Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Még hosszú ideig bizonytalanság övezi az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Vaskapu és Szilágynagyfalu közötti szakaszának megépítését, miután az országos közútkezelő (CNAIR) a győztes kihirdetése helyett kitolta a beérkezett kivitelezési pályázatok elbírálásának határidejét.
2023. november 21., 16:572023. november 21., 16:57
2023. november 21., 16:582023. november 21., 16:58
A hétfői közlés szerint a CNAIR 2023. december 29-ig hosszabbította meg az ajánlatok elbírálási határidejét. Ráadásul az Economedia.ro gazdasági portál szerint az sem kizárható, hogy az év végén a CNAIR az ajánlatok elbírálási határidejének újabb meghosszabbításáról dönt.
Mint arról beszámoltunk, a több mint 7 milliárd lej értékű projekt kivitelezésére augusztus végén hét ajánlat érkezett romániai, olaszországi és törökországi építőktől, és a győztes kijelölésének eredeti határideje november 20., hétfő volt. Az autópálya ezen, Szilágy megyei 41 kilométeres szakaszára a CNAIR 78 hónapos, azaz hat és fél éves tervezési és kivitelezési határidőt szabott meg.
A Vaskapu-Zilah-Szilágynagyfalu projekt magában foglalja a leghosszabb romániai alagutak megépítését is a Meszes alatt – külön-külön mindkét menetirány számára, 2,89 kilométer hosszan –, illetve 65 viaduktot, hidat és felüljárót is meg kell építeni, melyek hossza összesen 13 kilométert tesz ki.
A sztráda további, Nagyvárad felé tartó részéből a Szilágynagyfalutól a Bihar megyei Berettyószéplakig tartó, 13,55 kilométeres szakaszt szeptemberben adták át. A Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti, 26,35 kilométeres szakasz kivitelezésére elvileg bármikor aláírható a szerződés a győztesként kihirdetett román Erbașuval, miután november 6-án elutasították a rivális nagyváradi Precon és a török Nurol fellebbezését. Ennek a szakasznak a megtervezésére és kivitelezésére két év áll majd rendelkezésre, a szerződés értéke 884,12 millió lej áfa nélkül.
a bukaresti táblabíróság november 10-én elutasította az óvásokat, így a CNAIR aláírhatja a kivitelezéről szóló szerződést a Precon céggel a 28,8 kilométeres szakasz megépítéséről, amely 785 millió lejbe kerül, a kivitelezés időtartama pedig szintén két év.
Mint ismeretes, a Bihar községtől a határig tartó, ott pedig a magyarországi M4-es autópályához csatlakozó 5,5 kilométeres szakasz már 2020 óta használható.
A rengeteg útépítési projektben érdekelt román UMB cég is bejelentkezett a legnehezebb és legdrágább romániai sztrádaszakasz megépítésére. A hétfői határidőig összesen hét cégcsoportosulás tett ajánlatot.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
szóljon hozzá!