Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Még hosszú ideig bizonytalanság övezi az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Vaskapu és Szilágynagyfalu közötti szakaszának megépítését, miután az országos közútkezelő (CNAIR) a győztes kihirdetése helyett kitolta a beérkezett kivitelezési pályázatok elbírálásának határidejét.
2023. november 21., 16:572023. november 21., 16:57
2023. november 21., 16:582023. november 21., 16:58
A hétfői közlés szerint a CNAIR 2023. december 29-ig hosszabbította meg az ajánlatok elbírálási határidejét. Ráadásul az Economedia.ro gazdasági portál szerint az sem kizárható, hogy az év végén a CNAIR az ajánlatok elbírálási határidejének újabb meghosszabbításáról dönt.
Mint arról beszámoltunk, a több mint 7 milliárd lej értékű projekt kivitelezésére augusztus végén hét ajánlat érkezett romániai, olaszországi és törökországi építőktől, és a győztes kijelölésének eredeti határideje november 20., hétfő volt. Az autópálya ezen, Szilágy megyei 41 kilométeres szakaszára a CNAIR 78 hónapos, azaz hat és fél éves tervezési és kivitelezési határidőt szabott meg.
A Vaskapu-Zilah-Szilágynagyfalu projekt magában foglalja a leghosszabb romániai alagutak megépítését is a Meszes alatt – külön-külön mindkét menetirány számára, 2,89 kilométer hosszan –, illetve 65 viaduktot, hidat és felüljárót is meg kell építeni, melyek hossza összesen 13 kilométert tesz ki.
A sztráda további, Nagyvárad felé tartó részéből a Szilágynagyfalutól a Bihar megyei Berettyószéplakig tartó, 13,55 kilométeres szakaszt szeptemberben adták át. A Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti, 26,35 kilométeres szakasz kivitelezésére elvileg bármikor aláírható a szerződés a győztesként kihirdetett román Erbașuval, miután november 6-án elutasították a rivális nagyváradi Precon és a török Nurol fellebbezését. Ennek a szakasznak a megtervezésére és kivitelezésére két év áll majd rendelkezésre, a szerződés értéke 884,12 millió lej áfa nélkül.
a bukaresti táblabíróság november 10-én elutasította az óvásokat, így a CNAIR aláírhatja a kivitelezéről szóló szerződést a Precon céggel a 28,8 kilométeres szakasz megépítéséről, amely 785 millió lejbe kerül, a kivitelezés időtartama pedig szintén két év.
Mint ismeretes, a Bihar községtől a határig tartó, ott pedig a magyarországi M4-es autópályához csatlakozó 5,5 kilométeres szakasz már 2020 óta használható.
A rengeteg útépítési projektben érdekelt román UMB cég is bejelentkezett a legnehezebb és legdrágább romániai sztrádaszakasz megépítésére. A hétfői határidőig összesen hét cégcsoportosulás tett ajánlatot.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!