Fotó: Rompres
2008. május 22., 00:002008. május 22., 00:00
. Az akció sikertelen volt, Draskovics ugyanis kisebb sérülésekkel megúszta, négy társa azonban életét vesztette.
Goran Petrovics, a Szerbiai Állambiztonsági Szolgálat (DB) volt vezetõje kijelentette, a DB 2001 februárjában tudomására jutott annak, hogy az ibari úti négyszeres gyilkosság közvetlen elkövetõi Nenad Ilics és Nenad Bujosevics, a vörös sapkások néven ismert elitegység egykori tagjai voltak. Petrovics elmondta, egy hónappal azután, hogy vezetõi tisztségébe lépett a DB-ben, értesítették, hogy Ilics és Bujosevics bevallották bûncselekményüket. Szavai szerint a szolgálat többtucatnyi tanú kihallgatása után jutott ezeknek az ismereteknek a birtokába.
„Milorad Ulemek, a különleges feladatokkal megbízott egység akkori parancsnoka letartóztatásuk idõszakában több alkalommal is felhívta Bujosevicset és Ilicset, ami arra engedett következtetni, hogy ezen személyek érintettek a dologban” – mondta Petrovics, aki 2001 januárjától a vörös sapkások novemberi lázadásáig volt a DB élén.
A DB volt vezetõje elmondta, védelmük érdekében meghagyta, hogy Ilics és Bujosevics családtagjainak adjanak ki hamis személyi igazolványokat és útleveleket, õket pedig helyezzék át bérlakásokba, és biztosítsanak számukra ügyvédeket. Mint mondta, a hamis igazolványok kiadásáról beszélt a szerbiai Belügyminisztérium akkori közbiztonsági fõnökével, Sreten Lukiccsal, Dusan Mihajlovics belügyminiszterrel és Ulemekkel.
Petrovics arról is beszámolt, hogy elõdje a DB-ben, Radomir Markovics, aki a vádlottak között szerepel az ibari úton elkövetett gyilkosságokért, és akit 2001 januárjában tartóztattak le, találkozást kért Mihajloviccsal és Zoran Djindjics késõbb meggyilkolt miniszterelnökkel. Ezen a találkozón a lényeges ismeretekkel akarta ellátni a kormányfõt és a belügyminisztert. A találkozón Mihajlovics, Zoran Mijatovics (Petrovics helyettese), Radomir Markovics és Petrovics is jelen volt. A tanú szavai szerint a másfél órás megbeszélésen semmi érdemleges nem hangzott el, és jegyzõkönyv sem készült, mert nem volt gyakorlat, hogy a DB vezetõje bármiféle jegyzeteket készítsen.
Petrovics egyébként a védõügyvéd követelésére tanúskodott, és a tervek szerint volt helyettesének, Mijatovicsnak is tanúskodnia kellett volna, de erre nem került sor. Markovics ügyvédjének kérdéseire a tanú többek között elmondta, hogy az említett találkozón semmit sem kínáltak ügyfelének. Markovics korábbi nyilatkozataiban azt mondta, hogy külföldi elhelyezést kínáltak neki, ha megvádolja Szlobodan Milosevicset.
Az ibari úti merénylet a második eset a Szerbiai Legfelsõbb Bíróság 161 éves történetében, amelyben a testület tárgyalást indított. Elõtte kétszer megsemmisítette az ítéletet, és az ügyet visszairányította a kerületi bírósághoz újratárgyalásra.