Fotó: Biró István
Méreteiben azonban a két létesítmény jelentősen eltér egymástól: míg a Polus 140 millió euróba kerül, a Iulius befektetése csak 50 millió eurót emészt fel. Mindkét befektető nagy tapasztalattal rendelkezik már a bevásárlóközpontok beindítása terén: a Polust finanszírozó Trigránitnak több magyarországi plázája mellett más országokban is van már befektetése, a Iulius pedig Iaşi-ban és Temesváron működtet bevásárlóközpontot.
Lepéselőnyben a Polus
A 140 millió eurós beruházásból létrehozott Polus Center Erdély egyik legnagyobb kereskedelmi központja lesz. A bevásárlóközpont 30 hektáros területen elnyúló zöldbefektetését a magyarországi Trigránit Rt. fedezi, mindenféle állami támogatás vagy kedvezmény nélkül.
„Az októberi nyitást már a bérlőinkkel is közöltük, ok is felkészülnek az időpontra, tehát már semmiképp sem késlekedhetünk” – mondta el Török Árpád fejlesztési igazgató. – Havi 200–220 ezer vásárlóval számolunk, egy ekkora befektetés megtérülési ideje tíz évre tehető.”
A Polus legnagyobb bérlője a Carrefour hipermarket, amely 16 ezer négyzetméteres területet foglal el a leendő plázában. Az üzlet 630 munkahelyet ígér Kolozsvár melletti bevásárlóközpontjában, ahol 55 ezer terméket forgalmaznak majd.
A hipermarket mellett 250 üzlethelyiséget, játéktermeket és a multiplex mozit magában foglaló építményben jelenleg az utómunkálatok, illetve a 2500 gépkocsi befogadására alkalmas parkoló kialakítása zajlik.
Egy ötmillió eurós beruházás ugyanakkor az állam tulajdonába kerül, ennyibe kerül ugyanis az a felüljáró, amelyet a zsúfoltság elkerülése, a Kolozsvár–Gyalu közötti forgalom akadálytalanná tétele érdekében építenek. A hatalmas híd kivitelezése augusztusban fejeződik be, a 400 méter hosszú építmény ötezer köbméter nyersanyagot – betont, vasat, aszfaltot – emésztett fel. A híd átadásával megszűnik a Kolozsvár és Szászfenes közötti útszakaszon a részleges útlezárással járó zsúfoltság. Jelenleg időnként több kilométeres sorban, lépésben halad a forgalom.
A Iulius Mall is célegyenesben
Október 20-án nyitja meg kapuit a Iulius Mall – tájékoztatták lapunkat a bevásárlóközpont kolozsvári irodájánál. A iaşi-i Iulian Dascalu üzletember 60 millió eurót szánt kolozsvári Univers T Hotel melletti befektetésére. Legnagyobb bérlője az Auchan hipermarket, amely 10 ezer négyzetméteres területet foglal el, és 480 személynek biztosít munkát. A francia vállalat a világ 12 országában megközelítőleg 400 hipermarketet működtet, mellettük pedig több mint ezer egyéb bevásárlóközpontot. Romániában Bukarestben üzemeltet hasonló bevásárlóközpontokat, Kolozsvár mellett Marosvásárhelyen, Temesváron és Piteşti-en is bevásárlóközpontot nyitnak. Francia partnere mellett a Iulius Mallban multiplex mozi, éttermek, játéktermek, illetve sporttermek kapnak helyet, ugyanakkor ezer gépkocsinak biztosítanak parkolóhelyet.
Iulian Dascalu korábban Kolozsváron tartott sajtótájékoztatóján kifejtette: befektetése tíz év alatt térül meg. A Iulius Mall bruttó évi jövedelmének 25 százaléka a Kolozs Megyei Tanácsnak jár, amely a szükséges területet biztosította a bevásárlóközpont létrehozásához.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.