2010. szeptember 17., 10:382010. szeptember 17., 10:38
A hazai ingatlanpiac kilátásait elemző tanulmányt készített a Cushman&Wakefield ingatlan-tanácsadó cég. A szerzők véleménye szerint az ágazat vegetálni fog az elkövetkező két évben, az újbóli fejlődés első jelei csak az említett időszak vége felé kezdenek majd mutatkozni.
„Bármely piacon a kereslet az alapvető probléma. Jelenleg minden ágazatban alacsony szintű a kereslet, esetenként közelít a nullához. Ahhoz, hogy kereslet legyen, alapvetően egy működő gazdaság szükséges, ám a román gazdaság tetszhalott állapotban van” – mondta a tanulmányban megszólaltatott egyik szakember, Bogdan Georgescu, a Colliers International vezetője.
Elmondása szerint a kereslet hiányát mi sem példázza jobban, mint az, hogy csupán a fővárosban 5000 új lakás vár gazdára, s az év eleje óta, országos szinten alig 600 ilyen jellegű ingatlant értékesítettek. Ugyanakkor ez azt is bizonyítja, hogy a válságot megelőző időszakban az építőipar és az ingatlanpiac túlpörgött, többet építettek, mint azt a fizetőképes kereslet indokolta volna, arra számítva, hogy folytatódni fog a gazdasági fellendülés.
Más szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy az ingatlan-beruházásokat finanszírozó bankok szintén felelősek a helyzetért, mivel ahelyett, hogy csődeljárást kezdeményeznének a nem fizető fejlesztők ellen, hozzájárulnak ezek átszervezéséhez, ami évekkel hosszabbíthatja meg az agóniát. „Válság ide vagy oda, nálunk a bankok még nem vesztettek, ami szerintem nem egy normális állapot. Mindenki veszít, azonban a bankok továbbra is szép nyereséggel dolgoznak” – nyilatkozta Mihnea Şerbănescu, a DTZ Echinox tanácsadó cég vezérigazgatója.
A tanulmány szerzői szerint az elmúlt években az ingatlanfejlesztők 3,5 milliárd euró hitelt vettek fel az 50 legnagyobb hazai beruházás finanszírozására. Ezek jelentős része kénytelen volt időközben a törlesztés átütemezését kérni, mivel az ingatlanok értékesítése nem a várakozásoknak megfelelően halad. Mihnea Şerbănescu véleménye szerint a politikai bizonytalanság és a kaotikus adópolitika szintén hozzájárulnak az ingatlanpiac recessziójához.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.