Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Még hosszú ideig bizonytalanság övezi az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Vaskapu és Szilágynagyfalu közötti szakaszának megépítését, miután az országos közútkezelő (CNAIR) a győztes kihirdetése helyett kitolta a beérkezett kivitelezési pályázatok elbírálásának határidejét.
2023. november 21., 16:572023. november 21., 16:57
2023. november 21., 16:582023. november 21., 16:58
A hétfői közlés szerint a CNAIR 2023. december 29-ig hosszabbította meg az ajánlatok elbírálási határidejét. Ráadásul az Economedia.ro gazdasági portál szerint az sem kizárható, hogy az év végén a CNAIR az ajánlatok elbírálási határidejének újabb meghosszabbításáról dönt.
Mint arról beszámoltunk, a több mint 7 milliárd lej értékű projekt kivitelezésére augusztus végén hét ajánlat érkezett romániai, olaszországi és törökországi építőktől, és a győztes kijelölésének eredeti határideje november 20., hétfő volt. Az autópálya ezen, Szilágy megyei 41 kilométeres szakaszára a CNAIR 78 hónapos, azaz hat és fél éves tervezési és kivitelezési határidőt szabott meg.
A Vaskapu-Zilah-Szilágynagyfalu projekt magában foglalja a leghosszabb romániai alagutak megépítését is a Meszes alatt – külön-külön mindkét menetirány számára, 2,89 kilométer hosszan –, illetve 65 viaduktot, hidat és felüljárót is meg kell építeni, melyek hossza összesen 13 kilométert tesz ki.
A sztráda további, Nagyvárad felé tartó részéből a Szilágynagyfalutól a Bihar megyei Berettyószéplakig tartó, 13,55 kilométeres szakaszt szeptemberben adták át. A Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti, 26,35 kilométeres szakasz kivitelezésére elvileg bármikor aláírható a szerződés a győztesként kihirdetett román Erbașuval, miután november 6-án elutasították a rivális nagyváradi Precon és a török Nurol fellebbezését. Ennek a szakasznak a megtervezésére és kivitelezésére két év áll majd rendelkezésre, a szerződés értéke 884,12 millió lej áfa nélkül.
a bukaresti táblabíróság november 10-én elutasította az óvásokat, így a CNAIR aláírhatja a kivitelezéről szóló szerződést a Precon céggel a 28,8 kilométeres szakasz megépítéséről, amely 785 millió lejbe kerül, a kivitelezés időtartama pedig szintén két év.
Mint ismeretes, a Bihar községtől a határig tartó, ott pedig a magyarországi M4-es autópályához csatlakozó 5,5 kilométeres szakasz már 2020 óta használható.
A rengeteg útépítési projektben érdekelt román UMB cég is bejelentkezett a legnehezebb és legdrágább romániai sztrádaszakasz megépítésére. A hétfői határidőig összesen hét cégcsoportosulás tett ajánlatot.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!