2008. január 25., 00:002008. január 25., 00:00
Az Új Kézfogás Közalapítvány (UKKA) tavaly márciusban bírósági határozattal megszûnt, a jogutódjául kijelölt, a magyar miniszterelnöki hivatal többségi tulajdonát képezõ Corvinus Támogatásközvetítõ Zrt. szeptembertõl részlegesen már átvette az UKKA feladatait, és folyósította a korábbi, sikeres pályázatok kifizetéseit, december 27-én pedig már megjelentek az új pályázati kiírások is. „A márciustól szeptemberig tartó kényszerû szünet okozott ugyan némi fejtörést a vállalkozóknak, de végül csak egyetlen kifizetés késett, a támogatásokat ugyanis negyedévente lehet kérni, ezért aztán szeptember közepére már megnyugodtak a kedélyek\" – mondta el Tankó Ágnes, a székelyudvarhelyi Novorg Alapítvány, az udvarhelyi vállalkozásfejlesztési központ vezetõje. A változtatás csak a központi támogató szervezetet érintette, a pályázók ugyanazokhoz a vállalkozásfejlesztési központokhoz fordulhatnak, mint az UKKA kiírásai esetében, ezekbõl – Ausztriát leszámítva – a Magyarországgal határos államok magyarlakta vidékein 28 mûködik, ebbõl 14 Romániában. A támogatás stratégiája sem változott: a határon túli magyar kis- és középvállalatok piacra jutását, új munkahelyek teremtését, a meglévõk megtartását, fenntartható üzleti fejlõdését tûzte ki célul. A két fõ támogatástípus a közép- és rövidlejáratú hitelek kamattámogatása, illetve az európai uniós vagy a nemzeti fejlesztési források megpályázásához szükséges önrész biztosítása. A kamattámogatás kizárólag egy évnél hosszabb futamidejû, maximum 100 millió forintos beruházási és fejlesztési hiteleknél, vagy a termelõeszközök pénzügyi lízingjénél igényelhetõ, a támogatás azonban öt éven túl nem terjedhet. Az idei évre szóló kiírás mindössze a pályázati típusok közötti százalékarányt határozza meg, kamattámogatásra 66,60 százalék, önrész biztosítására 35,33 százalék pályázható, a keretöszszeg azonban nem szerepel. „Tizenkét éves mûködésünk alatt egyszer sem utasítottak el pályázati kérelmet pénzhiány miatt, és korábban sem szerepelt a kiírásban a megpályázható keretöszszeg\" – mondta Tankó Ágnes. Míg 2005-ben 375 millió, 2006-ban már 678 millió forintot nyertek el a sikeresen pályázók, ez utóbbiból 42 pályázattal 59 millió forintot a Novorg gondozásában környékbeli vállalkozók.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.