2008. május 08., 00:002008. május 08., 00:00
Dzurinda és Hrušovský azt állítja, az MKP úgy döntött, hogy a kormánypártokat támogatja. „Az MKP bizonyította, hogy nem megbízható partner, kettõs játékot ûz” – vélekedik Dzurinda. Azt nem mondta el, mit kellene az MKP elnökének tennie, hogy visszanyerje bizalmát, ez most nem is foglalkoztatja. Ugyanakkor sem õ, sem Hrušovský, nem zárta ki, hogy a jövõben tárgyalóasztalhoz üljenek. „Adná az Isten, hogy ezzel a kérdéssel a választások után komolyan kelljen foglalkoznunk” – tette hozzá.
Csáky Pál lapunknak azt mondta, hajlandó keresni az együttmûködés formáit. Ám hozzátette: túl nagy lehetõségeik nincsenek, hiszen a három ellenzéki párt jelentõs kisebbségben van a parlamentben. „Nevetséges, hogy az a KDH akar minket kizárni az együttmûködésbõl, amely az elõzõ megbízatási idõszakban figyelmeztetés nélkül kilépett a kormányból, elõrehozott választásokat és kormányváltást idézett elõ. Kilenc képviselõjük van, és õk akarnak kirekeszteni bárkit? Dzurinda is hibázott, például amikor a Malina-ügy kapcsán elfogadott parlamenti tolerancianyilatkozatot nem szavazta meg. A Benes-dekrétumokkal kapcsolatos vitában is mindkét párt cserbenhagyott minket. Mi akkor nem szakítottuk meg az együttmûködést” – mondta Csáky, hozzátéve: a két ellenzéki párt hozzászokott, hogy az MKP egy segédcsapat, amely mindig egyetért döntéseikkel. „Ez az én vezetésem alatt nem így lesz” – mondta.
Mint arról beszámoltunk, egyes, máig cáfolt vádak szerint az MKP alkut kötött a magyarellenes megnyilvánulásairól ismert kormánnyal, amelynek értelmében megszavazta az ellenzék által a szigorú sajtótörvény elfogadása miatt bojkottált Lisszaboni Szerzõdést, cserében a magyar oktatási jogok biztosításáért.