A Galactic csokigyár néhány saját terméke
Fotó: Ampro-design.com
Csődvédelmet kér a nagybányai Galactic csokoládégyár tulajdonosa, aki a dráguláshullámmal magyarázza az ország legnagyobb, még hazai kézben lévő csokigyáraként számon tartott, 26 éves múltra visszatekintő vállalkozás összeomlását.
2023. március 21., 13:312023. március 21., 13:31
2023. március 21., 14:062023. március 21., 14:06
Bár a román nyelvű helyi és központi sajtóban most Románia egyetlen, eddig még életben maradt, „hazai” tulajdonú csokigyáraként emlegetik a szebb időket is megélt Galacticot, köztudott, hogy csak Erdélyben, a Székelyföldön is több hasonló jellegű vállalkozás működik, amelyek termékeit szerte a régióban, az országban, sőt a határon túl is kapni lehet.
Ezért is megrázó hír az iparágban érdekeltek, illetve a helyiek számára a Máramaros egyik brandjévé vált vállalkozás fizetésképtelenné válása. Főleg annak tudatában, hogy az elmúlt két-három évtizedben csaknem kéttucat romániai csokikészítő tűnt el a piacról.
Liviu Fagi tulajdonos – aki 1997-ben egy Angliából vásárolt licenc alapján kezdte meg a csokigyártást – a Wall-street.ro gazdasági portálnak elmondta, a nagy bajok a tavalyi év közepén kezdődtek, amikor „őrület” volt a nyersanyagok piacán, hónapokig nem is lehetett beszerezni őket. Ezt követően egekbe szöktek az árak.
– ismertette a vállalkozó. A dráguláshullám arra kényszerítette, hogy újraalkudja az árakat a nagyáruházláncokkal – többségükkel szerződése volt –, amelyeknek saját márkájú édességeket gyártottak. De a tárgyalások nagyon nehézkesen haladtak, hogy aztán idén januárban megérkezzenek a korábbi három hónapot lefedő, megháromszorozódott energiaszámlák. Mindez rendkívül sérülékennyé tette a vállalkozást, de Liviu Fagi szerint még ennél is nagyobb érvágást jelentett, hogy a beszállítók már nem hitelezték meg, tehát előre kérték a pénzt a nyersanyagokért.
A példátlan nehézségek arra kényszerítették a gyártulajdonost, hogy fizetésképtelenséget jelentsen, viszont ezt nem azzal a céllal tette, hogy bezárja a boltot: a 2mnews.ro helyi portálnak úgy fogalmazott,
Amely nem is olyan rég még a romániai piacon megjelent multinacionális cégekkel is felvette a versenyt: az országban előállított mintegy 25 ezer tonna csokoládéból kétezer a máramarosi gyárban készült. Az 1997-ben alapított vállalkozás Liviu Fagi ötlete alapján valósult meg, aki Nagy-Britanniában tanulta a csokikészítő mesterséget. A Galactic név egy angliai cég Galaxy elnevezésű termékéből ered, melynek megvásárolta gyártási licencét. Azóta Liviu Fagi elmondása szerint több mint 300 saját receptet dolgozott ki és védetett le. A gyár termékeit Magyarországon, Franciaországban, Spanyolországban, Olaszországban és Izraelben is forgalmazták.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
1 hozzászólás