A Galactic csokigyár néhány saját terméke
Fotó: Ampro-design.com
Csődvédelmet kér a nagybányai Galactic csokoládégyár tulajdonosa, aki a dráguláshullámmal magyarázza az ország legnagyobb, még hazai kézben lévő csokigyáraként számon tartott, 26 éves múltra visszatekintő vállalkozás összeomlását.
2023. március 21., 13:312023. március 21., 13:31
2023. március 21., 14:062023. március 21., 14:06
Bár a román nyelvű helyi és központi sajtóban most Románia egyetlen, eddig még életben maradt, „hazai” tulajdonú csokigyáraként emlegetik a szebb időket is megélt Galacticot, köztudott, hogy csak Erdélyben, a Székelyföldön is több hasonló jellegű vállalkozás működik, amelyek termékeit szerte a régióban, az országban, sőt a határon túl is kapni lehet.
Ezért is megrázó hír az iparágban érdekeltek, illetve a helyiek számára a Máramaros egyik brandjévé vált vállalkozás fizetésképtelenné válása. Főleg annak tudatában, hogy az elmúlt két-három évtizedben csaknem kéttucat romániai csokikészítő tűnt el a piacról.
Liviu Fagi tulajdonos – aki 1997-ben egy Angliából vásárolt licenc alapján kezdte meg a csokigyártást – a Wall-street.ro gazdasági portálnak elmondta, a nagy bajok a tavalyi év közepén kezdődtek, amikor „őrület” volt a nyersanyagok piacán, hónapokig nem is lehetett beszerezni őket. Ezt követően egekbe szöktek az árak.
– ismertette a vállalkozó. A dráguláshullám arra kényszerítette, hogy újraalkudja az árakat a nagyáruházláncokkal – többségükkel szerződése volt –, amelyeknek saját márkájú édességeket gyártottak. De a tárgyalások nagyon nehézkesen haladtak, hogy aztán idén januárban megérkezzenek a korábbi három hónapot lefedő, megháromszorozódott energiaszámlák. Mindez rendkívül sérülékennyé tette a vállalkozást, de Liviu Fagi szerint még ennél is nagyobb érvágást jelentett, hogy a beszállítók már nem hitelezték meg, tehát előre kérték a pénzt a nyersanyagokért.
A példátlan nehézségek arra kényszerítették a gyártulajdonost, hogy fizetésképtelenséget jelentsen, viszont ezt nem azzal a céllal tette, hogy bezárja a boltot: a 2mnews.ro helyi portálnak úgy fogalmazott,
Amely nem is olyan rég még a romániai piacon megjelent multinacionális cégekkel is felvette a versenyt: az országban előállított mintegy 25 ezer tonna csokoládéból kétezer a máramarosi gyárban készült. Az 1997-ben alapított vállalkozás Liviu Fagi ötlete alapján valósult meg, aki Nagy-Britanniában tanulta a csokikészítő mesterséget. A Galactic név egy angliai cég Galaxy elnevezésű termékéből ered, melynek megvásárolta gyártási licencét. Azóta Liviu Fagi elmondása szerint több mint 300 saját receptet dolgozott ki és védetett le. A gyár termékeit Magyarországon, Franciaországban, Spanyolországban, Olaszországban és Izraelben is forgalmazták.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
1 hozzászólás