén, nekem butaságnak tűnik ez a javaslat. Ugyanolyan butaságnak, mint amikor Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke korábban büntetőfeljelentést tett a miniszterelnök asszony ellen a Románia izraeli nagykövetségének Tel-Avivból Jeruzsálembe költöztetése kapcsán született memorandum miatt. Gyermeteg dolog volt politikai lépésre büntetőjogi eszközökkel válaszolni. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy Bukarestben jelenleg politikai együttélésről van szó, bizonyos politikai színezete van a kormánynak, más színezetű az államfő. Ettől eltekintve politikai butaságnak, gyermeteg dolognak tartom, hogy büntető eszközökkel próbálják ellehetetleníteni egymást a felek.
– Ugyanakkor más eszközökhöz is folyamodnak, hiszen a kormány lefaragni készül az államelnöki hivatal költségvetéséből, amit Johannis – ha hihetünk Dragnea állításának – kiabálva kért számon Viorica Dăncilă miniszterelnökön. Hová fajulhat ön szerint a jobbközép államfő és a balliberális kormánykoalíció vezetőinek szembenállása?
– Ezek diskurzív elemek, és pontos következtetéseket nem tudok levonni ezek alapján, hogy meddig fajulhat a konfliktus. Nyilván nem tegnaptól vagy tegnapelőttől feszült a viszony a kormánykoalíció és az államfő között.
Ugyanúgy jártunk volna, mint 2007-ben vagy 2012-ben a Traian Băsescu akkori államfő leváltását célzó referendumok idején, az emberek ugyanis nem szavaztak volna Johannis leváltására, és az egész politikai cirkuszból utólag a jelenlegi elnök megerősödve került volna ki. Ezzel magyarázható, hogy Călin Popescu-Tăriceanu, a kisebbik koalíciós párt elnöke nem is értett egyet a felfüggesztéssel – figyelembe kell venni természetesen az ő politikai aspirációit is, hiszen államfőjelölt szeretne lenni –, amit inkább csak Dragneáék szorgalmaztak. Nem tudnám megmondani, hogy hová fog vezetni a mostani konfliktus, viszont egy esetleges felfüggesztést továbbra sem tartanék célszerűnek. Nyilván egy kohabitáció mindig feszültségekkel jár, ez tulajdonképpen annak a velejárója, amikor a kormánykoalíció bizonyos, az államfő pedig ettől eltérő politikai színezetet képvisel. Ha visszaemlékszünk, Băsescu államelnöki mandátuma és Tăriceanu miniszterelnöksége is ilyen viharos volt.
– És arról mi a véleménye, hogy Klaus Johannis az RMDSZ-szel és az erdélyi magyar közösséggel is szembement azáltal, hogy megtámadta az alkotmánybíróságon az anyanyelvhasználatot bővítő intézkedéseket tartalmazó közigazgatási törvénykönyvet?
– Johannis esetében engem sokkal inkább ez aggaszt, mégpedig az, ahogyan a közigazgatási kódexhez viszonyult.
A magyar közösség képviselőjeként ebben a momentumban engem inkább ez nyugtalanít az államfővel kapcsolatosan.
– Elképzelhetőnek tartja-e, hogy miután az államfő a magyar közösség szerzett jogait veszélyezteti, az RMDSZ módosíthat eddigi álláspontján, és egy idő után indokoltnak fogja tekinteni Klaus Johannis tisztségéből való felfüggesztését?
– Nem tudom, adott pillanatban mit dönthet az RMDSZ, de most legalábbis úgy gondolom, hogy a szövetségnek politikai szempontból nem lenne célszerű belemenni egy ilyen játékba. Még akkor is, ha Johannis az elmúlt időszakban eléggé evidens, nyilvánvaló lépéseket tett a kisebbségi jogok ellen, és nemcsak azok bővítése ellen, hanem meglévő jogokat is vissza szeretne nyesni, akkor sem lenne politikailag célszerű belemenni egy felfüggesztési eljárásba, mert
És amennyiben nem történik meg a leváltás, akkor az államfő megerősödve kerülne ki az egész politikai konfliktusból. Márpedig szerintem sem az RMDSZ-nek, sem a magyar közösségnek nem lenne jó hosszú távon, hogy Johannis politikailag megerősödjön, látván, miként viszonyul bizonyos kérdésekhez az utóbbi időben.
Tudorel Toader: nem az én dolgom
Az államfő esetleges vád alá helyezése nem a miniszter, hanem az ügyészek dolga – jelentette ki tegnap Tudorel Toader, az igazságügyi tárca vezetője. A minisztert újságírók arról kérdezték, mi az álláspontja arról, hogy a PSD hazaárulás vádjával feljelentést fontolgat Klaus Johannis államfő ellen. „Ez nem a miniszter, hanem az ügyészek dolga” – közölte Toader.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
Tizenegy Hargita megyei település közel 4000 lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
A szél erősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat 23 megyére.
Tűz ütött ki szombat hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Közös tudományünnepi rendezvény tartott az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
1 hozzászólás