Energiatakarékos és olcsó házak építhetők a SIP-technológiával

Energiatakarékos és olcsó házak építhetők a SIP-technológiával
Ezen eljárással készült lakások négyzetméterenként több mint 100 euróval olcsóbbak, mint az átlagos téglaházak, s a fűtési költségeik is lényegesen alacsonyabbak.

Pengő Zoltán

2010. október 29., 09:532010. október 29., 09:53

Új, környezetbarát és energiatakarékos építési technológia jelent meg a közelmúltban a hazai piacon. Az Erdélyben egyelőre kevéssé ismert, Bukarest környékén azonban már több cég által alkalmazott SIP (Structural Insulated Panels System) eljárást a 30-as években dolgozta ki egy amerikai szakember, Frank Lloyd Wright építész, ám csupán a 70-es években kezdték el alkalmazni. Napjainkban elsősorban az Amerikai Egyesült Államokban, Kanadában, Japánban, Ausztráliában, Nagy-Britanniában, a skandináv országokban és Németországban terjedt el.

Kiváló hőszigetelés

Az ilyen eljárással készülő épületekhez speciális, előre gyártott elemeket használnak. Ezek két darab 15 mm-es préselt farost lemezből (OSB) készülnek, melyek közé  poliuretánhabot fúvatnak be. Az épület méreteinek függvényében a SIP-elemek vastagsága 120 és 240 mm, szélességük 122 és 1250 mm között változik, maximális hosszúságuk pedig 2800 mm. Az előre gyártott elemekkel könnyű dolgozni, mivel köbméterre számított tömegük mindössze 46 kg. A SIP-eljárással készült házaknak két nagy előnyük van a téglaépületekkel szemben: mind az építési, mind pedig a fenntartási költségek lényegesen alacsonyabbak. Az OSB-lapokkal kombinált poliuretánhab kiváló hőszigetelő, az előre gyártott elemek hőátadási együtthatója 0,22 W/mK. Az egyik hazai gyártó és forgalmazó, a Green Panel adatai szerint a SIP-elemekből készült házak esetén télen fűtés, nyáron pedig légkondicionálás nélkül 1 fokos hőmérséklet-változás átlagosan 5 órára következik be. A SIP-épületek ugyanakkor lényegesen stabilabbak, mint a nálunk is egyre nagyobb számban épülő, ásványi gyapotból és OSB-lapokból összeállított, szendvicsszerkezetű házak.

„Egy-két évvel ezelőtt azt mondtam volna, hogy a románok nem lesznek vevők erre a technológiára, jelenleg azonban egyértelmű, hogy nem így van. A fő oka ennek az, hogy a fenntartási költségek majdnem 50 százalékkal kisebbek, mint a hagyományos technológiával épült házak esetében. Ez nagyon fontos szempont, figyelembe véve, hogy egy átlagos család jövedelmének jelentős részét a lakás költségei viszik el” – nyilatkozta George Prelea, a South Pacific cég elnöke. Egy másik hazai gyártó számításai szerint míg egy átlagos téglaház éves, négyzetméterre számított fűtési költsége 32 lej, addig egy SIP-eljárással készült lakásra csupán 19 lejt kell költeni.

Ház három nap alatt

Prelea elmondása szerint az alacsony építési költségek szintén a SIP technológia mellett szólnak. „Egy ilyen lakás ára négyzetméterenként 550-580 euró, amiben benne foglaltatik a fürdőszoba- és a konyhabútor is. Összehasonlításképpen, egy BCA-ból készült ház négyzetmétere 650–
700 euróba kerül, egy téglából épült ház pedig még drágább” – mondta Prelea hozzátéve, hogy a SIP-technológiával három nap alatt lehet felhúzni egy házat.

Ha az alap ki van öntve, akkor az előre gyártott elemek akár télen, fagypont alatti hőmérsékleten is összeszerelhetők. A kivitelezők általában 60 éves jótállást vállalnak a SIP-házakra. Alkalmazóinak véleménye szerint a SIP-nek egyetlen hátránya van: mivel a poliuretánhab befecskendezésére egy speciális berendezésre van szükség, ilyen házak építését csak a szakképzett, a megfelelő berendezéssel rendelkező vállalkozó végezheti, saját szakállra nem lehet csinálni.

A South Pacific jelenleg egy bukaresti lakópark építésén dolgozik, melyben 46, SIP-eljárással készült ház lesz. A cég az ország más városaiban is szeretne lakóházakat építeni. „Felvettük a kapcsolatot több polgármesteri hivatallal azért, hogy koncesszióba kapjunk telkeket, melyekre aztán lakóparkokat építenénk” – nyilatkozta a South Pacific vezetője.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2020. augusztus 07., péntek

Zöld liget lakópark: ahol otthonra találhatunk (x)

Új lendületet vett Hargita megye legnagyobb lakópark-projektje, a székelyudvarhelyi Zöld liget lakópark kivitelezése: egymás után épülnek a lakóházak a város bethlenfalvi részén. A páratlan kilátással rendelkező, csendes, de mégis a városhoz közeli lakópark valóságos oázis lesz.

Zöld liget lakópark: ahol otthonra találhatunk (x)