Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Még hosszú ideig bizonytalanság övezi az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Vaskapu és Szilágynagyfalu közötti szakaszának megépítését, miután az országos közútkezelő (CNAIR) a győztes kihirdetése helyett kitolta a beérkezett kivitelezési pályázatok elbírálásának határidejét.
2023. november 21., 16:572023. november 21., 16:57
2023. november 21., 16:582023. november 21., 16:58
A hétfői közlés szerint a CNAIR 2023. december 29-ig hosszabbította meg az ajánlatok elbírálási határidejét. Ráadásul az Economedia.ro gazdasági portál szerint az sem kizárható, hogy az év végén a CNAIR az ajánlatok elbírálási határidejének újabb meghosszabbításáról dönt.
Mint arról beszámoltunk, a több mint 7 milliárd lej értékű projekt kivitelezésére augusztus végén hét ajánlat érkezett romániai, olaszországi és törökországi építőktől, és a győztes kijelölésének eredeti határideje november 20., hétfő volt. Az autópálya ezen, Szilágy megyei 41 kilométeres szakaszára a CNAIR 78 hónapos, azaz hat és fél éves tervezési és kivitelezési határidőt szabott meg.
A Vaskapu-Zilah-Szilágynagyfalu projekt magában foglalja a leghosszabb romániai alagutak megépítését is a Meszes alatt – külön-külön mindkét menetirány számára, 2,89 kilométer hosszan –, illetve 65 viaduktot, hidat és felüljárót is meg kell építeni, melyek hossza összesen 13 kilométert tesz ki.
A sztráda további, Nagyvárad felé tartó részéből a Szilágynagyfalutól a Bihar megyei Berettyószéplakig tartó, 13,55 kilométeres szakaszt szeptemberben adták át. A Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti, 26,35 kilométeres szakasz kivitelezésére elvileg bármikor aláírható a szerződés a győztesként kihirdetett román Erbașuval, miután november 6-án elutasították a rivális nagyváradi Precon és a török Nurol fellebbezését. Ennek a szakasznak a megtervezésére és kivitelezésére két év áll majd rendelkezésre, a szerződés értéke 884,12 millió lej áfa nélkül.
a bukaresti táblabíróság november 10-én elutasította az óvásokat, így a CNAIR aláírhatja a kivitelezéről szóló szerződést a Precon céggel a 28,8 kilométeres szakasz megépítéséről, amely 785 millió lejbe kerül, a kivitelezés időtartama pedig szintén két év.
Mint ismeretes, a Bihar községtől a határig tartó, ott pedig a magyarországi M4-es autópályához csatlakozó 5,5 kilométeres szakasz már 2020 óta használható.
A rengeteg útépítési projektben érdekelt román UMB cég is bejelentkezett a legnehezebb és legdrágább romániai sztrádaszakasz megépítésére. A hétfői határidőig összesen hét cégcsoportosulás tett ajánlatot.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!