Fotó: Sorin Grindeanu/Facebook
Felújítják a Temesvár–Szeged-vasútvonalat: a román kormány csütörtökön jóváhagyta a két város közötti vasúti összeköttetés helyreállításáról szóló, Magyarországgal kötött egyezményt.
2024. július 11., 16:322024. július 11., 16:32
Zöld jelzést kapott a Temesvár és Szeged közötti vasúti összeköttetés helyreállítása – jelentette be csütörtökön a román közlekedési miniszter. „A kormány ma jóváhagyta a romániai közlekedési minisztérium és a magyar külgazdasági és külügyminisztérium között aláírt memorandumot,
„Erről a lépésről a tavaly szeptemberi találkozón állapodtunk meg, amelyet Temesváron tartottunk Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszterrel" - emlékeztetett Grindeanu.
Szijjártó Péter külügyminiszter 2023. szeptember 1-jén közölte, hogy az akkor Temesváron aláírt memorandumokat követően 12-ről 14-re nő a Románia és Magyarország közötti határátkelőhelyek száma. Az autópályák elkészültével ez 2030-ra 16-ra is nőhet. Emellett Románia schengeni csatlakozásával további 10 határátkelőhely felértékelődhet.
A trianoni határhúzás után átalakultak a gazdasági kapcsolatok és útvonalak, 1944 októberében pedig megsemmisült a szegedi vasúti híd – emlékeztetett az iho.hu. Sokáig sokan bíztak benne, hogy lesz híd, 1967-ig az állt a menetrendkönyvekben, hogy Szeged és Újszeged között „a vasúti forgalom átmenetileg szünetel".
Az elmúlt években többször is elhangzott, hogy a vasút felújítása egyformán sokat jelentene Szeged, a Vajdaság és Temesvár gazdasága számára is.
A román–magyar–szerb hármashatár közelében lévő Óbéb–Kübekháza határátkelővel, illetve a Temes megyei Csanád és a magyarországi Magyarcsanád közötti Maros-híd újjáépítésével 14-re fog emelkedni a határátkelők száma Románia és Magyarország között.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!