Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).
2024. április 12., 17:132024. április 12., 17:13
Az idén február végéig a közvetlen külföldi tőkebefektetések értéke 1,229 milliárd euró volt Romániában. Ebből 1,105 milliárd eurót a külföldi működőtőke-befektetések tettek ki, 124 millió eurót pedig a vállalaton belüli hitelek. Az MTI által idézett adatsorok szerint 2023 azonos időszakában a romániai közvetlen külföldi tőkebefektetések értéke 1,345 milliárd euró volt.
Február végén 252 310, részben vagy teljes egészében külföldi tőkével működő céget tartottak nyilván Romániában. Ezeknek a törzstőkéje 70,178 milliárd eurót tett ki.
Éves szinten harmadával csökkent Romániában tavaly a külföldi befektetések értéke – írja az Economica.net gazdasági portál a Román Nemzeti Bank (BNR) kedden közzétett jelentése alapján.
A tőke értékét tekintve Hollandia a legnagyobb külföldi befektető Romániában, 13,053 milliárd euróval, ami 6117 cég között oszlik meg. A cégek számát tekintve Olaszország az első, 52 901 vállalattal, melyeknek összesített tőkéje 3,418 milliárd euró.
A külföldi beruházásokért és az export ösztönzéséért felelős ügynökség létrehozásáról dönt pénteki ülésén a kormány – jelentette be a miniszterelnök.
Románia is szeretne beszállni az elektromos autók akkumulátorainak gyártásába: Florin Spătaru gazdasági miniszter azt kéri a kormánytól, hogy az általa vezetett minisztérium kapjon megbízást arra, hogy keressen külföldi befektetőket.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
szóljon hozzá!