Állami támogatást kaphatnak azok, akik villanypásztorral szeretnének védekezni a medvék ellen
Fotó: Pinti Attila
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
2025. május 23., 14:582025. május 23., 14:58
„Az RMDSZ az elmúlt években egyedüliként állt ki következetesen a medvekérdés rendezéséért: támogatta a vadászat visszavezetését, elősegítette a kártérítések mielőbbi kifizetését, valamint támogatást biztosított a jószágokat és terményeket védő villanypásztorok beszerzéséhez” – húzza alá a Krónikához eljuttatott közlemény. Amelyből kiderül: a villanypásztorprogramban
további 308 pályázónak pedig lehetősége van pótolni a hiányzó dokumentumokat annak érdekében, hogy megkaphassa a támogatást, 274 pályázatot viszont elutasítottak.
A barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne – nyilatkozta csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
„Ma már felmérés is megerősíti azt, amit az RMDSZ évek óta hangsúlyoz: a túlszaporodott medvepopuláció okozta problémákat sürgősen kezelni kell. Ezért indítottunk két évvel ezelőtt egy 70 millió lejes pályázati programot a környezetvédelmi minisztériumban,
A pályázatok elbírálása azonban leállt, miután az RMDSZ-t kiszorították a kormányból” – idézte a közlemény Tánczos Barna pénzügyminisztert, aki korábban a környezetvédelmi tárcát vezette.
A Hargita megyei RMDSZ-es politikus rámutatott: decemberben többek között azért vállalták ismét a kormányzást, hogy befejezzék az elkezdett programokat.
„Ma végre megtört a jég: a Környezetvédelmi Alap eredményt hirdetett a villanypásztorprogramban. A kiértékelt pályázattokból több mint 200-at jóváhagytak, mintegy 300 pályázatnál pedig lehetőség van a hiányzó dokumentumok pótlására. Azt kértem, hogy a további pályázatokat is mihamarabb értékeljék ki, hogy a gazdák minél előbb hozzájuthassanak a támogatáshoz” – jelentette ki a tárcevezető.
Miután tudományosan is igazolták, hogy több mint 10 ezer medve él Romániában, Tánczos Barna reméli, hogy a hatóságok meghozzák a szükséges intézkedéseket az emberéletek és a gazdák termésének védelme érdekében.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!